Барса си създаде проблеми, но бързо ги реши (видео)

Барселона срази Хетафе с 5:2 в отложен двубой от 31-ия кръг на Ла Лига. По този начин каталунците отното се доближиха до Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, които заемат първите две места в класирането. Лео Меси беше над всички с два гола и асистенция за успеха. Роналд Араухо и Антоан Гризман също се разписаха за Барса, а преди почивката Софиан Шакла си вкара автогол. Клеман Лангле пък прати топката в собствената си врата в началото на двубоя. През втората част домакините играха слабо и получиха гол от дузпа, дело на Енес Юнал. До края властваше напрежението, но двете късни попадения на Араухо и Гризман (от дузпа) направиха успеха на "лос кулес" повече от убедителен.

Каталунците са с мач по-малко от конкурентите си заради финала за Купата на краля, в който разгромиха Атлетик Билбао с 4:0. Сега целта пред отбора на Роналд Куман е да атакува и титлата. А битката за първото място става все по-яростна и в нея вече участва и Севиля след серията си от 4 поредни победи.

Предишният шампионатен мач на Барса беше поражението с 1:2 в Ел Класико. Хетафе също излезе на "Камп Ноу" след среща с Реал Мадрид. Отборът от мадридското предградие направи нулево равенство с "белия балет", но все още е в опасна близост до зоната на изпадащите и няма победа в 7 поредни двубоя.

Хетафе се държа достойно на "Камп Ноу" през по-голямата част от двубоя, но в края рискува и си тръгна с пет инкасирани попадения.

По-рано през сезона Барселона отстъпи с 0:1 при визитата си на "Колисеум Алфонсо Перес", но в исторически план каталунците никога не са губили и двата си мача в рамките на един сезон срещу този съперник. Освен това, Хетафе няма нито един успех във всичките си 16 гостувания на "Камп Ноу", където Барса е в серия от 12 мача без загуба в Ла Лига.

Барселона е отборът с най-силна атака в първенството. "Блаугранас" са отбелязали 74 гола до момента, а Хетафе е на дъното в тази класация с едва 24 попадения - по-малко в Ла Лига има само Ейбар. Любопитното е, че със своите 25 гола през кампанията Лионел Меси се е разписвал повече пъти от целия отбор на Хетафе.

Меси и Антоан Гризман водеха нападението на Барселона. Тримата в защита пред Марк-Андре тер Стеген бяха Оскар Мингеса, Жерард Пике и Клеман Лангле, а Сержи Роберто и Жорди Алба играеха по фланговете. В средата на терена Куман заложи на Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Педри. Аут заради контузии бяха Усман Дембеле и Мартин Брайтуайт

Хетафе започна с Анхел Родригес и Такефуса Кубо в предни позиции. В халфовата линия на гостите стартираха Дамиан Суарес, Неманя Максимович, Карлес Аленя и Марк Кукурея. Последните двама са бивши футболисти на Барса. Бордалас не можеше да разчита на контузените Хуан Ернандес и Ерик Кабако, които лекуват травми, както и на наказания Алан Ниом.

Барса наложи натиск от самото начало в търсене на ранен гол. Още в 3-ата минута красив удар на Меси срещна напречната греда, а след това топката тупна върху голлинията и беше уловена от Давид Сория. В 8-ата минута Меси получи извеждащ пас от Бускетс, Джене покри засадата, а последвалият диагонален шут на аржентинеца означаваше гол за "лос кулес" - 1:0.

Това беше 24-и гол за Меси в Ла Лига през този сезон и първи във вратата на Хетафе в последните три домакинства. В последните 7 мача на Барса Лео не се разписа само срещу Реал Мадрид и Валядолид.

Веднага след попадението Хетафе опита да отговори и Кубо отправи опасен изстрел, избит в корнер. Гостите определено не се смутиха от факта, че се озоваха в ролята на догонващи и бързо успяха да изравнят. В 12-ата минута Кукурея центрира отляво, Анхел Родригес не осъществи добър контакт с топката, но я прати в ръката на Лангле, а оттам тя отиде във вратата на Тер Стеген.

В 15-ата минута Меси стреля над напречната греда. Барселона доминираше, но, макар и редки, контрите на Хетафе не бяха никак безопасни. Гостите стояха стабилно до 28-ата минута, когато и те си вкараха автогол. Той бе още по-нелеп от този на Лангле, защото Шакла не видя, че Сория е излязъл малко напред и се опита да му върне топката, но го направи твърде силно и Барса отново поведе.

Каталунците се поуспокоиха и започнаха да плетат интересни комбинации. В 33-ата минута Меси стреля от въздуха с десния крак, но топката се отби от гредата. За радост на аржентинеца, кълбото се върна при него и от малък ъгъл той вкара втория си гол в мача.

В края на полувремето Барса понамали темпото. Домакините умело задържаха топката, а футболистите на Хетафе внимаваха да не допуснат нова грешка в защита.

На почивката Куман извади двама от тримата си защитници - Пике и Лангле, а в игра се появиха Роналд Араухо и Илаиш Мориба. Наставникът на Хетафе Пепе Бордлас пък предприе цели три смени и пусна Сабит Абдулай, Мауро Арамбари и Аманкуа Акуругу вместо Кукурея, Аленя и Максимович.

Барселона не играеше с агресията и скоростта от първото полувреме. Хетафе също не правеше нищо интересно в офанзивен план, но получи неочакван шанс да намали резултата. В ситуацията в 67-ата минутя бяха замесени две от резервите - Араухо и появилият се малко по-рано Енес Юнал. Уругвайският защитник на Барселона извърши нарушение в наказателното поле, което беше маркирано чак след намесата на ВАР. От бялата точка потърпевшият Юнал прати Тер Стеген в обратния ъгъл и намали на 2:3.

Голът на турчина падна с първия точен удар на Хетафе от началото на мача. Гостите се амбицираха и не пропускаха възможност да изсипят топката в наказателното поле на Барса. Роналд Куман пък направи още две смени, като извади Мингеса и Сержи Роберто, а на техните места влязоха Самюел Юмтити и Тринкао.

Последните минути обещаваха да са много нервни за каталунците, но те успяха да вкарат четвърто попадение, което окончателно реши спора. Това стана малко преди края на редовното време. Меси центрира от корнер, а Араухо изпревари Давид Сория във вратарското поле и се реваншира за нарушението за дузпата.

В добавеното време Шакла фаулира в наказателното поле Гризман. Французинът сам изпълни дузпата и оформи крайното 5:2.

Следващият мач на Барселона ще е гостуване на Виляреал, а Хетафе ще играе срещу Уеска в дерби на дъното.