120-минутна драма прати ЦСКА 1948 на 1/4-финал и остави Ботев с празни ръце (видео)

120-минутна драма изпрати ЦСКА 1948 на 1/4-финал в турнира за Купата на България. "Червените" отстраниха тима на Ботев (Пловдив) с 2:1 в мач, игран на Коматево пред погледа на Антон Зингаревич и селекционера на България Ясен Петров. Редовното време завърши при резултат 1:1. Ивайло Чочев (16') откри за столичани с гол от дузпа, а новото попълнение Маркиньос (53') изравни с безпощаден удар през второто полувреме. Победният гол за гостите беше отбелязан от Димитър Митков (100') с глава.

Иначе мачът предложи доста емоции, като първо удар на Реда Рабей срещна гредата, а през втората част сглобката спря Денислав Александров. Сериозни пропуски имаше и пред двете врати.

За домакините срещата беше изключително важна. "Канарчетата" се намират в тежка серия от 10 поредни мача без победа и отборът все още не намира начин да спре пропадането. Успех над столичани можеше да върне самочувствието на отбора и да му даде нови сили за мачовете до края на сезона.
По-рано през сезона ЦСКА 1948 унизи Ботев в сблъсъка между двата тима в първенството през есента, побеждавайки го с 5:0.
Основни фигури и за двата тима останаха на резервната скамейка. За Ботев място сред титулярите не получи голмайсторът Атанас Илиев, а за гостите от София на пейката останаха Александър Александров, Георги Русев, Лазар Марин и Марио Топузов. От тях единствено Лазар Марин не се появи на терена. На вратата на "червените" пък застана Димитър Тодоров, който ще има нелеката задача да замени Даниел Наумов.
79 Ботев (Пловдив) - ЦСКА 1948 - Купа на България
Преди началото на мача двата тима отбелязаха националния празник 3 март с химна на България. Двубоят пък е наблюдаван от националния селекционер Ясен Петров.
В 6-ата минута Денислав Александров центрира в наказателното поле, където Димитър Митков засече с глава. Топката обаче не намери очертанията на вратата зад Аргилашки. Две минути по-късно "канарчетата" бяха близо до гола, но Реда Рабей нямаше късмет. Славчо Шоколаров отне топката от Васил Шопов, след което подаде към Рабей. Новото попълнение на Ботев нанесе силен шут извън наказателното поле, който разтресе лявата греда.
 В 16-ата минута ЦСКА 1948 откри резултата след точно изпълнение на дузпа от страна на капитана в днешния мач Ивайло Чочев. До положението за 11-метровия наказателен удар се стигна след неразчетени действия на Марио Младеновски, който не избра най-подходящия момент да показва техника пред наказателното си поле. Той загуби топката, след което фаулира Димитър Митков. Оттам всичко бе в краката на Чочев, който преодоля Аргилашки.
В 29-ата минута Борислав Дамянов се обърна добре и шутира, но ударът му премина встрани от вратата. В 31-ата минута Ботев организира първата си по-добра възможност в мача. Току намери добре Реда Рабей в наказателното поле, халфът овладя с гърди и шутира. Изстрелът му беше силен и прелетя високо над вратата.
В 34-ата минута Ботев имаше две отлични възможности за гол. Рабей направи двойно с Конате в наказателното поле и от няколко метра отправи удар, който Тодоров спаси. Топката стигна до Сисе, който също стреля силно и то фронтално срещу вратата. Вместо да прати топката в мрежата от близо разстояние, ударът му беше избит от Ангел Лясков, позиционирал се на голлинията.
Междувременно и двамата наставници направиха рокади в съставите си. За Ботев в игра се появи новото попълнение Маркиньос, който заменик грешника Младеновски. За ЦСКА 1948 от резервната скамейка влязоха Георги Русев и Марио Топузов, които замениха Николай Ганчев и Борислав Дамянов. Малко преди края на първото полувреме контузия получи нападателят на Ботев Салиф Сисе. На терена се появи голмайсторът на "канарчетата" Атанас Илиев.
В 53-ата минута резултатът беше изравнен с красив гол на новото попълнение Маркиньос. Той проби през центъра, комбинира с Мишел Еспиноса и нанесе безпощаден удар в горния десен ъгъл от границата на наказателното поле.

В 69-ата минута Васил Шопов се освободи добре от противник, бутна топката напред и стреля, но ударът му попадна право в обсега на Аргилашки и стражът на пловдивчани улови лесно. В 76-ата минута ЦСКА 1948 можеше да пречупи Ботев след удар на Денислав Александров.
След грешка на Па Конате Топузов намери своя съотборник пред наказателното поле. Той овладя и стреля технично към далечния ъгъл, като само късметът помогна на Георги Аргилашки. Топката се отби в сглобката, след което Димитър Митков пропусна около дузпата.
Две минути по-късно Пиргов отне от Реда Рабей, намери Георги Русев свободен в наказателното поле, а крилото на "червените" стреля, без да се замисля. Топката срещна тялото на защитник и стана по-удобна за вратаря на "жълто-черните".
След като и двата тима не успяха да стигнат до нов гол, мачът влезе в две 15-минутни продължения.
ЦСКА 1948 направи важна крачка към спечелването на този мач в 100-тната минута чрез Димитър Митков, който се разписа след центриране на Денислав Александров от фаул. Нападателят беше изпуснат от защитата на домакините и засече, възползвайки се от грешка както на вратаря, така и на влезлия като резервна Атанас Чернев.
В края на първото продължение гостите организираха добра атака по дясното крило. Ангел Бастунов пусна топката зад гърба на защитата, Денислав Александров проследи подаването и продължи към вратата. Аргилашки внимаваше и успя да избие с крак. В 107-ата минута удар на Георги Русев премина встрани от вратата.
Секунди преди последния съдийски сигнал Атанас Илиев имаше добра възможност да прати мача към дузпи, но нямаше късмет и стреля покрай вратата. Емануел Току също имаше шанс да зарадва "канарчетата". Той стреля от границата на наказателното поле, но ударът бе слаб и Димитър Тодоров улови.