Ливърпул проспа първото полувреме, но за 5 минути отказа "невръстен" Астън Вила (видео)

Шампионът на Англия и временен водач в класирането на Висшата лига Ливърпул очаквано преодоля третия кръг на турнира ФА Къп. Тимът на Юрген Клоп надигра с 4:1 като гост обезкървения отбор на Астън Вила и продължава в следващата фаза, въпреки че в първите 60 минути представянето на мърсисайдци бе разочароващо. В 4-ата минута Садио Мане даде авнас на гостите в резултата, но в 41-ата 17-годишният Луи Бари изравни за бирмингамци. Едва в 60-ата минута Жоржиньо Вайналдум бе точен за 1:2, а в 63-ата Мане направи резултата 1:3, В 65-ата Мохамед Салах сложи точка на спора с последното попадение в двубоя. Домакините от Бирмингам бяха ударени лошо от коронавируса в навечерието на срещата, след като куп футболисти от първия отбор дадоха положителни тестове за COVID-19 и провеждането на двубоя не бе сигурно, но в крайна сметка бе взето решение той да се играе. Съставът на Вила тази вечер обаче бе меко казано експериментален, като в него фигурираха 7 играчи от U-23 отбора и 4 от U-18. По-рано през сезона бирмингамци шокираха със 7:2 на същия стадион Ливърпул в мач от Премиър Лийг, но сега обстоятелствата бяха много по-различни.

На вратата на Ливърпул пък тази вечер застана младият Куивин Келъхър, който впечатли с изявите си, когато му бе гласувано доверие от мениджъра Юрген Клоп. В стартовия състав на гостите попаднаха още младоците Рис Уилямс и Неко Уилиамс, а от звездното нападателно трио на мърсисайдци на пейката започна Роберто Фирмино, като шанс за изява получи японецът Такуми Минамино.
Още в 4-ата минута, при първата заплаха за вратата на Вила, Ливърпул вкара гол. Негов автор бе Садио Мане. Сенегалецът изпрати топката в противниковата врата с глава след центриране на Неко Уилиамс и мачът започна по желания от Ливърпул начин.
В 10-ата минута пред Жоржиньо Вайналдум се откри повече от отличен шанс за 0:2, но нидерландският халф не успя да уцели вратата от съвсем близко разстояние.
Играчите на Клоп контролираха събитията на терена, но не създаваха кой знае какви опасности за вратата на домакините. Все пак в 21-ата минута отново Вайналдум се озова в добра позиция за изстрел към вратата на Вила, но шутът му не се получи по най-добрия начин. Две минути по-късно пък стражът на Астън Вила Акош Оноди се намеси добре и не позволи на гостите да реализират второ попадение след удар на Фабиньо.
Мохамед Салах имаше добър шанс да удвои преднината на Ливърпул в резуллтата след контраатака в 35-ата минута. Египетската звезда обаче отправи удар, който не бе достатъчно добър и Оноди не беше твърде затруднен.
В 41-ата минута домакините шокираха съпреника си. 17-годишният Луи Бари получи извеждащ пас и се измъкна от отбраната на Ливърпел, надбяга Рис Уилямс и изскочи очи в очи с Келъхър. Тийнейджърът изигра положението като класен, опитен нападател и изпрати топката във вратата - 1:1.
В последните секунди на първата част Оноди направи отлично спасяване след шут на Къртис Джоунс и резултатът остана 1:1.
На почивката Тиаго Алкантара влезе в игра на мястото на Джордан Хендерсън, а гостите показваха доста по-голяма активност в сравнение с първата част и натискът им ставаше все по-осезаем, но сериозните голови положения ги нямаше в началните минути на второто полувреме. В 53-ата минута мърсисайдци все пак стигнаха до попадение, което бе дело на Салах. Той първоначално не успя да преодолее Оноди, който пък не съумя да улови топката и при добавката Салах не сбърка. Реферът Крейг Поусън обаче отмени гола заради засада на египтянина. Останаха и съмнения за нарушение в атака на Салах срещу Оноди.
Четвърт час след паузата шампионът на Англия най-сетне си върна аванса от един гол в резултата и този път попадението нямаше как да бъде отменено. Всъщност между 60-ата и 65-ата минута Ливърпул се развихри и реши мача в своя полза, отбелязвайки три бързи гола. Първо Вайналдум бе точен с прецизен удар след комбинация между Салах и Такуми Минамино, след която топката попадна в нидерландеца. В 63-ата минута Мане отбеляза втори гол с глава, като този път майсторски прехвърли Оноди - 1:3. Само две минути по-късно Салах получи топката в наказателното поле на домакините, обърна се и с бърз и точен удар изпрати кълбото в долния ляв ъгъл на Оноди - 1:4.
В 85-ата минута Тиаго Алкантара бе много близо до гол. Испанският халф стреля от позиция малко пред дъгата на наказаталното поле, но топката срещна напречната греда. Това бе и един от последните по-интересни моменти в срещата, която в крайна сметка завърши по очаквания от всички начин предвид обстоятелствата.

АСТЪН ВИЛА - ЛИВЪРПУЛ 1:4