Без много фойерверки Челси изкова солидна преднина срещу Порто (видео + галерия)

Челси спечели с 2:0 символичното си гостуване на Порто от 1/4-финала в Шампионската лига. Заради ограниченията, породени от COVID-19, мачът се игра на "Рамон Санчес Писхуан" в Севиля, където ще бъде и реваншът. Англичаните не показаха особено блестяща игра, но пък за сметка на това се възползваха по-добре от своите възможности и изковаха солидна турнирна победа. Мейсън Маунт откри резултата в 32-ата минута, а Бен Чилуел удвои в 85-ата. Португалците има за какво да съжаляват, тъй като бяха напълно равностойни, а на моменти дори надиграха своя съперник. Сега обаче те са поставени в доста неприятна позиция преди реванша, в който ще трябва да търсят успех с два или повече гола.

Серджо Консейсао заложи на Муса Марега и Луис Диас в атака, а на двете крила бяха Хесус Корона и Отавио. В средата се разчиташе на Марко Груич и Матеус Урибе.

Томас Тухел бе избрал да започне срещата с Тимо Вернер, Кай Хавертц и Мейсън Маунт в предни позиции. Рийс Джеймс и Бен Чилуел действаха като халф-бекове, а в средата на терена играта движеха Жоржиньо и Матео Ковачич.

Първият удар в мача бе на сметката на Матеус Урибе в 12-ата минута. Той пробва късмета си от далечна дистанция и топката профуча над напречната греда.

В 23-ата минута изстрел на Пепе отблизо бе блокиран от защитник. При последвалия корнер топката полетя опасно към вратата на Едуард Менди, но той се намеси успешно, а при опита за добавка Зайду отблизо стреля над вратата.

Челси обаче поведе в резултата с първата си по-добра възможност в мача. В 32-ата минута Мейсън Маунт получи пред наказателното поле, елегантно финтира прекия си пазач и с диагонален шут по земя вкара за 0:1. Така той стана най-младият голмайстор в Шампионската лига в историята на лондончани.

В 43-ата минута Порто стигна до добър шанс. След центриране от корнер Пепе стреля с глава и Менди трябваше да се намесва решително.

Първото полувреме завърши с ново спасяване на Менди, този път след изстрел с глава на Марко Груич.

Втората част започна с положение за лондончани. В 47-ата минута Тимо Вернер получи центриране в наказателното поле и стреля с глава, но над вратата.

"Драконите" обаче отговориха със страхотно голово положение в 51-ата минута. Марега бе изведен в наказателното поле и опита удар от близка дистанция, но Менди излезе добре и не позволи да бъде преодолян от нападателя.

В 56-ата минута след едно центриране от корнер се стигна до страхотна суматоха в наказателното поле на гостите и топката се озова във вратата, но в крайна сметка голът не бе зачетен заради засада.

Минута по-късно Луис Диас отправи мощен шут от границата на пеналта и кълбото "облиза" гредата.

Челси пропусна страхотен шас да удвои преднината си в 60-ата минута, когато мощен шут на Антонио Рюдигер затрудни Марчесин, който не се намеси добре и подари топката на Тимо Вернер, той веднага комбинира с Кай Хаверц, който обаче не успя да вкара в опразнената врата. Оказа се, че в ситуацията е отсъдена и засада.

Две минути по-късно след центриране от фаул Сесар Аспиликуета стреля с глава, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 72-ата минута Муса Марега бе изблъскан в гръб от Аспиликуета в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа, въпреки протестите на играчите на Порто. Реферите, които отговарят за ВАР, също не сигнализираха за нещо нередно.

В 84-ата минута късметът обърна гръб на лондончани, като при един далечен шут на Кристиан Пулишич топката се отби от гредата.

Само минута по-късно резултатът бе удвоен. Хесус Корона действа нескопосано и не успя да овладее една топка, като така позволи на Бен Чилуел да му отнеме Защитникът напредна на скорост в наказателното поле, финтира и вратаря и отбеляза в опразнената врата за 0:2.

В крайна сметка Челси постигна своето и вече е сериозен фаворит преди реванша след шест дни. Единствената положителна новина за Порто е, че ответната среща ще се играе на същия стадион при същите условия и "Драконите" на практика няма да гостуват в Англия, а ще търсят обрат на неутрален терен.