Блестящ Жоао Феликс измъкна Атлетико от трудна ситуация (видео)

Атлетико Мадрид постигна първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига. Успехът с 3:2 срещу РБ Залцбург не дойде никак лесно. Малко след старта на второто полувреме "дюшекчиите" губеха с 1:2, но два гола на Жоао Феликс им помогнаха да вземат своето. Португалецът беше най-добрият футболист на терена. Преди почивката той уцели гредата със задна ножица и като цяло имаше участие във всичко интересно, създадено от тима на Диего Симеоне.

РБ Залцбург може да съжалява за резултата, защото пропусна немалко положения пред вратата на Ян Облак. Доминик Собослай и Мергим Бериша бяха точни за австрийския отбор, който остана на дъното в група "А" с 1 точка, колкото има и Локомотив (Москва).

Началото на груповата фаза не донесе приятни емоции на Атлетико. Отборът беше разгромен с 0:4 от Байерн (Мюнхен) на "Алианц Арена", макар че създаде няколко чисти положения пред вратата на Мануел Нойер. РБ Залцбург направи драматично 2:2 у дома с Локомотив (Москва) в мач, в който австрийците бяха в ролята на фаворит.
Ситуацията в групата задължаваше Атлетико да спечели. Симеоне обаче не можеше да разчита на двама от най-креативните си футболисти - Саул Нигес и Яник Ферейра-Караско. Луис Суарес обаче беше на линия и поведе атаката в тандем с Жоао Феликс. По фланговете им помагаха Анхел Корея и Маркос Йоренте, а заради контузия го нямаше Диего Коща.
В защита стартираха Киърън Трипиър, Фелипе, Стефан Савич и Ренан Лоди. На пейката останаха Марио Ермосо, Лукас Торейра, Тома Льомар и Витоло.
Старши треньорът на РБ Залцбург Джеси Марч се надяваше Патсон Дака да продължи головата си серия през сезона, след като 22-годишният замбиец вкара 12 попадения в 10 мача преди визитата на "Уанда Метрополитано". Мергим Бериша беше другият нападател на гостите.
На десния фланг на защитата Расмус Кристенсен замени Алберт Валци, а в средата на терена действаха Доминик Собослай, Златко Юнузович, Мохамед Камара и Енок Мвепу.
В навечерието на двубоя Диего Симеоне изтъкна като основна заплаха за неговия тим скоростта на офанзивните футболисти на РБ Залцбург. Неговият колега Джеси Марч пък заяви, че Ян Облак е най-добрият вратар в света, а Атлетико ще е разярен след загубата в Мюнхен и на всяка цена ще иска да вземе трите точки.
Австрийците имаха само една загуба от последните си 4 гостувания в Испания и това им вдъхваше допълнителна увереност. Те не изневериха на стила си и се опитваха да атакуват при всяка възможност, но в същото време оставяха доста свободни пространства в половината си.
Още във 2-ата минута Суарес се озова в добра позиция, но реферът Овидиу Хацеган маркира нарушение на Стефан Савич. Малко по-късно защитата на Атлетико забрави за Андреас Улмер и той отправи опасен изстрел с глава, но топката излезе в аут.
Домакините започнаха да нападат с повече включвания на крайните бранители и това даде резултат. Жоао Феликс с лекота преодоляваше по няколко съперници, а Йоренте печелеше много единоборства в средата на терена и разпределяше топката. В 14-ата минута Феликс сътвори нещо изключително красиво. Той се измъкна от засадата и стреля от въздуха с ножичен удар, но уцели напречната греда.
Луис Суарес пропусна с глава след центриране на Трипиър, а на другата врата Савич спаси удар на Бериша. В средата на полувремето и двамата централни защитници на РБ Залцбург вече имаха жълти картони, а Атлетико често нападаше в тази зона.
Испанският тим поведе в 29-ата минута с гол на Маркос Йоренте. По това време Дака получаваше медицинска помощ и гостите бяха в намален състав. Корея се обърна добре пред наказателното поле, а защитник на РБ Залцбург изби топката в краката на Йоренте, който сстреля без забавяне и изненада Станкович.
Веднага след попадението вратарят на гостите се справи с удар на Жоао Феликс, а Йоренте изскочи сам срещу стража на австрийците, но шутира в аут. Луис Суарес също пропусна да удвои преднината на "дюшекчиите".
Домакините определено доминираха, но в 40-ата минута допуснаха груба грешка, която беше наказана. Бериша малко щастливо прати топката към Собослай и унгарецът с мощен шут простреля Ян Облак. Звездата на РБ Залцбург вкара и в първия кръг срещу Локо (Москва), а преди това се разписа и в двата двубоя от плейофите срещу Макаби (Тел Авив).
Второто полувреме започна с нов леден душ за Атлетико. След атака на гостите по левия фланг последва центрирана към Бериша и той засече топката с шпагат. Облак беше преодолян, а Фелипе не успя да предотврати гола, въпреки че стигна до кълбото.
Отговорът на домакините не закъсня. В 52-ата минута Суарес проби през центъра, той комбинира с Феликс, а португалецът направи перфектно двойно подаване с Анхел Корея и изравни - 2:2. Последва период на неспирни атаки и към двете врати, при които беше цяло чудо, че не паднаха още голове.
Атлетико се стремеше да направи пълен обрат, но контрите на австрийците създаваха огромни проблеми на защитата пред Облак. Словенецът показа класа след изстрел на Секу Койта, а Мвепу блокира опасен удар на Йоренте. Ренан Лоди също не успя да се възползва от открилата се пред него възможност.
Лоди обаче имаше сериозна заслуга за гола, с който Атлетико изтръгна победата. В 85-ата минута Коке центрира от корнер и отбитата топка стигна до бразилеца. Той я върна в наказателното поле, където Феликс я овладя с първото докосване, а с второто я прати във вратата за крайното 3:2.
Атлетико е втори в групата с 3 точки, а лидер е Байерн с 6. В следващия кръг мадричани ще гостуват на Локомотив в Москва, а РБ Залцбург ще е домакин на баварския колос.