Луд финал в Бразилия! Коринтианс e шампион, сълзите останаха за Васко да Гама (видео)

Една от най-тъжните сутрини за феновете на Коринтианс премина в ден, който ще се помни дълго. Клубът от Сао Пауло загуби легендата си Доктор Сократес, но по ирония на съдбата в същия ден стана шампион на Бразилия. Коринтианс грабна титлата за 5-и път в своята история след драматичен финал на първенството и драма до последната минута. Новшите шампиони можеха да избегнат напрежението с победа в дербито срещу Палмейрас, но мачът завърши 0:0. В същото време другият претендент за короната - Васко да Гама, приемаше Фламенго. Васко изоставаше на две точки от първото място, но имаше по-малко победи от Коринтианс. Това означаваше, че победа на "мореплавателите" щеше да им донесе шампионското отличие само при загуба на техния конкурент, но двубоят приключи наравно 1:1. По този начин Васко не успя да се окичи с титлата, а равенството гарантира на Фламенго участие в Копа Либертадорес през следващия сезон. Роналдиньо и компания завършиха Кампеонато Бразилейро на четвърто място, а бронзовите медали останаха за досегашния шампион Флуминензе.

И двата мача с отношение към борбата за титлата по своему бяха изпълнение с невероятни емоции и много драматизъм. Коринтианс изживя разочарованието от пропуснатата възможност да триумфира още в предишния кръг. Тогава феновете на тима вече предвкусваха голямата радост, но късен гол на Васко да Гама направи разликата между водачите само две точки и интригата остана жива.

Равенството гарантираше първото място на Коринтианс, защото при победа на Васко двата отбора щяха да се изравнят по точки, но Васко щеше да е шампион с повече победи. Коринтианс не искаше да рискува и търсеше само и единствено трите точки в дербито с рекордьора по титли Палмейрас. Гостите играеха само за честта си и нямаха никакво намерение да правят подаръци на един от най-яростните си съперници в исторически план.

Мачът започна с отдаване на почит към паметта на Доктор Сократес. Двата отбора се наредиха в центъра на терена, а всеки от играчите на Коринтианс беше вдигнал дясната си ръка със свит юмрук, напомняйки за начина, по който легендата на бразилския и световен футбол празнуваше попаденията си. Преди това беше изпратен ковчега с тялото на Сократес, който игра за Коринтианс между 1978 и 1984 година, като отбеляза 172 гола за клуба. Хиляди на стадиона не сдържаха сълзите си, но двубоят трябваше да стартира и емоциите постепенно се пренесоха от скръбта по загубата на Сократес към желанието любимият отбор да се окичи с титлата.

През първото полувреме Коринтианс изпусна по-добрите положения за гол, а в 49-ата минута Хорхе Валдивия остави Палмейрас с човек по-малко. Въпреки това натискът на домакините не даваше резултат. По същото време Васко да Гама и Фламенго играеха при 1:1, след като Дейвид Соуса откри в 30-ата минута за Васко, а Ренато изравни в 54-ата.

Коринтианс нападаше с всички сили срещу останалия с 10 човека съперник, но в 75-ата минута Валасе също беше изгонен и задачата на лидера в класирането се усложни. До края гол така и не падна, а в последните секунди реферът показа по още един червен картон на футболисти от двата тима след масово сбиване.

Горещите страсти взеха връх и на другото дерби. Двайсетина минути преди последния съдийски сигнал Жумар от Васко да Гама напусна за два жълти картона и неговите съотборници трябваше да търсят решителния втори гол в намален състав. Въпреки неистовото си желание да победят и да вдигнат титлата, футболистите на Васко бяха прекалено натоварени психически и не можаха да се възползват от няколко добри възможности пред противниковата врата. В последната минута съдията изгони и голмайстора за Фламенго Ренато, но за повече нямаше време и равенството означаваше край на мечтите за Васко.

Титлата е пета за Коринтианс в съвремнната история на бразилското първенство (след 1971 година, когато започва да се провежда общонационален шампионат). Тимът от Сао Пауло стана шампион за първи път през 1990 година, но в този период има повече титли от всеки друг. за последно Коринтианс триумфира през 2005 година, когато имаше в състава си аржентинските национали Карлос Тевес и Хавиер Масчерано.

Коринтианс, Васко да Гама, Флуминензе, Фламенго и Интернасионал, плюс Сантос,  се класираха за следващото издание на Копа Либертадорес. Отборите, заели местата от 6-о до 14-о, а именно Интернасионал, Сао Пауло, Фигуерензе, Коритиба, Ботафого, Палмейрас, Гремио, Атлетико Гояс и Байя, ще представят Бразилия в Копа Судамерикана. Крузейро и Атлетико Минейро запазват елитния си статут, а в Серия "Б" изпадат Атлетико Паранаензе, Сеара, Америка и Авай.

Голмайстор на първенството стана Боргес от Сантос с 23 гола, следван от Фред от Флуминензе с 22. Дейвид от Фламенго завърши с 15 попадения, а по 14 отбелязаха Роналдиньо и младата звезда на Интернасионал Леандро Дамиао. Суперталантът на Сантос Неймар вкара 13 гола.