Георги Пеев "отмъсти" за Левски и спаси интригата в руското първенство (видео)

Волно или не, през последната седмица Рубин стана може би най-често споменаваният чужд отбор в България. Скандалът с мнимия трансфер на четирима футболисти на Левски в гордостта на Татарстан ще се помни още дълго време и със сигурност ще навява неприятни мисли на всеки привърженик на "сините", но днес един българин шамароса тима от Казан и накара треньора Курбан Бердиев да трепери в оставащите до края на първенството 7 кръга. "Героят" е Георги Пеев, който донесе изненадващия успех на своя Амкар при гостуването на шампионите с 2:1 и по този начин съхрани надеждите на преследвачите на Рубин да се доберат до титлата.

Пеев отбеляза решителното попадение в 65-ата минута, след като Алехандро Домингес откри за домакините, а Предраг Сикимич изравни още до почивката. Победата е трета от три мача за Амкар след смяната на Димитър Димитров - Херо с Рашид Рахимов. В същото време Рубин допусна едва четвърта загуба за сезона и в зависимост от развия на другите мачове от кръга преднината му на върха може сериозно да се стопи. Сега казанци имат 47 точки, следвани от Спартак с 40, ЦСКА (Москва) с 39, Локомотив с 38 и Зенит с 37.

Началото на мача по нищо не подсказваше, че гостите от Перм са способни на изненада. Те бързо се прибраха в собствената си половина и спокойно отбиваха атаките на Рубин. В 3-ата минута голмайсторът на шампионите Бухаров пропусна да откри резултата, но малко по-късно това направи Алехандро Домингес. Аржентинецът се разписа от фаул, като немалка вина за попадението носи и вратарят на Амкар Усмински, който позволи топката да влезе в неговия ъгъл. Натискът на казанци продължи, но изненадващо Амкар стигна до равенство при първата си реална възможност. Предраг Сикимич стреля мощно след пас на Кушев и от 23 метра направи безпомощен Рижиков.

Сръбският нападател дори можеше да изведе гостите напред, но в края на полувремето негов удар премина на сантиметри от целта. Бранителите от своя страна действаха много концентрирано и не допуснаха еднотипните акции на Рубин да ги затруднят.

Второто полувреме отново започна с превъзходство на тима от Казан. В 56-ата минута Домингес опита да прехвърли Усмински от центъра и не бе далеч от истината, но стражът все пак съумя да избие. Амкар търпеливо играеше п-прибрано, но при всяка възможност контраатакуваше. Отборът на Рашид Рахимов разчиташе и на статичните положения и точно след едно наглед безободно центриране нанесе решителния си удар. Няколко защитници на Рубин не се ориентираха добре в наказателното поле, Георги Пеев стигна до топката и технично я насочи в мрежата - 1:2. Треньорът на шампионите Курбан Бердиев веднага реагира с пускането на Алан Касаев и Хасан Кабзе, които трябваше да усилят нападателната мощ. Вместо това атаките на отбора ставаха все по-лесно предвидими. В 73-ата минута Калашников можеше да си вкара автогол, но Усмински със сетни сили спаси.Това бе и единствената реална опасност пред него до края на мача.

За Амкар 90 минути игра и Захари Сираков, но Димитър Телкийски не попадна дори в групата. В класирането "червено-черните" вече имат 27 точки и дишат по-леко.