Поредната титла на Байерн вече е само формалност (видео)

Байерн (Мюнхен) победи с 2:0 Байер (Леверузен) в среща от междинния 30-и кръг в Бундеслигата. Баварците стигнаха с лекота до успеха след попадения на Ерик Максим Чупо-Мотинг и Йошуа Кимих още в първия четвърт час. Така хегемонът в германския футбол е все по-близо до поредната си титла, след като по-рано днес вторият РБ Лайпциг загуби с 1:2 от намиращия се на дъното Кьолн. Разликата на върха вече е 10 точки и още в следващия кръг мюнхенци могат да триумфират при победа срещу Майнц 05.

Мачът се играе в деня, в който от Байерн категорично потвърдиха, че нямат намерение да се присъединяват към новосформираната Суперлига. Германският гранд декларира, че е за реформи във формата на Шампионската лига, но не и за създаването на нов турнир.

Това бе и първи мач на Байерн след официално изявеното желание от страна на старши треньора Ханзи Флик да напусне клуба през лятото. От ръководството признаха, че са водени разговори по темата, но не одобриха решението на Флик да я коментира публично.

За гостите от Леверкузен днешният двубой беше последен шанс да останат в битката за местата в топ 4. "Аспирините" заемат шесто място в класирането, на 7 точки зад четвъртия Волфсбург, но и с мач повече. През есента Байер загуби от шампионите с 1:2, но през 2019 година спечели със същия резултат последната си визита на "Алианц Арена".

Флик направи само една промяна в сравнение с победата над Волфсбург (3:2) през уикенда. Льорой Сане остана на пейката, а като титуляр започна Кингсли Коман. Атаката отново водеше Чупо-Мотинг.

Временният наставник на Байер (Л) Волф предприе три рокади в състава, като пусна Йонатан Та, Дейли Синкгравен и Джереми Фримпонг вместо Тин Йедвай, Венел и Надим Амири.

Надмощието на Байерн от началните минути принуди гостите да се приберат дълбоко в половината си. При една от редките атаки на Байер Патрик Шик поиска дузпа, но повторенията ясно показаха, че е бил изпреварен от Мануел Нойер, който игра с топката. В 7-ата минута резултатът беше открит от Чупо-Мотинг. Атаката започна с хубав пас на Дейвид Алаба към Томас Мюлер, но Лукас Храдецки спаси. Топкатааа стигна до Чупо-Мотинг и след рикошет в Свен Бендер се спря в мрежата.

Коман направи сериозен пропуск след индивидуален пробив в 11-ата минута, а в 13-ата домакините стигнаха до втори гол. Грешка на Синкгравен позволи на Кимих да стреля необезпокояван и германският национал не сбърка.

До почивката Джамал Мусиала, Алаба и Мюлер можеха съвсем да отчаят гостите. Защитата на Байер изнемогваше, но Храдецки се прояви с няколко отлични намеси. В атака Байер действаше твърде плахо и не създаде нищо интересно пред вратата на Нойер.

Влизането на Карим Белараби и Флориан Виртц до известна степен оживи играта на тима от Леверкузен, а и Байерн намали оборотите. Баварците също не получиха дузпа, въпреки претенциите на Кимих. Храдецки продължи със спасяванията, а появилият се като резерва Сане пропусна от чиста позиция.

В 70-ата минута Белараби уцели гредата, а в 74-ата Мусиала навърза няколко футболисти на гостите, но прати топката в аут. Нойер показа класа след изстрел на Амири, преди Храдецки за пореден път да спаси удар на Чупо-Мотинг. Малко преди края Едмонд Тапсоба се провали в опита си да вкара почетен гол за Байер.

Това беше седми пореден мач без загуба за Байерн в Бундеслигата. Баварците се нуждаят само от две точки, за да си осигурят титлата и най-вероятно ще го направят още в събота срещу Майнц 05.