РБ Лайпциг съсече надеждите на Атлетико Мадрид (видео + галерия)

Отборът на РБ Лайпциг е изненадващият полуфиналист в Шампионската лига, след като попари надеждите на Атлетико Мадрид във втория 1/4-финал от Шампионската лига, който се изигра на стадион "Жозе Алваладе" в Лисабон. Германският тим заслужено спечели с 2:1 срещу далеч по-опитният си в турнира съперник и ще спори за място на финала с френския хегемон Пари Сен Жермен. Парижани елиминираха ден по-рано италианския Аталанта.

Първото попадение за тима от Лайпциг отбеляза Дани Олмо с глава в 51-ата минута. В 71-ата резервата Жоао Феликс изравни от дузпа и даде надежда на "дюшекчиите" за обрат или поне продължение. Всичко за водения от Диего Симеоне тим обаче свърши две минути преди края на редовното време, когато германският тим отново излезе напред чрез Тайлър Адамс, а резултатът се запази до края.

Първата възможност в мача беше за отбора на РБ Лайпциг в 4-ата минута, когато Марсел Халстенберг отправи удар от воле, но топката мина над вратата на Ян Облак. Като цяло германският тим беше по-активен в началните минути, но не стигна до нови положения. В 10-ата минута Атлетико имаше голова възможност, когато Савич отправи удар с глава след центриране в наказателното поле. Топката изглеждаше бавна, но затрудни стража Гулачи. В 13-ата минута Атлетико стигна до най-чистото си положение, когато след удар на Караско стражът на РБ Лайпциг изби в ъглов удар.
51 РБ Лайпциг - Атлетико Мадрид
Атлетико имаше претенции за дузпа за нарушение на Гулачи срещу Саул Нигес, но играта продължи. Ситуацията беше разгледана с ВАР, но решението бе, че няма основание за наказателен удар. Постепенно темпото на игра поспадна, като и двата отбора се дебнеха за грешка. В 28-ата минута Анхелиньо отправи опасно подаване в наказателното поле, но Облак излезе улови топката. Пет минути по-късно Караско проби опасно по левия фланг, но отбраната на германския тим се справи.
В 35-ата минута се стигна до принудителна почивка, след като Халстенберг и Савич се сблъскаха и поискаха медицинска помощ. До края най-интересната ситуация беше пред вратата на Атлетико, когато след ъглов удар Кристофър Нкунку отправи топката с глава в очертанията й, но тя попадна право в ръцете на Облак. В последната минута РБ Лайпциг организира отлична атака, но последното подаване на Поулсен беше много лошо и в крайна сметка не последва нищо опасно и в крайна сметка се оттеглиха на почивка при 0:0.
Второто полувреме стартира с натиск на РБ Лайпциг, но топката трудно стигаше до наказателното поле на Атлетико. Така се стигна до 51-ата минута, когато гордиевият възел беше разкъсан.
Марсел Забитцер центрира в наказателното поле отдясно, Дани Олмо надскочи всички и с глава прати топката в далечния ъгъл, като не остави никакви шансове на Ян Облак да реагира.
Реакцията на треньора на Атлетико Диего Симеоне обаче беше светкавична и той веднага пусна в игра младата звезда Жоао Феликс. В 62-ата минута Ренан Лоди се опита да си изпроси дузпа, като се хвърли в наказателното поле на РБ Лайпциг, но вместо това получи жълт картон за симулация.
В 70-ата минута се стигна вече до дузпа за Атлетико Мадрид, след като Жоао Феликс беше фаулиран от Лукас Клостерман. Зад топката застана именно Феликс, който с безкомпромисно изпълнение изравни.
Голът вдъхнови "дюшекчиите", които заиграха още по-открито. В 80-ата минута Караско отправи поредния си удар към вратата, но топката беше блокирана от отбраната на РБ Лайпциг. Така се стигна до 88-ата минута, когато след чудесен пас на Анхелиньо, резервата Тайлър Адамс стреля мощно от границата на наказателното поле, топката рикошира в крак на бранител на Атлетико и влетя в мрежата на Облак за втори път. Това се оказа и финалният акорд в мача и така РБ Лайпциг достигна до полуфиналите, докато Атлетико се прибира в Мадрид.