Тухел надигра Гуардиола и Челси сложи край на мечтите на Ман Сити за четири трофея (видео)

Челси се класира за финала на Купата на Англия за втора поредна година, след като победи Манчестър Сити с 1:0. Единственото попадение реализира Хаким Зиеш в 55-ата минута. Лондончани изиграха силен мач и стигнаха до заслужен успех. Томас Тухел постигна първа победа срещу Пеп Гуардиола в шестия сблъсък между двамата, като днес тактиката му бе по-успешна от тази на испанеца.

Челси ще играе на финал във ФА Къп за четвърти път през последните пет сезона. "Сините" спечелиха трофея за последно през 2018 г., а миналата година загубиха от Арсенал. За Ман Сити отпадането е разочароващо, но те ще се върнат на "Уембли" след седмица, когато ще се изправи срещу Тотнъм във финала за Купата на Лигата.

Преди началото на двубоя с двуминутно мълчание бе почетена паметта на принц Филип, чието погребение бе днес.

Челси започна да създава проблеми на съперника от самото начало. "Сините" стартираха агресивно и с висока преса притесняваха играчите на Сити. Те се не възползваха от първата ситуация, в която успяха да вземат топката при подобна ситуация. В шестата минута лондончани организираха отлична бърза атака. Вернер бе изведен отляво, той напредна и намери Зиеш, който прати топката в мрежата. Попадението не бе зачетено, защото германецът бе в засада при подаването.

Манчестър Сити стигна до първата си възможност в десетата минута. Удар на Габриел Жезус от дистанция не затрудни Кепа. Атаките на Челси обаче изглеждаха по-опасни и защитата на "гражданите" и вратаря Стефън трябваше да се справят с няколко центрирания. В 19-ата минута Бен Чилуел получи възможност да открие резултата. Зиеш изведе Рийс Джеймс отдясно, а той центрира отлично. Чилуел имаше време, но не успя да намери добре топката от въздуха.

Тактиката на Тухел даваше резултат на този етап, защото отборът му доминираше. Лондончани дори имаха предимство във владеенето на топката - нещо, което се случва изключително рядко в срещите на Манчестър Сити. Постепенно темпото намаля и двата отбора се задоволяваха да чакат грешка на съперника, а положения пред двете врати липсваха. Към края на полувремето отборът на Гуардиола имаше известно предимство, но то не доведе до нещо сериозно пред вратата на Кепа.

В началото на второто полувреме Сити загуби Кевин Де Бройне. Белгиецът получи контузия в глезена и бе заменен от Фил Фоудън. Ситуацията се усложи за Ман Сити в 55-ата минута, тъй като Челси поведе. Маунт изведе Вернер зад защитата. Германецът напредна и намери Зиеш пред вратата. Вратаратя Зак Стефън излезе късно и мароканецът заби топката в мрежата.

Лондончани имаха сериозно предимство в този период. Те уверено владееха топката, не допускаха опасности пред вратата си и използваха всяка възможност, за да нападат. В 59-ата минута Зиеш пропусна да удвои аванса на Челси. След дълго подаване Рубен Диас не се ориентира добре и бившият играч на Аякс се озова сам срещу Стефън. Зиеш стреля в обсега на вратаря, който се бе позиционирал доста по-добре, отколкото при гола.

Чак към средата на второто полувреме тимът на Гуардиола пое контрол върху срещата. Влизането на Илкай Гюндоган вдигна нивото на играта на "гражданите". Сити стигна и до най-добрата си възможност в 69-ата минута. Удар на Диас с глава от отлична позиция прати топката над вратата. Положенията пред Кепа обаче бяха рядкост, а при една контраатака Челси можеше да реши всичко. Вернер обаче реши да завърши атаката сам, напредна и си затвори ъгъла, което не му позволи да затрудни Стефън.

Стърлинг, който не се отличи с нищо цял мач, стреля над вратата от добра позиция в 84-ата минута, но преди това Жезус бе в засада. Малко преди края лондончани загубиха Тиаго Силва, който напусна с травма в гърба и бе заменен за последните минути от Курт Зума. В добавеното време попадение на Пулишич бе отменено поради засада, а Кепа отрази удар с глава на Родри.

ЧЕЛСИ - МАН СИТИ 1:0
1:0 - Зиеш (55)