Балкан спря негативната си серия с труден успех в "Арена Ботевград"

Отборът на Балкан (Ботевград) записа 16-ата си победа от началото на редовния сезон в Националната Баскетболна Лига и по този начин спря негативната си серия от две поредни поражения. Момчетата на старши треньора Йовица Арсич пречупиха коравия тим на Академик (Пловдив) с 85:75 (25:14, 15:23, 26:18, 17:16) в двубой от предпоследния 26-и кръг на първенството.

Срещата беше без значение за крайното класиране на "зелените", които вече имат актив от 16 победи и 7 загуби през сезона. Академик пък изигра последния си мач от редовната кампания, като тимът на Йордан Янков остава временно на четвъртото място с баланс от 11 успеха и 13 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Николай Николов поведе Академик към ранен аванс от четири точки, но Балкан се съвзе по най-бързия начин и поведе с точка след кошове на Дарко Балабан и Божидар Аврамов - 5:4. Двубоят се развиваше на много бързо темпо в първите четири минута игра, като мачът преминаваше през скоростна смяна на водачеството - 9:8 в полза на ботевградчани.

Все пак домакините най-сетне успяха да достигнат и до най-голямата си разлика в мача - четири точки, след като Крис Минков и Балабан комбинираха за серия от 5:0 - 14:10 за Балкан. Пловдивчани изгубиха концентрация след силните си първи минути и позволиха на своя съперник да увеличи серията си на 11 последователни точки, при което домакините поведоха с 21:10. 11-точковата разлика се запази до самия край на частта, който дойде при 25:14 в полза на шампионите.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период започна по идентичен начин на първия, като гостите от Пловдив отново отбелязаха първите четири точки в частта, за да намалят изоставането си до 25:18. Този път обаче Балкан не успя да отговори съвсем навреме на ударите на своя съперник и Академик записа още четири точки на сметката си, чрез които направи разликата три при 25:22. Сушата в редиците на домакините достигна цели пет минути, преди Станимир Маринов най-сетне да отбележи първата точка на ботевградчани във втората част - 26:24 за Балкан.

Активизирането на Балкан не притесни гостите, които успяха да си върнат преднината в мача след чудесна тройка на Васил Бачев за 29:30. Гардът на гостите бе автор и на следващите две точки в мача, но Божидар Аврамов напомни за себе си и върна паритета с невероятна тройка за 32:32. Частта приключи при три точки аванс за "зелените", които се оттеглиха в съблекалнята с актив от 40:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима си размениха по една точна стрелба в откриващата минута на третата част, като двубоят продължаваше да се превръща във все по-равностоен - 42:41 за Балкан. Домакините обаче имаха сериозни проблеми с натрупаните фаулове на сметката си, след като Тауан Ейджи и Давонтей Джордан си изкараха по четири фаула. Нито един от двата тима пък не успяваше да се отскубне на по-сериозна преднина, като резултатът при оставащи около пет минути от третата част бе 48:48.

Третата тройка в мача на Божидар Аврамов даде триточков аванс на ботевградчани, а веднага след това Сияни Чеймбърс и отново Аврамов успяха да пречупят своя противник и да изведат Балкан на девет точки преднина при 59:50. Превъзходството на домакините си каза думата и Балкан поведе с 11 точки преди началото на последната част - 66:55.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Зелените" изпълниха плана си да запазят преднината си непокътната в първите минути на последната четвърт при 70:59 и 7 минути до края на мача. Въпреки че тройка на Николай Грозев направи разликата 13 точки, гостите не се предадоха и намалиха дефицита си до шест точки след чудесни изяви на Васил Бачев и Тони Гуджино за 75:69. И точно когато пловдивчани набраха инерция и тръгнаха смело към обрата, вездесъщият Грозев наниза нова стрелба от далечна дистанция, за да поведе Балкан към преднина от девет точки при 78:69 и 4 минути до края. Ботевградчани не си позволиха да изпуснат добрата си преднина и записаха 16-ия си успех за сезона след 85:75.

Божидар Аврамов бе най-резултатен за победителите с 16 точки и 5 асистенции, Дарко Балабан завърши с 15 точки и 5 борби, капитанът Димитър Димитров се разписа с 14 точки и 8 овладени топки, Николай Грозев влезе от пейката с 13 точки, а Сияни Чеймбърс наниза 10 и направи 6 асистенции.

Обрад Томич приключи с 21 точки и 5 борби за Академик, Николай Николов вкара 20 точки и взе 8 борби, а Васил Бачев се разписа с 16 точки.

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 10, Божидар Аврамов 16, Крис Минков 5, Димитър Димитров 14, Дарко Балабан 15 (Николай Грозев 13, Давонтей Джордан 8, Станимир Маринов 4, Тауан Ейджи, Денислав Вутев, Здравко Христов)

АКАДЕМИК: Николай Титков 6, Васил Бачев 16, Николай Николов 20, Антъни Гуджино 9, Обрад Томич 21 (Томислав Минков 5, Мартин Сотиров, Адриян Секулов)

СНИМКИ: Балкан