Две титли от пет финала за Русия на ЕП по спортна гимнастика

Състезателите на Русия спечелиха две титли в първите пет финала на отделните уреди при мъжете и при жените на европейското първенство по спортна гимнастика в швейцарския град Базел.

Ангелина Мелникова стана шампионка на смесена успоредка, а Никита Нагорний взе златото на земна гимнастика. Той спечели още сребърните отличия на кон с гривни и на халки. На земя Нагорний триумфира с оценка от 15.166 точки.

24-годишният руснак, който вчера спечели титлата в многобоя, завоюва осми златен медал от първенство на Европа в кариерата си.

Втори се класира представителят на домакините Бенжамен Гишар с 14.966 точки, а бронзовото отличие взе Никола Бартолини от Италия с 14.666 точки.

Единственият българин на финалите - Димитър Димитров, се класира на седмо място на земя с 13.900 точки (6.0 за трудност и 7.900 за изпълнение).

Димитър Димитров седми във финала за земя на Европейското по спортна гимнастика

На кон с гривни първи е Артур Давтян от Армения с 14.266 точки, а втори Никита Нагорний със същата оценка. Арменецът обаче е първи заради по-високата стойност за изпълнение. Трети се класира британецът Джо Фрейзър с 14.066 точки.

Гръцкият гимнастик Елефтериос Петруниас продължава доминацията си на халки. Олимпийският шампион на този уред от Рио 2016 спечели петата си европейска титла в кариерата с оценка от 15.400 точки. Втори е Нагорний с 15.033 точки, а трети се нареди Салваторе Мареска от Италия с 14.900 точки.

Рускинята Ангелина Мелникова стана европейска шампионка на смесена успоредка с 14.500 точки. Среброто завоюва сънародничката ѝ Владислава Уразова с 14.333 точки, а трета се класира британката Амели Морган с 14.100.

На прескок златото взе представителката на домакините Джулия Щайнгрубер с 14.824 точки. В класирането следват Джесика Гадирова от Великобритания с 14.466 точки и Ангелина Мелникова в 14.416 точки.

Останалите пет финала при мъжете и жените са в неделя.