Алпиецът Йоан Тодоров: Освобождаването дойде като гръм от ясно небе

Алпиецът Йоан Тодоров: Освобождаването дойде като гръм от ясно небе

Йоан Тодоров беше смятан за една от трите бели лястовици на българските ски заедно с Алберт Попов и Камен Златков. 23-годишният талант вече не е част от националния отбор. Той ще трябва да финансира сам своята подготовка, ако иска да участва в състезания. Пред "България Днес" многократният национален шампион разказа какво точно се е случило.

- Йоан, защо вече не сте част от националния отбор?

- Тренирам и поддържам спортна форма, но федерацията спря финансирането към мен и към по-голямата част от отбора. Само Камен Златков и Алберт Попов ще получават донякъде пари. Обясниха ми, че някои от спонсорите са се отдръпнали от федерацията поради ситуацията с COVID-19 и вече нямат възможност да поддържат всички състезатели. Вероятно има и нещо друго.

- Как приехте новината?

- Преди месец се обсъждаха програми за подготовка. Един ден направихме среща на кафе с координатора на алпийските ски. Той ми каза да си търся финансиране. След това научих, че част от треньорите са подали молби за напускане. Не съм много навътре какви са плановете на федерацията. Дойде ми като гръм от ясно небе.

- Възможно ли е сам да се финансирате, за да участвате по състезания, и колко ще струва участието ви за целия сезон?

- Много е трудно. Не бих желал да финансирам себе си, при положение че програмата за подготовка и участия се прави от федерацията, а за мен тя няма перспектива. Спонсори трудно се намират. Търся в момента. Ако трябва да плащам заплата на треньор, може да се стигне до доста голяма сума. Само за мен спане, транспорт и състезания е минимум 50 000 лв. за сезон.

- Колко години вложихте в алпийските ски?

- Карам от 4-годишен. На 5-6 започнах със ски училищата. Сега съм на 23. Значи около 17-18 години. Имам планове и извън ските. С мои приятели, с които се запознах покрай спорта, имаме идея да направим зала. Като за начало да я наемем. Искам да остана в спорта. Ако не намеря голямо финансиране, ще продължа да карам, доколкото мога. Повече от 2/3 от живота ми са отдадени на ски спорта и много го обичам.

- От какво сте разочарован най-много и остават ли много отрицателни неща извън кухнята на българските ски?

- Липсата на професионализъм. В спорта се харчат доста пари, но те могат да се използват по-разумно. Това е критика най-вече към ръководството на федерацията. Месят се в работата на треньорите, които не вземат никакви решения за програмата. Правят предложения, но шефовете тотално променят всичко и имат последната дума.

- Имахте проблеми с контузии. Ако всичко беше наред, смятате ли, че сега щяхте да сте на едно ниво с Алберт Попов и Камен Златков?

- Сигурен съм, че нещата щяха да се развият много по-добре. Преди катастрофата с Драго Грубелник през 2015-а тренирахме заедно с Алберт и Камен. Бяхме на едно ниво в тренировките преди сезона. Януари ме оперираха от херния. Изпуснах зимата един месец. След това дойде контузията с връзката. После счупената капачка. Всичко това попречи на моите представяния през последните две години.

- Вие и Камен Златков бяхте отделени от Алберт Попов, който отиде да тренира с германския национален отбор. Това повлия ли на вашето израстване?

- Със сигурност се отрази. Големите отбори имат вътрешна конкуренция и успяват. При нас програмата беше добра, когато бяхме тримата заедно. Дърпахме се един друг. Когато се разделихме, всичко се разми.

- Доста български спортисти, които губят подкрепата на федерацията, започват да се състезават за друга страна. Мислили ли сте за подобен вариант?

- В ските не е много възприето, а подобна практика не е успешна. Силните нации с добри програми имат качествени състезатели. Имаш нужда от професионални треньори, за да направиш хубава подготовка. Швейцария, Австрия и Италия задържат своите специалисти. Мой приятел хърватин отиде в Турция за пари, след като го извадиха от неговата федерация. Беше финансирана програмата, но тя беше аматьорска и не се получиха нещата.

- Има ли таланти в България след вашата генерация?

- Ники Лесов и Иван Главчев са талантливи. Не ги знам всичките по имена, но от това, което виждам по състезания, има бъдеще. Тези, които сега влизат при мъжете, сами трябва да се финансират. Подготовката е ужасно много пари. Не виждам как ще се развиват без средства. Това не е всичко, но е 50% от успеха. Не може да си стоиш в София до декември, докато падне първият сняг. Невъзможно е, ако искаш да постигаш резултати. Състезателите на световно ниво не спират да се готвят цяло лято. Дали ще е в Европа, Америка или Нова Зеландия. Ски и физическа подготовка.

- Дори когато падне сняг, имате ли условия в България да тренирате само вие на писта, без обикновените скиори да ви пречат?

- В чужбина се затварят пистите. Тук също, но в годината се прави за една или две седмици. После от федерацията се бият в гърдите, че са ни затваряли писта, а ние сме се оплаквали, че нямаме условия. Това е недостатъчно. В Италия отиваш, казваш, че си национален състезател, и те пускат там, където няма туристи.
Следвай ни:

Още от Зимни спортове

Виж всички