Хебър игра смело и взе гейм, но не можа да сътвори сензация срещу Зенит в Пазарджик (видео + галерия)

Вицешампионите на България от Хебър (Пазарджик) изиграха здрав мач, спечелиха гейм, бяха на прага да спечелят и втория, но допуснаха пълен обрат и загубиха срещата си от руския гранд Зенит (Санкт Петербург) с 1:3 (26:24, 24:26, 14:25, 11:25) в първата среща от 1/8-финалния турнир за Купата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV), който се проведе в зала “Васил Левски” в Пазарджик пред празни трибуни.
Гостите от Зенит играха без контузената си кубинска звезда с руски паспорт Ориол Камехо, който се лекува в Санкт Петербург.

Двубоят започна равностойно и канадският диагонал на Хебър направи 4:4. Нова мощна атака на Брадли Гънтър от зона 2 по диагонала и 5:5. Александър Ляфтов заби ас и Хебър поведе с 10:7.
Френският разпределител на Зенит Антоан Бризар би сервис в мрежата – 11:9. Тодор Алексиев отигра атрактивна атака по правата от зона 4 срещу единична блокада за 13:11. Нова мощна атака на Тодор Алексиев от зона 2 и Хебър дръпна с 16:13. Виктор Полетаев атакува в аут и възпитаниците на Атанас Петров поведоха с 4 точки при 17:13. Финландският наставник на Зенит Туомас Самуелвуо взе прекъсване за тима от Санкт Петербург. Виктор Полетаев атакува по правата от зона 2 за 15:17. Поредна мощна атака на Тодор Алексиев – 18:15. Нова мощна атака на Виктор Полетаев от зона 2 по диагонала намали разликата само на 1 точка при 18:19. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър.
Троен блок спря атака на Тодор Алексиев – 19:19. Антоан Бризар би начален удар в аут – 20:19. Блокада на Тодор Алексиев и 21:19. Атака в центъра на Игор Филипов – 20:21. Резервата Александър Дячков изпълни техничен начален удар, който се закачи за мрежата и ас – 21:21. Атанас Петров взе второто си прекъсване в първата част. Отлична комбинация Иван Станев – Теодор Тодоров и 22:21 за Хебър. Виктор Полетаев завърши дълго разиграване от зона 2 по диагонала за 22:22. Игор Филипов прати топката в аут от сервис – 23:22. Иван Яковлев атакува мощно през центъра за 23:23.
Виктор Полетаев би начален удар в аут и Хебър стигна до геймбол при 24:23. Иван Яковлев възстанови равенството при 24:24. Брадли Гънтър игра с блокадата и 25:24 за Хебър. Нова мощна атака на Брадли Гънтър, този път от зона 2, и 26:24.

Хебър поведе с 3:0 в началото на втората част, след като Иван Станев направи единична блокада. Ас на Александър Ляфтов и 4:1 за тима от Пазарджик. Туомас Самелвуо взе прекъсване за Зенит.
Хебър поведе с 6:2. Егор Клюка игра с блокадата за 4:6. Ас на Виктор Полетаев 5:6. Единична блокада на Иван Яковлев срещу атака на Теодор Тодоров – 6:6. Тодор Алексиев игра с блокадата за 8:6. Двоен блок на Иван Яковлев и Антоан Бризар – 7:7. Виктор Полетаев отигра технично в атака и Зенит поведе с 9:8. Пайп на Тодор Алексиев изравни резултата – 9:9. Брадли Гънтър изравни пир 11:11 с мощна атака. Александър Ляфтов атакува мощно и Хебър отново поведе с 12:11.
Николай Къртев атакува през центъра за 13:12. При 14:14 Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Любомир Агонцев замени Иван Станев.

Виктор Полетаев атакува по правата и Зенит поведе с 16:15. Александър Ляфтов игра по блокадата и изравни при 17:17. Иван атакува високо над мрежата з 18:17. Брадли Гънтър изравни с атака от зона 2. Виктор Полетаев атакува в аут и Хъбър поведе с 19:18. Александър Ляфтов би сервис в аут – 20:20. Александър Дячков заби ас и Зинит дръпна с 21:20. Атанас Петров взе прекъсване. Тодор Алексиев изравни с бърза атака от зона 4 за 21:21. Александър Ляфтов изравни при 22:22. Зенит стигна до геймбол при 24:23. Хебър изравни при 24:24. Тодор Алексиев атакува в аут от пайп и Зенит спечели втората част с 26:24.

Волейболистите на Зенит поведоха с 5:2 в началото на третата част. Българските волейболисти намалиха до 4:6, след като двоен блок спря атака на Виктор Полетаев. Зенит дръпна с 10:6.
Блокаут на Полетаев и Зенит дръпна с 12:8. Любомир Dгонцев отново замени Иван Станев. Александър Ляфтов намали до 9:12. Грешка на руския тим и 10:12. Зенит поведе с 14:9 след атака на Иван Яковлев.
Два поредни аса на Виктор Полетаев и 16:10. Игор Филипов атакува през центъра за 17:11. Егор Клюка отигра технично за 18:12. Поредна отлична комбинация Антоан Бризар – Игор Филипов – 19:12. Резервата Спас Байрев атакува за 13:19. Единичен блок на Игор Филипов срещу атака на Теодор Тодоров. Зенит поведе с 22:14. Руският гранд затвори третата част с 25:14.

В четвъртия гейм гостите отново поеха инициативата от самото начало и бързо поведоха с 12:4 и 18:8, въпреки че Туомас Самелвуо пусна част от резервите си в игра. Разликата нарастваше все повече и повече. Ас на резервата Максим Космин направи резултата 23:10. Зенит се поздрави с крайния успех след 25:11 и 3:1 гейма.
Най-резултатен за Хебър бе Александър Ляфтов с 15 точки (4 аса, 39% ефективност в атака, 29% перфектно и 33% позитивно посрещане).
Диагоналът Брадли Гънтър добави 12 точки (1 ас, 48% ефективност в атака). Бившият национал Тодор Алексиев се отчете с 10 точки (1 ас, 45% ефективност в атака, 30% перфектно и 52% позитивно посрещане).

Над всички в мача бе руският национал и диагонал Виктор Полетаев с 24 точки (8 аса, 73% ефективност), Иван Яковлев добави 15 точки (5 блока, 67% ефективност в атака). Игор Филипов се отчете с 10 точки (2 аса, 2 блока, 67% ефективност в атака).

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) – ЗЕНИТ, САНКТ ПЕТЕРБУРГ (РУСИЯ) 1:3 (26:24, 24:26, 14:25, 11:25)
ХЕБЪР: Иван Станев 1, Брадли Гънтър 12, Тодор Алексиев 10, Александър Ляфтов 15, Теодор Тодоров 4, Николай Къртев 9 – Петър Каракашев-либеро (Стойко Ненчев, Иван Латунов, Добрамир Иванов-либеро, Мартин Симеонов, Спас Байрев 2, Любомир Агонцев)
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ
ЗЕНИТ: Антоан Бризар 3, Виктор Полетаев 24, Кирил Урсов 5, Егор Клюка 9, Иван Яковлев 15, Игор Филипов 10 – Сергей Мельокзаров-либеро (Александър Дячков 3, Омар Курбанов 1, Евгений Андреев-либеро, Максим Космин 2, Иван Подребинкин 3)
Старши треньор: ТУОМАС САМЕЛВУО.