Рафаел Надал нападна ръководното тяло на мъжкия тенис - Асоциацията на професионалните тенисисти (ATP). Испанецът заяви, че дългият календар, правен от ATP, унищожава тениса в Европа и застрашава продължителността на кариерите на играчите. Рафа, който следващия месец ще се бори за четвърта поредна титла на "Ролан Гарос", сподели, че няма надежди ситуацията да се промени. Шефовете на мъжкия тенис направиха някои промени за 2008 г., за да може календарът да включи и Олимпиадата в Пекин. Това означава, че Надал ще трябва да изиграе четири турнира на клей за четири седмици малко преди Откритото първенство на Франция, а три от състезанията са от серията Мастърс.
"Тези хора унищожават тениса в Европа, а Европа беше основата на тура, заяви Надал. - Мисля, че е невъзможно да играеш на най-високо ниво на всички четири турнира - Монте Карло, Барселона, Рим и Хамбург. Трябва да приемеш ситуацията, за всички играчи ще е еднакво и никой няма да може да покаже най-доброто от себе си и на четирите турнира".
Рафа обясни, че организаторите трябва да очакват ранно отпадане на водещи играчи. "Мисля, че когато един тенисист загуби в първия кръг или се откаже и го критикуват, от турнира трябва да се обадят на тези хора (ATP) и да им кажат, че вината е тяхна. Имах комуникация с тях чрез имейли, но истината е, че те правят, каквото си поискат, и вече ми омръзна. Олимпиадата е уникално събитие и трябва да се направят промени, но календарът е прекалено запълнен и вероятно трябва да се махне купа "Дейвис" в олимпийските години. Ще видите колко мачове ще играя на клей през този сезон, колко срещи играчи като Федерер, Родик, Джокович и аз ще изиграем през цялата година. Вероятно не трябва да се очаква за един тенисист да има дълга кариера. Много е трудно", коментира номер 2 в световната ранглиста.
Надал: Дългият календар унищожава тениса в Европа