Блестяща Пиронкова се разправи с №3 в света и е на 1/8-финал на "Уимбълдън" (ГАЛЕРИЯ)

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова поднесе една от най-големите изненади при жените от началото на тазгодишния "Уимбълдън". 23-годишната пловдивчанка отнесе с 6:2, 6:3 поставената под номер 2 и миналогодишна финалистка Вера Звонарьова в мач от третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Лондон. По този начин Пиронкова си отмъсти на заемащата трето място в световната ранглиста рускиня за загубата си от нея в същия турнир на полуфиналите през миналата година.

Пиронкова показа отлична игра в мача и заслужено се класира на осминафиналите без загубен сет в трите си срещи досега на турнира. Двубоят не започна по най-добрия възможен начин за българката, която първа трябваше да сервира. Още в първото й подаване тя трябваше да спасява три поредни точки за пробив, след като се стигна до 0:40. Нашето момиче обаче се справи блестящо, спечели пет поредни точки и спаси подаването си.

Българката стигна до 0:30 в първия сервис-гейм на съперничката си, но с 4 поредни точки рускинята изравни - 1:1. Последва гейм на нула за Пиронкова, а веднага след това поставената под номер 32 в схемата пловдивчанка успя да осъществия първия пробив в двубоя. При 0:40 в подаването на рускинята, Звонарьова се подхлъзна в много неподходящ момент и пробивът бе факт.

Петият гейм бе много оспорван и в него Пиронкова трябваше да спасява две поредни точки за пробив при 15:40. Българката запази самообладание и първо стигна до равенство, а след това с прекрасна игра в защита и контраатакуващ минаващ удар си спечели предимство. Последва обаче двойна грешка от нейна страна и със страхотен уинър от бекхенд Звонарьова стигна до нова точка за пробив. Лош ретур на рускинята върна равенството и в крайна сметка Цеци успя да се пребори за сервис-гейма и поведе с 4:1. След това двете тенисистки си размениха по още един гейм, а при 5:2 българката реализира нов пробив и затвори сета в своя полза.

След края на първия сет Звонарьова повика физиотерапевт на корта, като изглеждаше, че има проблем с глезена на десния си крак, който бе превързан.

Вторият сет започна с лесно спечелен сервис-гейм от Пиронкова. Звонарьова взе подаването си, а след това същото стори и Пиронкова. Веднага след това Пиронкова притисна рускинята и след воле в аут на Вера, Цеци реализира пробив и поведе с 3:1. За разлика от първия сет обаче сега Пиронкова не успя да затвърди пробива. Тя поведе с 40:15 в сервис-гейма си, но Звонарьова спечели три поредни точки, стигна до брейкпойнт и след като българката изкара топката в аут пробивът бе върнат.

Това обаче не се оказа начало на обрат. Пиронкова бе доминиращата тенисистка на корта и в шестия гейм проби на нула подаването на съперничката си, след което взе своя сервис-гейм и дръпна с 5:2 в резултата. При 5:3 Пиронкова поведе с 40:15, реализира още първия си мачбол и след само 77 минути игра се поздрави с втората си победа срещу Звонарьова в третия мач между двете.

Двете тенисистки записаха по 16 уинъра, но Пиронкова имаше голямо предимство при непредизвиканите грешки, допускайки само 5, срещу 18 за 26-годишната рускиня. Пиронкова показа и невероятна ефективност при точките, разиграни при втори сервис на Звонарьова, позволявайки на рускинята да спечели едва 17% от тях.

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ПОБЕДАТА НА ПИРОНКОВА ВИЖТЕ ТУК!

Снимки: Guiliver photos/Getty Images