Блестящи Казийски и Николов, Тренто на победа от финал в Италия

Националите Матей Казийски и Владимир Николов донесоха победата на своя клуб Итас Диатек (Тренто) над носителя на Купата на Европейската конфедерация (CEV) М.Рома Волей с 3:0 (25:22, 25:19, 25:15) в първата полуфинална плейофна среща на най-силното първенство в света - италианската Серия А1.

Първият гейм започна много равностойно. Отборът на Тренто успя да дръпне в резултата до първото техническо прекъсване с 2 точки – 8:6. Казийски и компания увеличиха разликата на 13:9 благодарение на атаките в аут на италианските национали Луиджи Мастранджели и Кристиян Савани от Рома. Отборът на Рома продължаваше да прави грешки, а Тренто не правеха грешки от сервис и атаки, с което разликата набъбна на 6 точки – 19:13. Отборът на Тренто запази разликата до 24:19, когато последваха няколко добри отигравания на Рома и разликата беше намаля на 2 точки – 24:22. Все пак Тренто успя да затвори гейма при 25:22.

Вторият гейм започна много добре за волейболистите от Вечния град и поведоха с 8:6. Посрещането и изпълнението на сервис от страна на Рома започна да не бъде толкова успешно и Тренто успя да обърне резултата до 14:12 в тяхна полза. След успешна атака на Луиджи Мастранджело от Рома и грешка на Емануеле Бирарели от Тренто дойде равенството – 14:14. Отборът на Тренто успя да поведе пак след трудности в посрещането на Рома – 19:16 за Тренто. Рома продължи да греши и Тренто спокойно затвори гейма на 25:19.

Отборът на Тренто успя да поведе в началото на третия гейм с 4:2 след ас на сръбския разпределител Никола Гърбич. При 6:2 за Тренто треньорът на Рома Роберто Серниоти поиска таймаут, но това не помогна и неговите възпитаници продължаваха да грешат. Разликата набъбна до 15:6 за Тренто. С два поредни аса на Михал Винярки отборът на Тренто тотално пречупи съперниците от Рома. Тренто затвори гейма с разгромната разлика от 10 точки – 25:15, като последната точка в гейма беше дело на влезлия като резерва българин Васил Стоянов.

Матей Казийски и Владо Николов играха блестящо и имаха главна заслуга отбора на Тренто да спечели така категорично. Казийски реализира 14 точки за победата, Владо Николов се отчете с 9 точки (1 ас и 1 блок), а влезлия в третия гейм Васил Стоянов завърши с 1 точка. Бившият национал Смилен Мляков остана на резервната скамейка. За играч на мача беше определен сърбина Никола Гърбич.

“Спечелихме първия мач, но трябва да стъпим на земята. Готвихме се много добре за мача и вярвахме, че ще изглеждаме по същия начин и на игрището. Може би не е най-добрата победа, но вярваме, че това е една отборна победа”, каза щастливият треньор на Тренто - Радостин Стойчев след края на мача.

По този начин отбора на Итас Диатек (Тренто) е само на победа от класиране на финала в италианската Серия А1. Играе се до 2 победи от 3 мача. Вторият мач между двата отбора е в сряда (23 април) от 22:00 часа българско време в Рим и ще бъде предаван пряко по българската телевизия Ринг и италианската Sky Sport 2.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – М.РОМА ВОЛЕЙ (РИМ) 3:0 (25:22, 25:19, 25:15)
ИТАС: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 14, Емануеле Бирарели 6, Грегор Йерончич 7, Никола Гърбич 3, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 9, Михал Винярски 8 – Андреа Бари–либеро (ВАСИЛ СТОЯНОВ 1, Марко Пископо Козимо)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
РОМА: Луиджи Мастранджело 1, Кристиян Савани 7, Мануел Косчионе, Леонел Маршал 12, Витце Койстра 9, Иван Милкович 12 – Юбер Ено– иберо (Марко Молтени, Освалдо Ернандес, Андреа Семенцато)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на Тренто над Рома с 3:0 може да видите ТУК!!!