Пламен Константинов стана шампион с Ираклис и влезе в историята на Гърция

Капитанът на националния отбор по волейбол Пламен Константинов стана шампион на Гърция със своя тим Ираклис (Солун), след като записа победа при гостуването си в Атина над „вечния съперник” Панатинайкос с 3:1 (24:26, 27:25, 25:22, 25:21) в трети мач от финалната плейофна серия. С 3-0 победи Ираклис защити титлата си от миналата година.

Шампионите от Ираклис бяха по-добри от ПАО през целия мач. Първият гейм беше напълно равностоен, но в края “детелините” се наложиха с минималното 26:24 благодарение на отличната игра на Хрисантос Кириазис. Ираклис си подобри посрещането и изпълнението на сервиса и драматично спечели втория гейм с 27:25.

В края на третия гейм треньорът на ПАО Мауро Беруто пробваше различни варианти с надеждата да промени ситуацията в четвъртия гейм, докато Ираклис спечели гейма с 25:22 и поведе с 2:1. Панатинайкос разчиташе на фантастичния в този мач бразилец Амарал Данте, който играеше на мястото на неубедителния Либерман Агамес и на брилянтните изпълнения на Кириазис. Това се оказа недостатъчно и Ираклис спечели четвъртия гейм с 25:21.

Пламен Константинов бе в групата за мача, но не влезе в игра. За пореден път най-резултатен за Ираклис бе шведът Маркус Нилсон с 25 точки (3 аса), а за Панатинайкос Амарал Данте отбеляза забележителните 33 точки (2 аса).

Това е втора поредна и четвърта титла в историята на Ираклис (Солун). Единственото утешение за Панатинайкос е спечелената Купа на Гърция по-рано срещу Патра, в чийто състав играе Андрей Жеков. ПАО загуби втори пореден финал, с което доказа, че отбора на Ираклис е по-добре подготвен психологически за спечелване на титлата.

От друга страна Пламен Константинов влезе в историята на гръцкия волейбол като спечели пета шампионска титла на Гърция с четири различни отбора. Предните 4 титли на Константинов са през 1997 година с Арис, 2002 година с Ираклис, 2003 година с Олимпиакос и 2004 година с Панатинайкос.