Реал М наказа безобразните грешки на Ливърпул и е по-близо до полуфиналите (видео + галерия)

Реал Мадрид победи с 3:1 Ливърпул и е фаворит за класиране на полуфиналите в Шампионската лига. Тимът на Зинедин Зидан изигра един от най-силните си мачове през сезона, а гостите за пореден път станаха жертва на груби индивидуални грешки и ще трябва да правят обрат на "Анфийлд", за да елиминират рекордьора по европейски клубни титли.

Първия гол вкара Винисиус Жуниор след прекрасен извеждащ пас на Тони Кроос в 27-ата минута, а в 36-ата Марко Асенсио удвои след неумело връщане с глава на Трент Александър-Арнолд. В началото на втората част Мохамед Салах намали, но в 65-ата минута Винисиус се разписа за втори път и осигури добър аванс на "белите" преди ответния двубой следващата седмица.

65 Реал Мадрид - Ливърпул 3:1

Два от грандовете на европейския футбол не се бяха срещали от финала през 2018 година, спечелен от "белия балет". Сега мърсисайдци излязоха амбицирани за реванш, но играха изключително слабо през първото полувреме и можеха да получат дори още голове.

Ливърпул постигна много важна победа над Арсенал през уикенда и загатна за обичайното си ниво, но днес срещна съперник, който доминираше във всички фази на играта и обезвреди силните оръжия на "червените". Независимо от отсъствието на Серхио Рамос и Рафаел Варан, Реал изнесе отличен мач в дефанзивен план, а Винисиус Жуниор опроверга критиците си и този път засенчи Карим Бензема

Реал и Ливърпул са премервали сили общо 7 пъти, като балансът вече е в полза наа испанския гранд - 4:3 победи. Освен успеха във финала през 2018 година, мадридчани спечелиха на два пъти в груповата фаза през сезон 2014/15. Ливърпул пък постигна две победи през 2009 година, а освен това се наложи с 1:0 и във финала през 1981-а.

Зинедин Зидан не можеше да разчита на капитана Серхио Рамос, който е контузен, а в часовете преди двубоя стана ясно, че Рафаел Варан е дал положителен тест за коронавирус и също е аут. Така като централна двойка защитници започнаха Едер Милитао и Начо Фернандес, а крайни бранители бяха Лукас Васкес и Ферлан Менди. Еден Азар не попадна в групата за мача, но в нея се завърна Федерико Валверде, който бе сред резервите. Марко Асенсио и Винисиус Жуниор помагаха на Карим Бензема в атака, а триото в халфовата линия бе в състав Каземиро, Лука Модрич и Тони Кроос

В 11-те на Юрген Клоп имаше една изненада - като титуляр вместо Тиаго Алкантара излезе Наби Кейта, изнемогваше заедно с Фабиньо и капитана днес Жоржиньо Вайналдум, и бе заменен още преди почивката. Диого Жота очаквано бе предпочетен пред Роберто Фирмино и партнираше на Садио Мане и Мохамед Салах в предни позиции. Озан Кабак и Натаниел Филипс, които в няколко поредни мача показаха добър синхрон помежду си, бяха двойка централни защитници, а Трент Александър-Арнолд и Андрю Робъртсън сновяха по двата фланга.

Още във 2-ата минута Бензема отправи точен удар към вратата на Алисон, но бразилецът с лекота улови. Домакините се стараеха да разиграват продължително и да се задържат в половината на Ливърпул. Отборът на Клоп не оставяше никакви свободни пространства, но и рядко атакуваше.

Реал можеше да излезе напред след хубав пробив на Менди и центриране, което беше засечено от Винисиус Жуниор. Бразилецът обаче не отправи достатъчно добър удар и Алисон правилно прецени, че топката ще излезе в аут. В средата на полувремето темпото на игра поспадна и прекалено предпазливите действия на двата отбора не позволяваха да се стига до интересни ситуации Алисон и Куртоа.

Това се промени в 27-ата минута, когато дълъг пас на Тони Кроос изненада защитата на Ливърпул, а Винисиус майсторски овладя топката на гърди, напредна и стреля по тревата за 1:0. Не след дълго Бензема влезе в наказателното поле, но беше блокиран и не успя да нанесе удар. В тази ситуация останаха съмнения за нарушение на Озан Кабак срещу бившия френски национал.

В редиците на мърсисайдци настъпи объркване и Реал усети, че може да се възползва. В 32-ата минута Винисус отново се озова на добра позиция, но този път изстрелът му се оказа неточен.  В 36-ата нямаше кой да спаси Ливърпул след поредната груба грешка на гостите. Александър-Арнолд се опита да върне топката с глава към Алисон, но всъщност изведе Марко Асенсио очи в очи с бразилеца и резултатът стана 2:0.

Подаръците в червено продължиха. Озан Кабак позволи на Асенсио да му открадне топката, но с по-слабия си десен крак испанският национал стреля покрай вратата. Клоп реши да предприеме нещо още преди почивката и замени Наби Кейта с Тиаго, а мърсисайдци завършиха полувремето без нито един удар към вратата на Реал. Това не се беше случвало в ШЛ от 2014 година, отново в мач срещу кралския клуб.

След почивката Ливърпул се изнесе по-напред и търсеше начини да се върне в мача. Импулсът в играта на гостите бързо им донесе попадение. В 51-ата минута Жота проби и опита удар, а сслед рикошет във футболист на Реал топката стигна до Салах. Египтянинът веднага стреля, Куртоа нямаше време за реакция и с помощта на горната греда кълбото се озова във вратата. Ситуацията беше прегледана с ВАР за евентуална засада на Салах, но той беше в редовна позиция и голът остана.

Малко след гола шанс се откри и пред Жота. Португалецът обаче стреля в аут. Домакините нямаха намерение да отстъпват инициативата и в следващите минути бяха по-активният отбор. След час игра Тони Кроос шутира от границата на наказателното поле, но над вратата.

В 62-ата минута Ливърпул организира нова добра атака и само добрата намеса на Менди, който изби топката пред крака на Мане, попречи на мърсисайдци да изравнят. Секунди по-късно Асенсио се откъсна, но опита пас към Бензема, който беше пресечен от Александър-Арнолд

В 65-ата минута Винисиус Жуниор получи пас от Модрич, стреля без забавяне и изненада Алисон - 3:1. Стражът на Ливърпул можеше да се намеси по-добре, но и защитата пред него носи вина, че изпусна Винисиус. Този гол накара гостите да действат още по-офанзивно. Тиаго се активизира, но след негов удар топката премина високо над гредата.

В последните десетина минути Клоп пусна Джердан Шакири и Роберто Фирмино на местата на Жота и Кабак. Ливърпул обсади наказтелното поле на домакините, но не можеше да стигне до опасен удар. Домакините бяха отлично подредени и не допуснаха нов гол.

Сега за Реал предстои второто за сезона Ел Класико, което може да определи шампиона в Ла Лига. След седмица пък е реваншът на "Анфийлд, в който "лос меренгес" ще влязат с доста по-големи шансове за краен успех.