ЛеБрон и Лейкърс укротиха Хийт и се доближиха на победа от 17-ата

Лос Анджелис Лейкърс вече е на един успех разлика от това да се сдобие със своя 17-и трофей от Националната Баскетболна Асоциация. "Езерняците" спечелиха изключително драматичен и напрегнат четвърти мач с Маями Хийт, който завърши при крайното 96:102 (22:27, 25:22, 23:26, 26:27) в полза на отбора на Франк Вогъл. По този начин калифорнийският тим излиза напред в общия резултат във финалната серия с 1-3 победи и се нуждае от само още един успех, за да спечели своята първа титла от ерата на покойната легенда на тима Коби Брайънт и общо 17-а в историята на организацията. Мач №5, който може да се окаже и последен, е в събота сутрин от 4:00 часа българско време.

Лидерът на Лейкърс ЛеБрон Джеймс бе почти незабележим през първата част, но след голямата почивка рязко вдигна оборотите и бе с основна роля за победата на тима си. Антъни Дейвис за пореден път бе като стена в дефанзивен план, записвайки 4 чадъра на сметката си, а Кентейвиъс Колдуел-Поуп се превърна в тихия герой за успеха. Гардът вкара две поредни ключови стрелби за тима си в последните минути, чрез които "езерняците" запазиха преднината си и спечелиха двубоя.
Бам Адебайо най-сетне се завърна в ротацията на Маями. Титулярният център на "горещите" превъзмогна болежките във врата си и изигра 33 минути в днешния мач, оставяйки 15 точки и 7 борби. За съжаление, ветеранът и един от основните реализатори на Хийт Горан Драгич пропусна втори пореден мач на отбора си. Той излезе на паркета за загрявката преди мача, но почувства сериозна болка при движението си на паркета, която го възпрепятства от участие в срещата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Лейкърс отново се срещнаха с проблемите си от третия мач - грешките в нападение. Отборът на Франк Вогъл изгуби притежанието на топката цели пет пъти в първите няколко минути от срещата. Присъствието на Адебайо в подкошието на Хийт се усещаше значително и "горещите" взеха две точки преднина при първото прекъсване в срещата - 12:10. Колдуел-Поуп пък бе безупречен в стрелбата си, като реализира 8 от първите 10 пункта за Лейкърс.
"Езерняците" намериха себе си след кратката почивка и записаха серия от 2:9, чрез която си спечелиха преднина от 5 точки при 14:19. Хийт се завърнаха на едно притежание разлика от съперника си в следващите няколко минути, но резервите на Лейкърс Кайл Кузма и Алекс Карузо отново увеличиха аванса на тима си - този път до 7 точки при 20:27. Все пак частта приключи с успешна стрелба в полза на Маями - Джими Бътлър намали изоставането на своя отбор до пет точки след първите 12 минути - 22:27.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Играта на калифорнийци се разбалансира в началото на втория период и Маями се възползва от това, за да започне частта с осем последователни точки. Карузо върна две за Лейкърс, но Хийт отбелязаха отново чрез тройка на Игудала, предизвикала прекъсване от Вогъл - 33:29 за "горещите". ЛеБрон Джеймс помагаше на тима си да се държи в резултата, но от другата страна завърналият се Адебайо се развихри и наниза пет поредни точки за 39:34. "Краля" обаче също разполагаше със своите лоши моменти, след като записа грешка №5 на сметката си по средата на втората част.
Лейкърс изравниха резултата след успешни изстрели на Антъни Дейвис и Маркийф Морис, а Дани Грийн им донесе преднина от два пункта с втората си тройка в мача - 44:46. До края на вторите 12 минути се насъбраха доста пропуски от двата тима, но все пак "езерняците" удържаха крехката си преднина и се оттеглиха на 15-минутна почивка с две точки актив - 47:49 за Лейкърс.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Хийт започнаха второто полувреме повече от чудесно - със серия от 8:3, но след това ЛеБрон и Дани Грийн неутрализираха усилията на "горещите" и върнаха преднината в ръцете на Лейкърс - 54:59. В следващите няколко минути зоната за три точки бе любима дестинация за играчите и на двата тима - Джеймс се разписа веднъж от нея, а Краудър и Дънкан Робинсън сториха същото и за състава на Маями - 60:63.
Кузма и Дейвис повишиха разликата на "езерняците" на 7 точки след нови два успешни опита от далечно разстояние - 64:71. "Горещите" намалиха дефицита си на една точка чрез наказателната линия, но Антъни Дейвис също отговори с четири поредни отбелязани коша след спечелени нарушения в последната минута от периода и така резултатът на светлинното табло след края на третата част бе 70:75 в полза на Лейкърс.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тройка на Тайлър Хиро направи резултата 75:76, но "езерняците" отново се отксубнаха напред след три успешни наказателни на Маркийф Морис и кош от средно разстояние на ЛеБрон Джеймс - 75:81. Отново 20-годишният младок на "горещите" намери целта от далечно разстояние, за да намали дефицита на тима си до три точки. Кош на Дейвис даде миг спокойствие на калифорнийци, но Робинсън от тройката и Бътлър след пробив изравниха резултата по 83.
"Езерняците" откраднаха няколко поредни борби в нападение от ръцете на Хийт, които изиграха роля за това "златистите" да задържат преднината си от пет точки, благодарение отново на Джеймс, който реализира нови два наказателни удара. Хиро за пореден път пое диригентската палка в отбора на Ерик Сполстра и собственоръчно помогна на тима си да се залепи за съперника на две точки разлика - 88:90.
Джеймс и Бътлър пропуснаха от тройката в последователни нападения, но Колдуел-Поуп не сбърка от нула градуса и донесе пет пункта преднина на "езерняците" - 88:93 с 2:39 оставащи на часовника. Лейкърс не позволиха на съперника си дори да стигне до стрелба в 24-те секунди в следващото си нападение, а Колдуел-Поуп отново бе на висота и успя да прониже мрежичката за втори пореден път - 88:95 и 2:02.
Маями реагира моментално и се възползва от грешка при овладяването на борбата от страна на съперника си, за да се върне на четири точки разлика след тройка на Джей Краудър - 91:95. Рондо обаче вкара първия си кош в мача в най-важния момент, за да даде шест пункта аванс на Лейкърс - 91:97. "Езерняците" опазиха Хиро по перфектен начин, а в следващото си нападение Антъни Дейвис реализира решаваща тройка, която до голяма степен реши изхода от мача - 91:100. До края на частта интрига нямаше, а Тайлър Хиро вкара своята 12-а точка в периода, за да оформи крайното 96:102 в полза на Лейкърс.
ЛеБрон Джеймс блесна за "езерняците" с 28 точки, 12 борби и 8 асистенции, Антъни Дейвис добави 22 пункта, 9 овладени топки и 4 чадъра, Кентейвиъс Колдуел-Поуп отбеляза 15 точки и направи 5 асистенции, а Дани Грийн най-сетне показа нещо добро и се разписа с 10 точки.
Статистически, представянето на Джими Бътлър изглежда добро, но звездата на "горещите" не успя да повтори героизма си от предния мач. Крилото записа 22 точки, 10 борби и 9 асистенции за тима си, Тайлър Хиро добави 21 точки и 7 борби, Дънкан Робинсън се разписа със 17 пункта, а Бам Адебайо добави 15 точки и 7 борби при завръщането си.

МАЯМИ ХИЙТ 96:102 (22:27, 25:22, 23:26, 26:27) ЛОС АНДЖЕЛИС ЛЕЙКЪРС