България стигна своя връх и се класира на Европейско след драма срещу Сърбия!

Българският национален отбор по баскетбол се класира на Европейското първенство в Полша през 2009 г. след драматична загуба от отбора на Сърбия със 77:87. Другият решаващ двубой за трикольорите между отборите на Израел и Чехия завърши при резултат 98:61, което автоматично ни изпрати на най-авторитетния баскетболен форум на Стария континент.

Ибрахим Джабер отново бе в основата при общия успех за трикольорите с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции. За момчетата на Пини Гершон се отличиха още Деян Иванов с 14 точки, Тодор Стойков с 13 и Калоян Иванов с 11. За състава на сърбите, най-резултатен бе центърът Ненад Кръстич със 17 точки, 9 борби и 1 асистенция.

Съставът на Сърбия успя да поведе на България с 16:26 след 10 минути игра в зала "Универсиада". В първата част сърбите играха по-уверено и успяха да регистрират сериозен процент в стрелбата от зоната за три точки. Сърбите увеличиха разликата до 19 точки за 30:49 след едно полувреме. Доминацията им в подкошието и стрелбата от зоната за три точки бе в основата на убедителната им игра. Мачът продължи да се развива в полза на гостите и в третата част, като плавите успяха да задържат аванса си от 19 точки и след 30 минути игра. В заключителните минути обаче българите успяха да се съвземат и да се върнат в срещата. Така трикольорите загубиха със 77:87 от Сърбия, което им бе достатъчно, за да се класират на Европейското в Полша през 2009 г.

Мачът започна колебливо за нашия състав. Сърбите се възползваха от колеблива игра в защита и успяха да реализират две тройки още в началните минути. Вуянич и Тепич бяха оставени на няколко пъти непокрити на линията за три точки и успяха да реализират своите опити. Така резултатът достигна до 11:6 в полза на сърбите точно пет минути след началото на срещата. За българите в тези минути се отличи Ибрахим Джабер с две откраднати топки във фаа защита. Центърът Тенчо Банев не успя да покрие зоната в подкошието и това позволи на неговия конкурент на този пост Новица Величкович да отбележи няколко много важни точки. Играчът на Партизан започна убедително срещата и основните атаки на плавите минаваха именно от там. В нападение се получиха отлични взаимодействия между Тодор Стойков и младокът Чавдар Костов. Така разликата бе намалена до пет точки в последните минути от тази част. До края сърбите успяха да реализират още няколко опита от линията за три точки.

Началото на втората четвърт започна неприятно за отбора на Сърбия, тъй като Вуянич бе принудително сменен заради травма, която получи в областта на лицето. Българите продължиха с неубедителната си игра в защита. Сърбите наложиха преса на цял терен в първите минути, но няколко включвания на Ибрахим Джабер поддържаха разликата в мача в рамките на 12 точки. 213-сантиметровият център на Сърбия Ненад Кръстич отказа няколкото опита на Калоян Иванов за борба в подкошието. Играчът на Ню Джърси Нетс не остави празно място под своя ринг и неутрализира нападенията на нашия отбор. С тройка на Зоран Ерцег пет минути след началото на втората част разликата набъбна до 15 точки в полза на гостите. Добра игра на Стефан Георгиев в защита срещу Коста Перович предотврати важна атака на сърбите в ключовите минути от тази четвъртина. Спорно отсъждане на съдиите за фаул в атака на Калоян Иванов задържа разликата от 15 точи в полза на сърбите. През по-голямата част от мача нарушенията бяха единствения начин за противодействие срещу мощното нападение на гостите в подкошието. До края на частта най-деен в нашето нападение отново бе Ибрахим Джабер. Разликата в мача набъбна до 19 точки, като срещата завърши при резултат 30:49 след едно полувреме.

Второто полувреме започна по-добре за нашите, като включвания на Ибрахим Джабер и Чавдар Костов стопиха разликата на сърбите до 15 точки. Няколко добри игри в защита и няколко поредни неуспешни опита от линията за три точки разколебаха нападението на гостите. Основното им оръжие и в тази четвърт остана играта в подкошието. Плавите се възползваха от ръстовото си превъзходство, но акции на Тодор Стойков и Чавдар Костов стопиха разликата до 12 точки. С преполовявянето на частта Миленко Тепич вкара много важна стрелба от трите точки. Георгиев върна стрелба от далечно разстояние, като резултатът достигна до 44:57. В основата на българското нападение и въобще стопяването на пасива стоеше именно младият Костов, който взаимодействаше отлично с Джабер. Ангелов не успя да реализира изключително важни стрелби в подкошието, като това повлия върху резултата - 14 в полза за сърбите в едни от най-важните минути въобще от началото на мача. До края на третата четвърт обаче нашите записаха отвратителен процент в стрелбата от линията за фаул и пропиляха множество възможности. Отговорът на сърбите не закъсня, като съперниците ни не пропуснаха да увеличат аванса си при всяка стрелбата от зоната за три или две точки. След като момчетата на Гершон започнаха убедително тази част, не успяха да поддържат доброто темпо и след непостоянна игра, логично се оттеглиха при резултат 54:73.

Сърбия запази разликата от 19 точки за 54:73 след три части игра в мача срещу Сърбия, последен за трикольорите в квалификациите за Евробаскет 2009. Второто полувреме започна по-добре за българите, като разликата успя да падне до 12 точки. Изключително колеблива игра обаче в подкошието, слаб процент успеваемост от линията за фаул и неуспешни шутове от тройката допринесоха за негативното развитие в мача.

Последната четвърт започна по същия начин, по който приключи и предишната - с тотален натиск на сърбите и със слаба игра на трикольорите във всяка една фаза от играта. С няколко отигравания Тодор Стойков и Ибрахим Джабер успяха да наложат известен натиск върху състава на гостите. Калоян Иванов върна една тройка в мача, но и тя не повлия особено на резултата. Българите успяха да съкратят регреса до 15 точки след успешни стрелби на Деян Иванов. Стойков се бореше изключително сърцато в подкошието на Сърбия. Разликата бе стопена с още една точка, две минути преди края на мача. В най-важния мач от другата група в това време Израел водеше на Чехия с 30 точки аванс. Деян Иванов спря изключително важна атака на гостите в заключителните минути и успя да реализира две точки след взаимопомощ от страна на Тодор Стойков и Димитър Ангелов. 60 секунди преди края разликата бе стопена до 12 точки след хладнокръвна стрелба на Чавдар Костов от зоната за наказателен удар. Тийнейджърът показа страхотна игра отново в най-важния момент от срещата. Калоян Иванов с тройка половин минута преди края стопи до 9 точки. Последната атака на сърбите бе спряна с фаул на Тодор Стойков. Така срещата приключи при резултат 77:87 в полза на Сърбия.