Рилски спортист разгроми Левски Лукойл и отново вдигна Купата на България

Рилски спортист е новият носител на Купата на България по баскетбол! В панагюрската зала "Арена Асарел" отборът на старши треньора Людмил Хаджисотиров разпиля Левски Лукойл на финала с разгромното 87:69 (22:10, 21:21, 27:17, 17:21) и завоюва трети трофей от турнира в клубната си история. Самоковци триумфират с Купата за трети път в последните шест издания на надпреварата, след като грабнаха отличието през 2016-а и 2018-а. Левски Лукойл пък не успя да защити златото, което спечели през 2019-а и 2020-а.

Рилецо достигна до финала след победи над Академик (Пловдив) и Балкан (Ботевград), а в двубоя за трофея бе напълно категоричен. Агресивната защита на играчите на Удо обезличиха нападението на Левски Лукойл и караха тима на Тити Папазов да разчита главно на стрелбите от далечна дистанция, които обаче не носеха нужния успех на символичните гости в срещата. Рилски спортист имаше абсурдно преимущество при стрелбата си от средна дистанция, след като наниза цели 62% от опитите си за две точки срещу само 28% от страна на "сините".

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите две точки в мача дойдоха в актива на Рилски спортист, който поведе в резултата след пробив на бърза атака на Алекс Симеонов. "Сините" обаче също се разписаха няколко секунди по-късно, след като Христо Захариев наниза първата тройка в мача за 2:3. "Рилецо" реагира по най-добрия начин и си върна лидерската позиция с минисерия от 4:0, чрез която поведе в резултата с 6:3. Напрежението от финалния двубой обаче си казваше думата и двата тима пропуснаха сериозна част от изстрелите си в първите пет минути от срещата.

Нико Карвачо донесе още една точка в полза на самоковци, а след поредната изпусната тройка от страна на Левски Лукойл Алекс Симеонов отново завърши на бърза атака, за да направи резултата 9:3. Тасич най-сетне спря сушата на символичните гости с точно попадение за две точки, но Рилски спортист отново тръгна на щурм и поведе с цели 9 точки след поредна наказателна акция на Карвачо и Симеонов - 14:5 в полза на Рилецо. Двата тима си поделиха по още две точки в секундите след таймаута, поискан от Константин Папазов, като резултатът минута преди края на встъпителната четвърт бе 16:7.

Венци Петков върна една точка за Левски Лукойл, но една атака по-късно разликата на таблото бе покачена на 10 точки след страхотен пробив на Павлин Иванов. Националът бе автор и на следващите две точки, при което завърши със забивка страхотна бърза акция на Рилецо - 20:8 в полза на самоковци. Брандън Браун увеличи разликата на 14 точки след два успешни наказателни удара, а Венцислав Петков даде малко самочувствие на тима си с чудесна солова акция за край на първия период - 22:10 за Рилски спортист.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Гардът на "сините" даде начало на резултатността във втората четвърт с три отбелязани фаула след нарушение на Мирослав Васов, но в ответното нападение символичните домакини си върнаха 12-те точки аванс след тройка на капитана Златин Георгиев - 25:13. Проблеми налегнаха треньора на Рилецо Людмил Хаджисотиров, след като резервният център Трей Портър натрупа три бързи лични нарушения. "Сините" започнаха да набират инерция и чрез лидера си Венци Петков се добраха на 7 точки от своя съперник - 27:20 след около три минути игра във втората четвърт.

След таймаута на Удо неговите момчета отново започнаха да властват на паркета в зала "Арена Асарел" и записаха серия от шест поредни точки след страхотни комбинации между Деян Карамфилов и Нико Карвачо - 33:20. Левски Лукойл разчиташе до голяма степен на стрелбата си от далечно разстояние, която обаче не му носеше големи позитиви. Все пак Йордан Минчев наниза тройка за 33:23, а в този момент новото попълнение на "сините" Рейкуон Мичъл влезе на терена, за да запише дебют.

Поредните добри изяви на Симеонов и Карамфилов влязоха в чудесна употреба на Рилецо, който отново поведе с 12 точки при 37:25. Самоковци не спираха да практикуват умело агресивната си защита, която принуждаваше "сините" да взимат нископроцентни стрелби отдалеч, а след два наказателни на Карвачо разликата се покачи на 15 точки при 40:25. До края на частта двата тима си разделиха по една тройка, като първо Тихомир Желев наниза стрелба от дистанция, а с последното си нападение Левски Лукойл отбеляза чрез Тайрън Бразелтън, който оформи крайното 43:31 след изиграването на първите 20 минути.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Чавдар Костов пропусна третата си тройка в мача за начало на третата четвърт, което пък позволи на Павлин Иванов да си изкара нарушение и да реализира първата точка в периода - 44:31. Последваха цели две поредни технически нарушения за състава на "сините", чрез които Рилски спортист увеличи актива си с още две точки за 46:31. Иванов бе техен автор, а няколко секунди по-късно той наниза и страхотна тройка за 49:31 в полза на Рилски спортист. Сушата на Левски Лукойл продължи повече от две минути, но бе спряна от страхотен изстрел от тройката на Данило Тасич за 49:34.

Безмилостният Брандън Браун успокои ентусиазма на символичните гости, които отново намериха мрежичката отдалеч след тройка на Чавдар Костов - 53:37 за Рилецо. "Сините" наистина започнаха да настройват мерника си, а аргумент за това бе третата поредна точна стрелба на тима, дело на Данило Тасич. Тази акция на сърбина обаче беше неутрализирана от Брандън Браун, който също отговори с поредния си точен изстрел за 56:40. Страхотната отбора на игра на символичните домакини доведе до това пас на Браун към Павлин Иванов да се превърне в нова тройка - 59:40 за Рилски спортист.

Таймаутът на Тити Папазов също не разклати Павлин, който нямаше как да бъде спрян и отново намери целта отдалеч, за да даде 22 точки аванс на своя тим - 62:40. Левски Лукойл за момент успя да укроти Рилецо и спечели четири бързи точки от наказателната линия, но това беше само временно, тъй като Брандън Браун и Златин Георгиев продължаваха да съсипват защитата на "сините" - 68:44 за Рилски спортист. Левски Лукойл отново отбеляза последните точки в частта, като те бяха дело на Данило Тасич, който наниза кош и фаул, за да направи резултата 70:48 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Рилецо стартира по прекрасен начин и в последната четвърт, нанасяйки удар след удар по самочувствието на Левски Лукойл. Самоковци записаха серия от 6:0 в началото на периода и се доближи максимално до докосването на трета Купа на България в историята си - 76:48. Стрелбата от тройката отново започна да влиза на "сините" в следващите няколко минути, като Христо Захариев и Венци Петков бяха автори на три поредни стрелби отдалеч - 21 точки разлика при 78:57. Нико Карвачо и компания набързо отказаха символичните гости и вдигнаха аванса си на 24 точки при оставащи само 3 минути до края на мача - 83:59. Крайният резултат дойде при 87:69, а трофеят замина за Самоков.

Николас Карвачо поведе Рилецо с "дабъл-дабъл" от 21 точки и 23 борби, Павлин Иванов наниза 19 точки за успеха, а Брандън Браун и Алекс Симеонов добавиха съответно по 12 и 11 точки.

Данило Тасич бе лидер на "сините" със 17 точки, 6 борби и 5 асистенции. Венцислав Петков завърши с 15 точки, а Христо Захариев наниза 13 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 12, Павлин Иванов 19, Тихомир Желев 6, Алекс Симеонов 11, Николас Карвачо 21 (Златин Георгиев 6, Мирослав Васов 6, Деян Карамфилов 4, Христо Бъчков 2, Георги Адирков, Трей Портър)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Венцислав Петков 15, Чавдар Костов 6, Христо Захариев 13, Данило Тасич 17, Кийт Бенсън 6 (Тайрън Бразелтън 6, Йордан Минчев 4, Райън Райт 2, Рейкуон Мичъл, Константин Тошков)