Челси укроти "драконите" и продължава напред (видео + галерия)

Отборът  на Челси достигна до полуфиналите в Шампионската лига, след като отстрани Порто в 1/4-финалите с общ резултат 2:1. Лондончани загубиха реванша с 0:1, но успехът с 2:0 в първия мач се оказа достатъчен. И двете срещи се изиграха на стадион "Рамон Санчес Писхуан" в Севиля,  като причината за това са мерките срещу разпространението на COVID-19.

Воденият от Томас Тухел контролираше мача от началото до края, като се пропука едва в четвъртата минута на добавеното време, когато Мехди Тареми се разписа за "драконите" с атрактивно изпълнение на странична ножица от границата на наказателното поле.

Мениджърът на Челси Томас Тухел беше извършил три промени спрямо състава от първия мач. Извън стартовите 11 останаха Кристенсен, Ковачич и Тимо Вернер, а местата им съответно заеха Тиаго Силва, Н'Голо Канте и Кристиан Пулишич. В състава на Порто имаше само една промяна и тя е свързана с включването на Сержио Оливейра за сметка на Диас.

Двубоят започна много динамично, като очаквано португалците се опитаха да вземат инициативата. Още в третата минута бранителят на Порто Пепе се прояви с груба игра, като удари с лакът при въздушен двубой Кай Хавертц и се наложи влизането на медицински екип. Мениджърът на лондончани Томас Тухел енергично протестира, като поиска строго наказание за бившия защитник на Реал Мадрид, но реферът Клеман Тюрпен остана безучастен.

⚽𝕆 ℕ𝕆𝕊𝕊𝕆 𝟙𝟙 𝕀ℕ𝕀ℂ𝕀𝔸𝕃⚽ #FCPorto #CFCFCP #UCL

Публикувахте от FC Porto в Вторник, 13 април 2021 г.

180 секунди по-късно се стигна до първата опасност пред вратата на Порто след удар на Мейсън Маунт, но след рикошет топката напусна терена в ъглов удар. В 11-ата минута стражът на Челси Менди сбърка и това едва не доведе до гол, но Жоржиньо изчисти топката.

В тези минути много силно заигра Н'Голо Канте, който се оказа в основата на две добри възможности пред Челси в 19-ата и 27-ата минути.

23 Челси- Порто 0:1

В 33-ата минута Хесус Корона получи топката в наказателното поле на Челси и стреля бързо с десния крак, но високо над вратата.

Това беше и последната интересна ситуация през първата част и двата тима се оттеглиха на почивка без да си отбележат гол.

След подновяването на играта първоначално Порто се настани в половината на Челси, но постепенно лондончани си върнаха инициативата и създадоха две добри възможности да се разпишат.

С наближаването на края на мача треньорите прибегнаха до смени. Първи се опита да освежи състава Серджо Консейсао, а колегата му Томас Тухел прибегна до първата си пет минути преди края на редовното време.

Мачът вървеше към 0:0, когато в добавеното време Порто стигна до попадение, а негов автор стана Мехди Тареми, който се разписа с акробатично изпълнение на странична ножица от границата на наказателното поле. До края на добавените минути обаче оставаха само десетина секунди и португалците нямаха време за нещо повече. Така Челси стигна до полуфиналите за първи път от 2014 година, като следващият им съперник ще бъде определен от двойката Реал Мадрид - Ливърпул.

Челси - Порто 0:1
0:1 - Тареми 90

ЧЕЛСИ: Менди, Аспиликуета, Силва, Рюдигер, Джеймс, Жоржиньо, Канте, Чилуел, Маунт, Хавертц, Пулишич.

ПОРТО: Маркезин, Манафа, Мбемба, Пепе, Зайду, Груйич, Урибе, Оливейра, Отавио, Корона, Марега.