Монфис срещу Федерер на 1/4-финалите в Париж

Надеждата на домакините Гаел Монфис се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Франция. Поставеният под номер 9 в основната схема тенисист водеше в резултата срещу втората ракета на Испания Давид Ферер, когато снощи мачът бе прекъснат заради настъпилата тъмнина във френската столица. В крайна сметка французинът надделя с 6:4, 2:6, 7:5, 1:6, 8:6 и си осигури 1/4-финален сблъсък срещу носителя на рекордните 16 титли от Големия шлем Роджър Федерер (Швейцария).

Срещата бе подновевна днес при резултат 6:4, 2:6, 7:5, 0:2 в полза на Монфис, който обаче изоставаше с пробив в четвърата част. Още един пробив на Ферер за 4:0 сякаш "уби" интригата в тази част и по всичко изглеждаше, че пети сет ще реши изхода на двубоя. 24-годишният французин успя да спечели само един гейм в този сет въпреки бурната подкрепа на сънародниците му на корта "Сюзан Ланглен".

В решаващата пета част Монфис осъществи пробив за 3:1, след което испанецът навакса изоставане от 2:5, като спаси два мачбола в деветия гейм. При 6:5 Монфис пропусна още един мачбол, но при 7:6 гейм той поведе с 40:0 при подаването на съперника си. С пробив на нула за 8:6 и след 4 часа и 7 минути игрово време Монфис вдигна победоносно ръце.

Това бе трета победа за французина от общо три двубоя срещу 29-годишния Ферер. Испанецът записа 52 печеливши удари срещу 57 за опонента му. Монфис завърши мача с 59 непредизвикани грешки и 11 аса, докато при испанеца тези показатели бяха съответно 56 и 5.