Коледен подарък в последната минута върна Байерн на върха (видео)

Шампионът Байерн (Мюнхен) завършва есенния полусезон като лидер в Бундеслигата след драматична победа с 2:1 над досегашния водач Байер (Леверкузен). Срещата от 13-ия кръг беше решена в последната минута на добавеното време, когато грешка позволи на Роберт Левандовски да реализира победното попадение. В ролята на Дядо Коледа влезе защитникът Жонатан Та, който преди това се издъни и при първото попадение на гостите - отново дело на поляка. То падна в 43-ата минута за 1:1. Преди това Патрик Шик беше реализирал атрактивен гол за домакините в 14-ата минута.

Байерн в никакъв случай не беше по-добрият отбор на "БайАрена", но в края имаше късмет. Все пак веднъж и гредата помогна на домакините. Първенството в Германия се подновява на 2 януари.
"Аспирините" заложиха в предни позиции на Леон Бейли, Муса Диаби и Патрик Шик, които се намират в много силна форма. 17-годишният талант Флориан Виртц също беше титуляр.

Шампионите имат проблеми с контузени в халфовата линия, заради което Дейвид Алаба игра в центъра на терена редом до Корентен Толисо. Никлас Зюле отново беше десен бранител. Възстановеният от контузия Йошуа Кимих се завърна в игра през втората част, а Кингсли Коман напусна с травма.
"Аспирините" смело наложиха преса още при изнасянето на топката от страна на Мануел Нойер. Шампионите видимо изпитваха проблеми и не можеха да стигнат до нито едно положение.
Леверкузен поведе в 14-ата минута, когато след корнер Шик засече с майсторско воле - 1:0. Така за седми пореден мач в първенството Байерн първи допусна гол.

В 19-ата чешкият таран не беше далеч от втори гол, но този път Нойер спаси.

Две минути по-късно дойде и първата реална възможност за Байерн, но Алаба и Левандовски не успяха да уцелят добре топката.

Гостите изтръпнаха сериозно за втори път в 28-ата, когато Шик отново изпрати кълбото зад гърба на Нойер, но ВАР отчете, че е имало засада.

Неприятностите на гостите се увеличиха, след като Кингсли Коман получи травма и беше заменен малко след първия половин час.

Шампионите бяха все така неубедителни, но две минути преди почивката късметът им се усмихна и те изравниха. Тогава Мюлер центрира в наказателното поле, където вратарят Лукас Храдецки и защитникът на Байер Жонатан Та си попречиха един на друг, а за Левандовски остана само да си подложи главата и да вкара на празна врата - 1:1. Това беше и първият изстрел на гостите във вратата.
През втората част играта стана още по-отворена с постоянни атаки и пред двамата вратари, но поне в началото чисти възможности нямаше.

В 67-ата Гнабри се измъкна по лявото крило и стреля опасно, но Храдецки изби в корнер.

Резервата Сане не се представяше добре и в 68-ата Ханзи Флик го извади от игра, което футболистът определено не хареса. Треньорът даде офанзивни задачи на Джамал Мусиала. Шансът се откри пред младока в 79-ата, но ударът му се отби в страничната греда.
Постепенно и двата отбора отпаднаха физически и чакаха края. В 4-ата минута след изтичането на редовните 90 обаче Левандовски се възползва от лошо отиграване на Та и след рикошет направи Храдецки безпомощен.

През идната седмица има двубои от турнира за Купата на Германия, но срещите на Байерн и Байер бяха отложени за след Нова година.