Дрогба изпепели кошмара "Ливърпул", Челси за първи път на финал!

Челси сложи край на мъчителната традиция да се препъва срещу Ливърпул в Шампионската лига и за първи път се класира за финала на ней-престижното клубно състезание! Лондоначни се наложиха с 3:2 след продължения в епичен полуфинал-реванш и заслужиха правото да спорят за трофея с друг английски клуб - Манчестър Юнайтед. В герой за отбора на Аврам Грант се превърна Дидие Дрогба, който вкара два от головете и попари надеждите на Рафа Бенитес и компания за трети финал в последните четири години. В края феноменално попадение на резервата Райън Бабел възкреси спомена за обрата от Истанбул'2005, но Челси показа характер и задържа може би най-важната победа в историята си.

Двата съперника изнесоха уникален спектакъл на "Стамфорд Бридж" и показаха, че неслучайно са достигнали до тази фаза. Челси доминираше преди почивката, когато поведе с попадение на Дрогба. През второто полувреме Ливърпул се върна в мача благодарение на Фернандо Торес, завършил майсторски великолепен пробив на Бенаюн. Въпреки неистовите усилия на футболистите, в оставащите минути нов гол не падна и, както и миналата година, спорът трябваше да се реши след продължения и евентуално дузпи.

В допълнителното време драмата бе пълна. Гол на Челси бе отменен поради засад на Дрогба, но секунди по-късно Хюпия извърши необмислено нарушение в наказателното поле срещу Балак - дузпа! Зад топката застана Франк Лампард, който не трепна и доближи домакините до дълго жадувания финал. Той стана реалност в самия край на първото продължение. Хищническият инстинкт на Дрогба отново проработи след пас на резервата Анелка и топката за трети път се озова в мрежата зад Рейна - 3:1. Влезлият вместо Торес Райън Бабел съживи надеждите на Ливърпул с уникален гол в 117-ата минута, но това бе и последният акорд от тазгодишното участие на "червените" в турнира на шампионите. Накрая Челси заслужено ликува, а доскоро никому неизвестният Аврам Гарнт изведе отбора там, където "специалния" Жозе Моуриньо не успя в предишните сезони.

Срещата започна много динамично и головите положения не закъсняха. Още в 5-ата минута Дидие Дрогба се освободи технично и тества рефлекса на Пепе Рейна, който изби в ъглов удар. Три минути по-късно перфектна контраатака на Ливърпул изведе Фернандо Торес на стрелкова позиция, но Петер Чех излезе и блокира удара на "Ел Ниньо". Тази ситуация напомни за пъреия мач на "Анфийлд", когато Торес на няколко пъти пропусна очи в очи със стража на Челси. След първите десетина минути домакините постепенно овладяха инициативата, най-вече благодарение на силната игра на Балак, Лампард и Макелеле в средата на терена. Халфовете на лондончани определено печелеха спора с Чаби Алонсо и Маскерано, които бъркаха голям процент от подаванията си.

"Грешникът" за Ливърпул от двубоя преди седмица - Джон Арне Рийзе, получи възможност да се реваншира от любимата си позиция малко извън наказателното поле, но шутът му попадна в стената. В 19-ата минута Челси осъществи най-добрата си атака до момента, при която Лампард технично намери нахлуващия на скорост Дрогба. Нападателят от Кот д'Ивоар стреля по диагонала, но топката излезе на сантиметри в аут.

В средата на полувремето Ливърпул остана без Мартин Шкъртел. Словашкият централен бранител получи контузия и бе заменен от Сами Хюпия. Ветеранът беше доста несигурен в първите си изяви, но нападателите на домакините не се възползваха от това. Един от най-добрите в техните редици - Михаел Балак, опита да изненада Рейна с далечен изстрел, но испанецът предвидливо боксира.

Челси разчиташе много на бързия Саломон Калу, който с лекота надиграваше по левия фланг Алваро Арбелоа. След негови пробиви дойдоха някои от най-големите опасности пред вратата на Ливърпул. От другата страна Джо Коул се стараеше да измисли нещо, но като цяло в действията му имаше доста брак. Превъзходството на домакините логично им донесе преднина в 33-ата минута, когато Калу стреля отляво, Рейна
успя да избие, но право в краката на намиращия се наблизо Дрогба. Нападателят изпревари Рийзе и с плътен шут намери долния ляв ъгъл на вратата - 1:0! Попадението даде допълнително самочувствие на Челси и тимът на Аврам Грант бе близо до това да вкара втори гол още преди почивката. Чаби Алонсо фаулира Калу пред накаателното поле, а последвалият изстрел на Балак профуча на милиметри от десния страничен стълб на вратата.

На полувремето никой от двамата треньори не предприе смени и битката се поднови с нова сила. В 49-ата минута неуморният Дирк Каут успя да засече едно подаване отдясно, но Чех за пореден път показа високата си класа. След ъгловия удар настана голямо разбъркване в пеналта, но в крайна сметка кълбото бе изчистено далеч напред. Челси веднага реагира и Франк Лампард нанесе хубав шут от границата на наказателното поле, попаднал в прегръдката на Рейна.

Стабилната защита на Челси здраво бе захапала Фернандо Торес и до испанеца не достигаха много топки, но той доказа, че умее да наказва и най-малката грешка на съперника. В 64-ата минута Хлапето хитро се измъкна от опеката на Тери и Карвальо, и елегантно плъзна топката покрай плонжа на Чех - 1:1. С огромна заслуга за гола бе инертният до момента Бенаюн. Халфът навърза половината отбор на домакините, преди да изведе по перфектен начин Торес.

Изравнянването определено смути Челси, но само за кратко. Направилият прекрасен мач като десен бек Есиен можеше да се превърне в герой за "сините", но мощният му рейд завърши с удар в аут. В заключителните минути никой не посмя да рискува и двубоят отиде в продължения.

Най-опитният в състава на Ливърпул - Сами Хюпия, бе и най-съобразителен при ъглов удар пред вратата на Чех в началото на допълнителното време. Финландецът скочи високо и засече топката, но тя не пожела да влезе във вратата. Сано няколко минути по-късно съдбата отново обърна гръб на Хюпия, този път фатално. Бранителят се поддаде на напрежението и глуповато се хвърли в караката на Балак в собственото си наказателното поле. Съдията Роберто Розети не се поколеба да отсъди очевадната дузпа, а Лампард спокойно отбеляза за 2:1. След гола халфът не можа да сдържи сълзите си, след като през седмицата загуби майка си.

Ливърпул имаше достатъчно време да потърси нов обрат. Рафа Бенитес извади Торес, който почувства болки в коляното, и пусна Райън Бабел. Този ход се оказа сполучлив, но преди да се види резултатът от него Челси вече водеше с 3:1. В самия край на първото продължение Дидие Дрогба надхитри защитата на мърсисайдци и засече центриране отдясно, хвърляйки в екстаз феновете на "Стамфорд Бридж".

Лондончани бяха на крилете на радостта и контролираха мача. Едно фамозно изпълнение на Бабел обаче направи финалът инфактен. В 117-ата минута холандецът с все сила изстреля топката и тя се заби в мрежата на слисания Чех. Само футболистите на Челси си знаят какво им е струвало да запазят самообладание в оставащите мигове до последния съдийски сигнал, но те го направиха и заслужено са на финал.

Така само в рамките на няколко седмици Челси и Манчестър Юнайтед ще решат съдбата на трофеите в Шампионската лига и в първенството на Англия. Сблъсъкът за европейската корона ще бъде на 21 май на стадион "Лужники" В Москва. Той ще бъде знаменателен с това, че за първи път на финал един срещу друг ще излязат два английски отбора.

ЧЕЛСИ - ЛИВЪРПУЛ 3:2 (след продължения, в редовното време 1:1)
1:0 Дрогба (33)
1:1 Торес (64)
2:1 Лампард (98) д.
3:1 Дрогба (105)
3:2 Бабел (117)

ЧЕЛСИ (4-3-2-1): Чех; Есиен, Карвальо, Тери, А. Коул; Макелеле, Лампард, Балак; Д.Коул (91 - Анелка), Калу (70 - Малуда); Дрогба (119 - Шевченко)
ЛИВЪРПУЛ (4-2-3-1): Рейна; Арбелоа, Шкъртел, Карагър, Рийзе; Алонсо, Маскерано; Каут, Джерард, Бенаюн (78 - Пенант); Торес (99 - Бабел)