България размаза Исландия и продължава да мечтае за ЕвроБаскет (видео + галерия)

Женският национален отбор на България по баскетбол бързо забрави за поражението от Гърция и днес записа втората си победа в група "А" на квалификациите за ЕвроБаскет 2021.

58 България размаза Исландия и продължава да мечтае за ЕвроБаскет
Селекцията на Стефан Михайлов надигра по всички показатели отбора на Исландия с крайното
74:53 (21:7, 23:14, 16:17, 14:15)
в среща, проведена в гръцката зала "Ираклион Арена".

По този начин българките временно се настаняват на втората позиция в групата си с баланс от два успеха и две загуби. По-късно днес е дербито между лидера Словения, който е без загуба с 3 успеха от 3 мача, и Гърция с 2 победи и 1 поражение. За ЕвроБаскет се класират първия от групата и петте най-добри отбора, заели втората позиция. Така всичко ще се реши в последния квалификационен прозорец през февруари 2021-ва година. Тогава "лъвиците" трябва да гостуват на Словения и да приемат Гърция.

Националките ни започнаха срещата много силно и благодарение на по-разнообразните действия в атакуващ план излязоха напред в резултата с 9 точки аванс за 4 минути игрово време - 11:2. Първата двуцифрена преднина в мача дойде само около 120 секунди по-късно след тройка на Борислава Христова, а в следващата атака Жаклин Златанова също се разписа за 12 точки преднина - 16:4. "Лъвиците" не показаха колебания в играта си в двете фази на играта и затвориха частта при резултат 21:7.

Втората четвърт също стартира по вкуса на символичните домакини, след като Радостина Христова и Виктория Стойчева отбелязаха по една тройка, за да покачат разликата на 18 точки - 27:9. Безупречните изяви от страна на българския тим продължиха с пълна сила през втората част и авансът на нашите момичета достигна 26 точки - 43:17. Периодът пиключи при комфортен 23-точков аванс в полза на България - 44:21.

Отчаяните исландки се опитаха да наложат натиск, с който да стопят разликата в резултата, но той не сполучи и нашите момичета се справиха със задържането на резултата - 60:38 след три четвърти игра. През последната част също не се случи нищо съществено, което да промени хода на мача, и България вдигна победоносно ръце след финалната сирена, дошла при краен резултат 74:53.

Борислава Христова поведе българките с 25 точки и 6 борби, Жаклин Златанова добави нов "дабъл-дабъл" - 12 точки и 15 борби, а Виктория Стойчева остана с 10 точки и 5 асистенции.

За Исландия единствено Сара Рун Хинриксдотир бе на висота с 31 точки и 8 борби.

БЪЛГАРИЯ – ИСЛАНДИЯ 74:53 (21:7, 23:14, 16:17, 14:15)