Далас победи Тампа Бей в първия мач за купа "Стенли"

Далас победи с 4:1 Тампа Бей и спечели първия мач от финалната серия за купа „Стенли” в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ). Голове на Джейми Олексяк и Йоел Кивиранта през втората четвъртина донесоха успеха на Старс в Едмънтън, а руският вратар Антон Худобин, който нямаше мач в плейофите до този сезон, спаси 35 удара.

„Винаги най-важен е отборът. Хокеят е отборна игра и победата е дело на всички нас. Направих няколко много добри спасявания, но моите колеги на леда помогнаха много. Поздравявам всички“, каза той след мача.

Старс, които почиваха четири дни след последния мач за титлата в Западната конференция, започнаха ударно срещу осакатения състав на Тампа Бей. Джоел Хенли откри резултата шест минути след началото на мача с първия гол в своята НХЛ кариера си, а Лайтнинг изравниха седем минути по-късно. Блейк Колман стреля, а шайбата се отклони от неговия съотборник Яни Гурде и от нападателя на съперниците Рууп Хинтц, преди да влети в мрежата зад Худобин за 1:1.

Старс обаче контролираха остатъка от мача. Олексяк бе точен във втората част за 2:1, а 28 секунди преди сирената Кивиранта стреля покрай трима защитници на Лайтнинг за преднина от два гола. Джейсън Дикинсън пък оформи крайния резултат на празна мрежа.

Вторият двубой е насрочен за понеделник.