Златанов излъга Казийски и Николов във втория финал

Христо Златанов и неговият клуб Копра Нордмецаника (Пиаченца) победиха Итас Диатек (Тренто) с 3:2 (25:21, 25:23, 18:25, 22:25, 16:14), с Матей Казийски и Владимир Николов, във втората финална среща в италианската Серия А1.

Първият гейм започна добре за волейболистите на Пиаченца и те поведоха с 5:2 след блокада и атака на българина с италиански паспорт Венцислав Симеонов и ас на другия българин с италиански паспорт Христо Златанов. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 за Копра. Пиаченца продължаваше с добрата си защита и това принуди българския треньор на Тренто Радостин Стойчев да поиска таймаут при 12:9. Това се оказа безсмислено и разликата от 3 точки се запази до второто техническо прекъсване – 16:13. Волейболистите на Копра продължиха да тормозят с начален удар Казийски, което не позволяваше  на Матей да участва много ефективно в атаките на Тренто. В първата си атака след прекъсването Златанов направи първата си грешка в атака и 16:14, но Пиаченца веднага възстанови разликата с 2 бързи атаки – 18:14. В този момент Владо Николов направи своята първа грешка и разликата се увеличи на 5 точки в полза на домакините от Пиаченца – 19:14. Копра поддържаше разликата до 24:18. Независимо, че изпуснаха 3 геймбола волейболистите на Пиаченца успешно затвориха гейма на 25:21 след атака на Венци Симеонов.

В началото на втория гейм Тренто взе преднина от 3 точки – 5:2 след две успешни атаки и ас на Казийски. Това принуди треньорът на Пиаченца Анджело Лоренцети да вземе таймаут. Това даде резултат, защото след размяна по 1 точка последваха 3 успешни атаки на Златанов, Жоао Паоло Браво и Новица Биелица и 6:6. В следващата атака Николов не можа да спре атаката на Златанов и 7:6 за Пиаченца. Играта продължи да бъде много равностойна и нито един от двата отбора не можа да натрупа сериозна преднина. Второто техническо прекъсване дойде с минимално предимство за Тренто – 16:15. Последваха 2 грешки на Пиаченца и успешна блокада на Грегор Йерончич от Тренто и 18:16. Волейболистите на Пиаченца успяха да изравнят – 19:19, но лошата игра в защита на Жоао Паоло Браво даде ново предимство за Тренто – 21:19. С два аса на Марко Меони, след изпълнение на "ретро-сервис",  Пиаченца успя да изравни – 21:21. Последва ново равенство 22:22, след което две грешки на Никола Гърбич и Матей Казийски – 24:22 за Пиаченца. Златанов успешно затвори гейма в полза на Пиаченца – 25:23 и 2:0 гейма.

Владо Николов откри резултата в третия гейм с ас – 1:0 за Тренто. С блокада на Емануеле Бирарели и ас на Никола Гърбич Тренто успя да увеличи разликата на 6:3. Последва успешна атака на Венци Симеонов, която бе оспорена от Тренто, но съдията не промени решението си. С блокада на Биелица Пиаченца намали разликата на 6:5 в полза на Итас и принуди Радо Стойчев да поиска таймаут. Първото техническо прекъсване в гейма дойде при резултат 8:6 за Тренто след грешка от сервис на Жоао Браво от Пиаченца. Между двете технически прекъсвания волейболистите на Тренто играха по-добре и увеличиха разликата на 6 точки – 16:10. Французинът Франц Гранворка влезе за Пиаченца на мястото на Венци Симеонов, който отново се контузи. Никола Гърбич направи ас – 17:10, с което предреши резултата в гейма. До края на гейма Тренто успя да запазят разликата от 7 точки – 25:18 и 1:2 гейма.

Франц Гранворка продължи да играе на мястото на контузения Венци Симеонов и в четвъртия гейм. Благодарение на предимството си на блокада Тренто направи разлика от 3 точки в началото 4:1 и накара Анджело Лоринцети да вземе прекъсване. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на Тренто. Със серия от добри отигравания на Златанов Пиаченца успя да намали разликата само на 1 точка – 11:10 за гостите от Итас. Казийски намери временно слабо място в играта на Пиаченца и с няколко блок-аута възстанови разликата – 14:11. Пиаченца изравни на 15:15 като до момента в гейма звездите на двата отбора – Казийски и Златанов имаха по 8 точки. Играта тръгна да се води точка за точка, когато разпределителя на Тренто Никола Гърбич матира защитата на Пиаченца с една пусната топка – 19:18 за Тренто. Това разконцентрира Пиаченца и Жоао Паоло Браво изкара две атаки в аут – 21:18 за Казийски и компания. До края на гейма Тренто успя да запази разликата – 25:22 и 2:2 гейма.

Волейболистите на БГ Тренто започнаха тайбрейка с мисълта, че могат да спечелят титлата на Италия още днес, а Пиаченца искаше да докара серията до трети мач. Последната част на мача започна точка за точка като чак при 9:8 за Тренто Гърбич направи блокада на Златанов и увеличи разликата – 10:8. Грешка от сервис на Грегор Йерончич и атака в аут на Владо Николов възстановиха равенството. Биелица направи ас за Пиаченца, но Казийски отново изравни – 11:11. Златанов направи 12:11, а недобро подаване на Гърбич към Казийски и съответно негова грешка направи разликата 2 точки в полза на Пиаченца – 13:11. Казийски веднага успя да се реваншира с блокада – 13:12, но сбърка последвалото изпълнение на сервис – 14:12 за Копра. При първата възможност на Пиаченца да затворят мача Тренто организира контраатака завършена с пайп от Казийски. Тимът воден от Радостин Стойчев се върна в мача след блокада на поляка Михал Винярски срещу Вигор Боволента – 14:14. За съжаление на малцината тифози на Тренто в залата Йерончич сбърка сервиса и даде нова възможност на Пиаченца да спечелят мача – 15:14. Полякът Марсел Громадовски изпълни сервис за Пиаченца, но Владо Николов сгреши при последвалата атака – 16:14 и 3:2 за Пиаченца.

Христо Златанов реализира 29 точки за победата на Копра и имаше най-голям принос за драматичния успех. Той бе определен за най-полезен играч в срещата.

Другият българин с италиански паспорт в състава на Пиаченца Венцислав Симеонов завърши мача с 8 точки, но получи и контузия в глезена. Матей Казийски направи страхотен мач и реализира 30 точки. Владо Николов се отчете с 18 точки за Тренто.

Така Пиаченца изравни резултата във финалната серия на 1-1 победи. Новият шампион на Италия по волейбол ще бъде определен в сряда в трета финална среща, която ще се играе в Тренто.

КОПРА НОРДМЕЦАНИКА (ПИАЧЕНЦА) – ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:2 (25:21, 25:23, 18:25, 22:25, 16:14)
КОПРА НОРДМЕЦАНИКА:
Жоао Паоло Браво 16, ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ 8, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 29, Вигор Боволента 6, Марко Меони 4, Новица Бийелица 9 – Серджо Сантос-либеро (Марсел Громадовски, Франц Гранворка 5, Паоло Коци 1, Исраел Родригес 1, Данте Бонифанте)
Старши-треньор: Анджело Лоринцети
ИТАС ДИАТЕК: Емануеле Бирарели 12, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 18, Никола Гърбич 5, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 30, Михал Винярски 9, Грегор Йерончич 9 – Андреа Бари-либеро (Косимо Марко Пископо 1, Доре Дала Лунга, СМИЛЕН МЛЯКОВ 1, Якуб Беднарук)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

ФОТОГАЛЕРИЯ от втората финална среща Пиаченца - Тренто 3:2 може да видите ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от историческата победа на Тренто над Рома с 3:0 може да видите ТУК!!!

ВИДЕО от интервюто на Христо Златанов на италиански може да видите ТУК!!!