Фантастичен Казийски, БГ Тренто на финал в Италия

Националите Матей Казийски и Владимир Николов изиграха поредния си фантастичен мач за своя тим Итас Диатек (Тренто) при победата над Рома Волей с 3:0 (25:22, 25:23, 25:18) във втората полуфинална среща в италианската Серия А1.

Първият гейм започна много добре за домакините от Рома. Те успяха да поведат до първото техническо прекъсване с 8:5 благодарение на успешна атака и ас на Кристиян Савани и грешка на Михал Винярски от Тренто. Отборът на Рома поддържаше тази разлика до 18:15, когато българският треньор на Итас Радостин Стойчев поиска таймаут. Тренто намали разликата на 2 точки – 16:18 и в този момент дойде времето на словенеца с италиански паспорт Грегор Йерончич. Той направи ас, а в следващата атака римляните сбъркаха в защита – 18:18. С три последователни успешни блокади срещу звездата на Рома - Иван Милкович Йерончич даде преднина на Тренто – 22:20 за “българския” отбор. Това пречупи Рома и Тренто затвори гейма на 25:22.

Рома започна добре и втория гейм в мача. С успешни атаки на Кристиян Савани и кубинеца с италиански паспорт Леонел Маршал отбора на Рома поведе с 4:1. Това принуди Радо Стойчев да вземе таймаут. С помощта на няколко грешки на Савани Тренто успя да изравни – 5:5. При 7:7 на линията за изпълнение на сервис за Рома застана Савани. Той изпълни 5 сервиса, отбеляза 2 аса и даде преднина от 4 точки на отбора си – 11:7 за Рома. Матей Казийски беше сменен от Доре Дела Лунга. Тренто продължи да разчита на българите, а Рома се опитваше да запази разликата. При 14:12 за Рома Маршал вместо да направи ас и да направи 15:12 той сбърка и 14:13 за Рома. Второто техническо прекъсване дойде само с точка аванс за домакините от Рома – 16:15. Отборът на Рома успя да увеличи минимално преднината си – 21:19. С успешна атака на Казийски и блокада на Емануеле Бирарели срещу холандеца Витце Койстра Тренто възстанови равенството – 21:21. В края на гейма при 23:23, Владо Николов направи блокада на Иван Милкович – 24:23 за Тренто и това довърши отбора на Рома – 25:23 и 2:0 за Казийски и компания.

И в третия гейм отбора на Рома започна по-добре от Тренто и поведе с 6:2. Поредица от грешки на Маршал позволиха на волейболистите на Тренто да изравнят – 9:9. Рома отново успя да поведе с 11:9, но Тренто веднага обърна резултата в своя полза – 13:12 за Итас. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:14 за Тренто. След това ас на Казийски и успешна атака на Николов направиха резултата 18:14. Владо Николов изпълни сервис, който затрудни максимално либерото на Рома - Юбер Ено и 19:14 за Тренто. Треньорът на домакините Роберто Серниоти поиска таймаут, но той се оказа безполезен. Блокадите на Тренто напълно отказаха от игра волейболистите на Рома и 25:18 за “българския” отбор и 3:0 гейма.

Това бе втори пореден успех за БГ Тренто над Рома, с което Итас спечели полуфиналната серия с 2-0 победи и за първи път в своята история се класира за финал в шампионата на Италия за мъже. Итас стана първия отбор, който се класира за финала на Серия А1. Съперникът на Казийски, Николов и компания в спора за титлата ще стане ясен в събота, когато ще се играе третата полуфинална среща между Бре Банка Ланути (Кунео) и Копра Нордмецаника (Пиаченца). Тази вечер Пиаченца спечели втората среща с 3:0 и изравни серията до 1-1 победи.

С класиреното си за финала в Италия тъмът на Радостин Стойчев си осигури участие в Шампионската лига "Индезит" през следващия сезон.

Матей Казийски реализира 16 точки (3 аса, 1 блок) и бе най-резултатния волейболист в мача. Владо Николов се отчете с 10 точки (4 аса, 2 блока) за историческата победа на Тренто. Казийски бе избран за най-полезен играч (MVP) в мача.

М.РОМА ВОЛЕЙ - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (22:25, 23:25, 18:25)
РОМА:
Луиджи Мастранджело 4, Кристиян Савани 10, Мануел Косчионе, Леонел Маршал 9, Витце Койстра 8, Иван Милкович 6 – Юбер Ено – либеро (Освалдо Ернандес 1, Андреа Семенцато, Паоло Тофоли 1, Марко Молтени)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ИТАС: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 16, Емануеле Бирарели 7, Грегор Йерончич 7, Никола Гърбич 2, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 10, Михал Винярски 9 – Андреа Бори – либеро (Доре Дела Лунга, СМИЛЕН МЛЯКОВ)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

Забележка: Тренто спечели полуфиналната серия с 2-0 победи.

ФОТОГАЛЕРИЯ от историческата победа на Тренто над Рома с 3:0 може да видите ТУК!!!