Ираклис без Константинов с първа победа на финалите в Гърция

Шампионът на Гърция Ираклис, без капитана на националния ни отбор Пламен Константинов в състава си, тръгна с победа към защитата на титлата си. Отборът от Солун записа трудна и драматична победа при гостуването си на вечния си съперник Панатинайкос с 3:2 (25:22, 25:21, 17:25, 25:19, 15:12) в първи финален плейофен мач.

Първият гейм тръгна добре за волейболистите на Ираклис и те успяха да поведат с 8:6. Панатинайкос много бързо успя да изравни на 9:9 и дори да поведе с 2 точки - 13:11 благодарение на отличната игра на бразилеца Амарал Данте. Гостите от Солун веднага изравниха на 13:13. Играта тръгна да се води точка за точка до 21:20 за Ираклис. В този момент треньорът на Панатинайкос Мауро Беруто поиска прекъсване. То не помогна особено и след него шведа Маркус Нилсон увеличи преднината на Ираклис на 22:20. Това се оказа решителния момент в гейма и Ираклис успешно го затвори на 25:22.

Вторият гейм започна равностойно и в първите минути резултатът беше равен - 3:3. след това отборът на Панатинайкос взе нещата в свои ръце и поведе с 8:5. Разликата нарастна още повече в полза на домакините - 13:8. С няколко добри отигравания на Маркус Нилсон Ираклис намали изоставането си на 2 точки - 14:12 за Панатинайкос. С ас на Зимон Тишер от Ираклис и грешка на Либерман Агамес от Панатинайкос резултата беше изравнен - 15:15. След второто техническо прекъсване, което дойде в полза на домакините отбора на Ираклис направи няколко грешки и резултата стана 18:16 за атиняните. До края на гейма волейболистите на Панатинайкос играха спокойно и спечелиха с 25:21.

Отборът на Панатинайкос изцяло контролираше третия гейм. В началото волейболистите на Мауро Беруто поведоха с 8:4. Разликата постепенно се увеличаваше и до второто техническо прекъсване стана 7 точки - 16:9. До края на гейма отборът на Панатинайкос запази разликата и го затвори 25:17 и поведе с 2:1 гейма.

Четвъртата част на мача започна добре за гостите от Ираклис и те поведоха с 8:6. Отборът на Панатинайкос бързо изравни на 9:9, но Хосе Ривера от Ираклис върна преднината на отбора си с две отлични отигравания - 11:9 за Ираклис. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:13 за шампионите. Ираклис запази преднината си от 3-4 точки до 19:15, когато отборът на Панатинайкос получи жълт картон заради протест и резултата стана 20:15. Последваха два аса на шведа Маркус Нилсон и 22:15 за гостите. Отборът на Ираклис спокойно затвори гейма на 25:19 и изравни мача на 2:2 гейма.

Отборът от Солун успя да поведе в началото на тайбрейка с 4 точки - 8:4, благодарение на добрата игра на Хосе Ривера и Маркус Нилсон. От тук до края на гейма отборът на Ираклис се опитваше да поддържа разликата и успя - 15:12 за Ираклис и 3:2 гейма в тяхна полза.

Пламен Константинов не беше включен в състава на Ираклис за мача заради растежението в рамото си, но има вероятност да играе във втория мач от финалната серия. Най-резултатен за отбора на Ираклис беше шведът Маркус Нилсон, който ще напусне отбора след края на сезона. Той завърши двубоя с 31 точки (6 аса и 1 блок).

С тази победа отборът на Ираклис поведе с 1-0 победи в финалната серия и успешно тръгна да защитава титлата си от миналата година. Следващият мач между двата отбора е в сряда (23 април) от 19:00 часа българско време в зала "Микра" в Солун. Играе се до 3 победи от 5 мача.