Бензема се разправи с Фиорентина и прати Лион на 1/8-финалите

Шампионът на Франция Лион се класира за 1/8-финалите на Шампионската лига след като победи с 2:1 като гост тима на Фиорентина в мач от Група F. Основна заслуга за успеха за поредeн път имаше 20-годишният нападател на "хлапетата" Карим Бензема, който първо даде асистенция на Жан Макун за първия гол, а сам вкара второто попадение. За италианците се разписа Алберто Джилардино.

Мачът започна с лек териториален натиск на домакините, който не доведе до нищо опасно. Гостите от своя страна действаха по-опростено, но с повече бързнина и експлозивност и това им донесе успех в 15-тата минута, когато Бензема успя да достигне една топка до аутлинията в наказателното поле и я върна към нахлуващия Жан Макун, който разстреля Фрей за 0:1. Само 3 минути по-късно резултатът можеше да стане 2:0 в полза на "хлапетата", но голмайстора на тима Карим Бензема прати топката на сантиметри от гредата след силен шут. Това обаче се случи в 26-тата, като този път Бензема бе безпощаден и след като се освободи от двама футболисти с хубав удар малко пред наказателното поле прати топката в десния ъгъл на вратаря. Малко по-ксъно домакините имаха възможност да намалят резултата, след като Уго Лорис излезе неразчетено при една дълга топка до аутлинията, но бранителите на Лион го подсигуриха и изчистиха кълбото пред връхлитащия Сантана. В последната минута на полувремето Фиорентина успя да намали резултата, след като Сантана центрира към Джилардино и нападателя изпреварвайки Джон Менса разстреля с глава Лорис.

Второто полувреме започна доста интересно, с атаки и към двете врати. В 48-та минута Жуниньо удари горната греда след удар от фаул, а домакините отговориха с шут на Монтоливо, който бе спасен с крак от Лорис. В 67-та Здравко Кузманович удари гредата на Лион след като шутът му се отклони в крак на бранител на "хлапетата". Две минути по-късно Абудлкадер Кейта излезе сам срещу Фрей, но стреля право в него. Малко след това Джилардино за малко не вкара втория си гол в срещата, след като отново бе оставен да стреля с глава, но този път изпрати топката в аут. 5 минути преди края на срещата влезлият като резерва Едерсон удари поредната греда в мача, след като стреля със страхотно воле извън наказателното поле. В крайна сметка резултатът остана непроменен и Лион се поздрави с успеха, който го изпрати с 11 точки на върха в групата си. Толкова има и Байерн (Мюнхен) като двата тима ще определят победителя в Група F в мач помежду си в последния кръг от първата фаза на турнира.

ФИОРЕНТИНА - ЛИОН 1:2
0:1 Макун (15)
0:2 Бензема (26)
1:2 Джилардино (45)

ФИОРЕНТИНА: Фрей, Варгас, Дзаури, Дайнели (45- Кролдруп), Гамберини, Фелипе (78-Освалдо), Монтоливо, Кузманович, Сантана (54- Йоветич), Джилардино, Муту

ЛИОН: Лорис, Менса, Гросо, Крис, Бумсонг, Макун, Тулалан, Жуниньо, Кейта (80- Едерсон), Гову, Бензема (90- Пикион)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Кролдруп, Муту (Ф); Жуниньо (Л)
СЪДИЯ: Виктор Касай