Датчанинът Михаел Расмусен е използвал субстанция подобна на ЕПО по време на колоездачната обиколка на Франция, съобщава вестник "Екип". Расмусен бе изхвърлен от "Тур дьо Франс" заради неявяване на няколко допинг-теста. Според "Екип" в неговата проба, взета по време на състезанието, има следи от забранена кръвна субстанция.
Френска лаборатория, която е обработвала теста, е изпратила писмо до световния колоездачен съюз, в което се посочва, че в пробата на Расмусен има следи от Динепо - субстанция подобна на ЕПО, която се произвежда от човешките клетки. Това е т.нар. неоткриваем кръвен допинг.
Пиер Бордри, шеф на френската анти-допингова агенция, заяви, че ако наистина това вещество е открито в неговата проба, то не би трябвало да се счита за положителен допинг-тест, защото Динепо не е забранен от Световната анти-допингова агенция (УАДА).
"ЕПО като синтетичен продукт е забранен, но ЕПО съставен от биологични елементи - не се появява в анализите, както ЕПО", каза Бордри. "Ако информацията на "Екип" е вярна, то случая ще премине в
юрисдикцията на световния колоездачен съюз", каза в телевизионно интервю Йенс Евалд, шеф на анти-допинговата агенция на Дания.
БТА