Адриан Андреев с първа победа на "Чалънджър"

Адриан Андреев записа първата си победа в основната схема на Чалънджър турнир, надделявайки в три сета над намиращия се на 282-ро място в света Чун-Син Ценг в първия кръг от надпреварата в португалския град Оейраш. Българинът загуби болезнено първия сет, но след това подобри значително играта си и си заслужи място в следващата фаза.

Днешната победа бе втора за българина срещу този съперник. Двамата са се изправяли един срещу друг два пъти в юношески турнири – в Брадънтън през 2017 г., когато Андреев спечели с 6-4, 6-4, и в Ченгду година по-късно, където Ценг триумфира с 6-4, 7-5.

Следващият опонент на Андреев ще бъде победителят от мача между четвъртия в схемата Елиот Беншентри (№244 в ранглистата) и квалификанта Педро Кашин (№336).

Мачът започна с гейм на нула за Андреев, но Ценг върна жеста, след което осъществи първия пробив в мача и поведе с 2-1. Третата ни ракета имаше много добра възможност да изравни резултата, но в четвъртия гейм пропусна цели пет точки за пробив и позволи на опонента си да увеличи преднината си, след което тайванският тенисист проби отново за 4-1. Ценг продължи да доминира и спечели следващите два гейма на нула, като по този начин се наложи убедително с 6-1 в първия сет.

Тайванецът спечели откриващия гейм във втората част, но Андреев успя да възстанови равенството. Радостта на българина обаче не трая дълго тъй като веднага след това неговият опонент си върна водачеството и отново успя да пробие пръв, повеждайки с 3-1. Ценг продължи да трупа преднина като спечели и петия гейм, но Андреев прекъсна серията му и намали резултата на 4-2.

Ценг успя да се доближи само на гейм от победата, след като в седмия навакса пасив от 15-30 и поведе с 5-2. Мачът изглеждаше решен, но Андреев върна интригата като отново спечели подаването си, след което реализира пробив за 5-4. Силното представяне на българина продължи и той успя да възстанови равенството, но Ценг прекъсна устрема на третата ни ракета и направи резултата 6-5 в своя полза. Андреев обаче отново успя да изравни резултата и да доведе сета до тайбрек.

Българинът пръв успя да натрупа по-сериозна преднина като поведе с 4-2, но Ценг възстанови равенството. Двамата си размениха по още една точка, след което Андреев бе много по-прецизен в решаващите мигове и по този начин успя да спечели втория сет със 7-6(5).

Ценг проби сервиса на Андреев в началото на заключителния сет, но веднага след това българинът върна пробива, а впоследствие осъществи пълен обрат и направи резултата 2-1 в своя полза. Младият софиянец продължи да играе по-добре и проби отново, но в петия гейм се оказа изоставащ с 0-40. Андреев спаси два от трите поредни брейкпойнта на Ценг, но тайванецът все пак успя да постигне целта си и да съхрани интригата в сета, намалявайки резултата на 3-2.

Световният №282 затвърди пробива с гейм на нула, след което стигна до брейкпойнт. Той обаче бе спасен от Андреев и първата ни ракета отново взе аванс при 4-3. Българинът реализира нов пробив, който го доближи само на гейм от победата, а впоследствие стигна до три поредни мачбола. Всички те бяха спасени от Ценг, но малко след това Андреев стигна до нова възможност за спечелването на мача. Този път обаче българинът не допусна грешка и триумфира с 1-6, 7-6(5), 6-3 след 2 часа и 48 минути на корта.