НБА ще има нов шампион! Бостън елиминира Торонто и си уреди сблъсък с Маями

Отборът на Бостън Селтикс достигна до финалите на Източната конференция. "Келтите" елиминираха действащия шампион на НБА Торонто Раптърс, след като спечелиха решителния мач №7 с краен резултат 92:87 (26:27, 24:19, 22:25, 20:16). Така момчетата на Брад Стивънс продължават към финалите на конференцията, където ще се изправят срещу високолетящия отбор на Маями Хийт. За последно двата тима са се срещали на този етап от плейофите през 2011-а, когато "горещите" с ЛеБрон Джеймс, Дуейн Уейд и Крис Бош печелят титаничната битка в 7 мача.

Играчите на Селтикс показаха, че са забравили за събитията в предходната среща, изгубена в две продължения, и стартираха двубоя ударно - 19:7 при преполовяването на частта. Шампионите обаче набързо стопиха дефицита и успяха да излязат напред в резултата със 7 точки при 33:40 във втората част, но обратите не спираха и Бостън се оказа лидер на голямата почивка - 50:46.
"Келтите", водени от Джейсън Тейтъм и Джейлън Браун, показаха по-високо самочувствие след повторното стъпване на паркета и поведоха с 9 точки при 60:51. Торонто обаче отново се завърна в мача за максимално кратко време и до края на частта двубоят се развиваше "кош за кош".
Последната четвърт беше идентична, но този път Раптърс успяха да се доближат до съперника си едва в самия край на мача. Лаури вкара 4 поредни точки за канадците, за да помогне на тима си да се доближи на две точки при 89:87, но в следващото нападение на тима Норман Пауъл отнесе изумителен чадър от гарда на Бостън Маркъс Смарт, запазил преднината на 17-кратните шампиони при оставащи 58 секунди от мача.
Торонто имаше още една възможност да изравни резултата до края на срещата, но опитът от тройката на Фред ВанФлийт дори не достигна коша, а Кемба Уокър оформи крайното 92:87 от наказателната линия.
Джейсън Тейтъм завърши с 29 точки, 12 борби и 7 асистенции за Бостън, Джейлън Браун допринесе с 21 точки и 8 борби, Маркъс Смарт записа 16 пункта и 6 асистенции, а Кемба Уокър отбеляза 14 точки.
Фред ВанФлийт реализира 20 точки и раздаде 6 асистенции за Торонто, Кайл Лаури вкара 16 и взе 6 борби, Серж Ибака добави 14 пункта и 8 овладени топки, Паскал Сиакам добави "дабъл-дабъл" от 13 точки и 11 борби, а Норман Пауъл допълни с 11 точки.