Безпощаден Меси вдъхнови Барса за успех и поведе при голмайсторите (видео)

Суперзвездата на Барселона Лионел Меси изигра много силен мач и беше в основата за домакинския успех на каталунците с 3:0 над Елче в отложен мач от първия кръг на Ла Лига. Аржентинецът се отчете с два гола (48', 69'), с което попаденията му в испанския елит станаха 18 - достатъчно, за да поведе в надпреварата за наградата "Пичичи". Жорди Алба (73') също беше точен за победата, която върна "блаугранас" в топ 3 на класирането.

Каталунските медии бяха убедени, че Роналд Куман ще заложи на същите стартови 11 от разочарованията срещу Пари Сен Жермен (1:4) и Кадис (1:1), но наставникът на "блаугранас" ги опроверга, тъй като беше направил няколко промени сред титулярите си. Те бяха общо пет - не само в защитата, а също в халфовата линия и нападението. В отбрана се появиха Оскар Мингеса и Самюел Юмтити, а пред тях място намери Миралем Пянич. Последните две промени бяха свързани с Франсиско Тринкао и Мартин Брейтуейт, които нападаха по двата фланга. Междувременно, гостите бяха подредени в 3-4-2-1 с Лукас Бойе като таран.

Още във втората минута Тринкао пробва удар, който обаче беше избит от Едгар Бадиа. В петата Бойе шутира от добра позиция, но над вратата. В десетата Педри имаше претенции за дузпа, но те не бяха уважени. В 20-ата Тринкао нахлу в наказателното поле и си проправи път за изстрел, който обаче попадна в обсега на Бадиа и съответно беше спасен. В следващите минути домакинският натиск продължи, но без удар по посока на противниковата врата. Постепенно гостите заиграха малко по-смело и така в 44-ата минута се наложи Марк-Андре тер Стеген да се намеси успешно при мощен шут на Пере Мийя. Първото полувреме приключи с уловено центриране на Педри.

В 48-ата минута Меси пусна пас към Брейтуейт, а датчанинът му върна топката с пета. Това позволи на аржентинеца да елиминира цялата съперникова защита и да отправи шут, който Бадиа не успя да предотврати за 1:0. Така Бълхата се разписа в седми пореден шампионатен мач, с което изпревари Луис Суарес в голмайсторската листа със 17 попадения.
Гостите отговориха с опасна атака, довела само до неточен шут. В 69-ата минута Де Йонг направи чудесен дрибъл и достави топката на Меси на границата на наказателното поле. За нападателя не беше проблем да се справи с бранителите и забоде втория си гол за вечерта или общо 18-и в Ла Лига за сезона. Само четири минути по-късно именно той центрира към Брейтуейт, който свали топката с глава към Алба. Левият бек пък се възползва от тази възможност, за да се разпише за 3:0. В 82-ата напречната греда попречи на резервата Антоан Гризман да се отчете с гол, като също така беше маркирана съмнителна засада. При следващата атака французинът отново шутира, но този път покрай вратата. По този начин резултатът остана непроменен.

С тези три точки Барселона събра 50 и се върна на третата позиция в таблицата, изоставайки на 5 пункта от лидера Атлетико Мадрид, който обаче е с един изигран мач по-малко. Елче продължава да е в зоната на изпадащите и по-точно на 19-ото място с 21 точки в актива си, както и с по-лоша голова разлика от Ейбар и Валядолид.

БАРСЕЛОНА - ЕЛЧЕ 3:0

1:0 Меси (48')
2:0 Меси (69')
3:0 Алба (73')