Глътка въздух за Арсенал след хеттрик на Обамеянг (видео)

Арсенал записа едва втора победа в последните си шест мача във Висшата лига. Лондончани спечелиха с 4:2 срещу Лийдс и изпревариха йоркшърци, като вече са десети в класирането.

Пиер-Емерик Обамеянг, който изведе тима с капитанската лента, се отчете с хеттрик. Той откри резултата в 13-ата минута и удвои аванса на домакините малко преди почивката. В самия край на първата част Ектор Белерин се разписа за 3:0. Обамеянг оформи първия си хеттрик в английското първенство в 47-ата минута. Той удари и греда към края на мача.

Лийдс демонстрира силата си в атака и можеше да върне ингригата. Струйк (58) и влезлият като резерва Хелдер Коща (69) се разписаха, с което допринесоха за атрактивния двубой.

Отборът на Микел Артета започна активно, въпреки че първата по-сериозна възможност бе пред вратата на домакините. Удар на Патрик Бамфорд с глава отиде право в Бернд Лено. Арсенал поведе в 13-ата минута след хубав удар на Обамеянг. Нападателят стреля преди защитниците на съперника да могат да реагират.
Лийдс опита да отговори и стигна до изстрел на Клих, който мина над вратата. На моменти "артилеристите" оставяха съперника да владее топката и тимът на Биелса организира няколко атаки, но те не доведоха до нещо сериозно.
В 29-ата минута Арсенал имаше шанс да удвои аванса си след отлична работа на Давид Луис. Защитникът направи двойно с Букайо Сака и намери Обамеянг на точката за дузпата. Неговият удар обаче бе блокиран от Ейлинг. Малко по-късно съдията отсъди дузпа за лондончани след падане на Сака в наказателното поле. След като разгледа ситуацията на монитора, реферът прецени, че няма нарушение.
Гостите сами си усложниха задачата. Вратарят Илиан Мелие допусна грешка, а след това повали Сака, като този път съмнения около дузпата нямаше. Обамеянг бе точен и направи резултата 2:0. "Артилеристите" нанесоха още един удар в края на първото полувреме. След разиграване около наказателното поле на гостите топката стигна до Белерин, който от малък ъгъл преодоля Мелие.
Домакините продължиха ефективно и в началото на втората част. Пресата им доведе до грешка на влезлия като резерва Хелдер Коща. Емил Смит Роу центрира и Обамеянг с глава засече топката към мрежата, с което оформи своя хеттрик. Той за първи път стигна до три гола в един мач във Висшата лига.
Това развитие накара гостите да станат по-агресивно в атака и Лено трябваше да отразява удар на Рафиня. Арсенал сякаш намали оборотите и защитата на лондончани показа недостатъците си. Паскал Струйк успя да намали на 4:1 след удар с глава. Положенията обаче не спряха пред другата врата и Йодегор бе близо до попадение, но Мелие успя да отрази удара му.
В 69-ата минута Лийдс върна донякъде интригата. Хелдер Коща завърши хубава атака на гостите. Малко по-късно пробив на Бамфорд можеше да доведе до нервни последни минути. Нападателят падна в наказателното поле, но съдията прецени, че няма нарушение. Обамеянг се размина с още едно попадение, след като удари греда от добра позиция. Силите на тима на Биелса сякаш се изчерпаха, а Сака също удари греда, но след това бе вдигнат флага за засада.
АРСЕНАЛ - ЛИЙДС 4:2
1:0 - Обамеянг (13)
2:0 - Обамеянг (41)
3:0 - Белерин (45)
4:0 - Обамеянг (47)
4:1 - Струйк (59)
4:2 - Коща (68)