СДВР с извънреден брифинг дали ще бъдат допуснати фенове на Левски за дербито с ЦСКА-София

Безупречен Рилски спортист разстреля Левски Лукойл и запази лидерството си в НБЛ

Отборът на Рилски спортист запази лидерската си позиция в Националната Баскетболна Лига, след като постигна категоричен успех над директния си съперник Левски Лукойл с крайното 93:79 (32:18, 12:22, 27:24, 22:15) в зала "Арена Самоков". Срещата бе част от 19-ия кръг на родния баскетболен шампионат, а "Рилецо" разстреля "сините" с 16 тройки по пътя към втория си пореден успех над столичани през настоящия сезон. Победата е под №15 за Рилски спортист, като тимът е на първа позиция в класирането с баланс от 15 успеха и загуби. Левски Лукойл остава на второ място с актив от 13 победи и 4 загуби.

За Левски Лукойл в игра се завърна крилото Йордан Минчев, който бе аут дълго време заради контузия. Вторият водещ реализатор на "сините" Чавдар Костов обаче се контузи по време на мача, а гардът Венцислав Петков, който пропусна и мачовете на националния отбор, не се и появи в двубоя. В тима все още не е пристигнало новото попълнение Рейкуон Мичъл.

И двата тима свършиха добра работа що се отнася до ограничаването на високите си играчи. Звездата на домакините Николас Карвачо приключи двубоя с едва 4 точки, докато лидерът на гостите Данило Тасич за пръв път през сезона бе удържан до под 10 точки, след като се разписа с 8 точки при 1/9 стрелба от игра.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Резултатът в мача бе открит от капитана на Рилски Златин Георгиев, който отбеляза първата точка в мача от наказателната линия. Грешка в изнасянето на "сините" позволи на Алекс Симеонов да накаже гостите, а едно нападение по-късно Георгиев отново порази мрежичката на Левски Лукойл - 6:0 в полза на домакините. Серията на самоковци се увеличи с още три точки след тройка на Брандън Браун, преди Христо Захариев да вкара първите точки в мача за столичани - 9:2. Първата двуцифрена разлика в двубоя се появи на таблото след перфектни стрелби на Симеонов и Павлин Иванов, които покачиха аванса на домакините на 12 точки при 14:2.

Може да бъде изображение с един или повече хора, people playing sports и на закрито

Влизането на Данило Тасич от скамейката помогна на Левски Лукойл за кратко да намали дефицита си на по-малко от 10 точки - 16:7. Това не повлия на самочувствието на момчетата на Людмил Хаджисотиров, които продължаваха да играят на високо темпо и да трупат точки на сметката си - 22:8 след шест минути игра. Павлин Иванов нямаше спиране в първата четвърт и след втората си тройка в мача вече имаше 10 точки - 25:10 в полза на Рилски спортист.

Неточните отигравания на "сините" и перфектните нападения на "Рилецо" направиха така, че разликата в резултата стана цели 20 точки - 30:10. Левски Лукойл най-сетне реагира на случващото се чрез тройка на Чавдар Костов и кош на бърза атака на Захариев - 30:15. Първата четвърт приключи при резултат 32:18, след като "сините" затвориха периода със серия от 2:8.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Сините" се възползваха от наличието на опитния си център Кийт Бенсън и реализираха две поредни нападения чрез него - 34:22. Супер пробив на Бразелтън добави още две точки към актива на гостите, като разликата бе сведена до 10 точки при 34:24. Тихомир Желев охлади ентусиазма на Левски Лукойл с перфектна тройка, за да възстанови 13-точковата преднина на домакините - 37:24.

Може да бъде изображение с един или повече хора, people playing sports, ball и на закрито

Рилски спортист отново си извоюва солиден аванс от 16 точки след кошове на Желев и Васов, но неспортсменско нарушение на Николай Георгиев позволи на "сините" да намалят две точки от пасива си - 41:27. Тройка на Васов бе контрирана от две поредни страхотни изпълнения на Бразелтън, чрез които резултатът стана 44:31, а Людмил Хаджисотиров поиска прекъсване, за да спре устрема на гостите. Планът на Удо обаче не проработи и Левски Лукойл отново смъкна дефицита си до под 10 точки след два наказателни на Данило Тасич - 44:35.

Мерникът на играчите в бяло започваше да бяга, а Христо Захариев нямаше проблем да наниже още две стрелби от наказателната линия за 44:37. Именно изстрелите от фаула бяха големият коз за състава на Константин Папазов, особено след поредните успешни стрелби от тази зона на Захариев - 44:40 на голямата почивка. Левски Лукойл бе 18/22 от наказателната линия срещу 5/6 на "Рилецо".

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Левски Лукойл стартира силно в третата четвърт, отбелязвайки първите си два опита от игра - тройка на Йордан Минчев и поднасяне на Кийт Бенсън - 47:45. Отново американецът бе точен, за да изравни резултата по 47, но Павлин Иванов върна аванса в полза на "Рилецо" - 49:47. Стрелбите отново започнаха да влизат за домакините и серията им стигна 10 поредни точки след точни изстрели на Карвачо, Симеонов и Браун - 57:47.

Темпото на игра продължаваше да е високо, като двата тима си поделиха по няколко перфектни опита от полето, след които "Рилецо" запази 10-точковия си аванс - 62:52. Вторият кош в мача на Карвачо увеличи преднината на домакините с още две точки - 64:52. Брандън Браун започна индивидуална наказателна акция за домакините, като наниза 6 поредни точки в полза на своя тим и помогна за това авансът да бъде задържан - 70:57 за Рилски спортист.

Може да бъде изображение с един или повече хора, ball и на закрито

Йордан Минчев напомни за себе си и изригна с пет последователни точки, позволявайки на софиянци да натрупат увереност в края на третата част - 70:62. Разликата до края на четвъртината остана почти непроменена - домакините влязоха в последната четвърт с актив от седем точки при 71:64.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист имаше мечтан старт в третата четвърт, след като Тихомир Желев наниза тройка плюс фаул, за да донесе 11 точки аванс на домакините - 75:64. Трите минути без кош в отбора на Тити Папазов нямаше как да свършат добра работа на гостите, а Трей Портър увеличи разликата на 14 точки - 78:64. Този път и наказателната линия изневери на Христо Захариев, който пропусна два опита, а секунди след това Желев наниза поредната си тройка в мача за 81:64.

Левски Лукойл обаче не се предаде и записа серия от шест поредни точки, за да върне интригата в мача при оставащи около пет минути до края на мача - 81:70. Безгрешният Алекс Симеонов наниза четвъртата си тройка в мача, но Герасим Николов също отвърна с точна стрелба отдалеч - 84:73 при 3:44 на часовника. Всичко приключи след поредната тройка на Алекс Симеонов, който направи успеха на Рилски спортист напълно реален - 90:73 при две минути до края. В последните 120 секунди не се случи нищо интересно и домакините се прибраха в съблекалнята като победители след 93:79.

Алекс Симеонов изигра невероятен мач и завърши с 21 точки и 7 борби при стрелба 8/10 от игра, включително 5/6 от тройката. Брандън Браун добави 18 точки, Павлин Иванов се разписа със 17, а Тихомир Желев изригна от пейката с 14 точки.

За Левски Лукойл Христо Захариев бе точен с 22 точки и 5 борби, а Тайрън Бразелтън и Кийт Бенсън добавиха по 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 18, Павлин Иванов 17, Златин Георгиев 7, Алекс Симеонов 21, Николас Карвачо 4 (Тихомир Желев 14, Мирослав Васов 5, Трей Портър 4, Деян Карамфилов 3, Николай Георгиев)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 12, Чавдар Костов 3, Христо Захариев 22, Йордан Минчев 9, Райън Райт 8 (Кийт Бенсън 12, Данило Тасич 8, Герасим Николов 5, Константин Тошков)