Лизицки хвърли бомбата - елиминира Шарапова в Лондон

Лидерката в световната ранглиста Мария Шарапова няма да спечели два последователни турнира от Големия шлем. Рускинята отпадна на 1/8-финалите на Откритото първенство на Великобритания по тенис, след като загуби с 4:6, 3:6 срещу поставената под номер 15 в основната схема Сабине Лизицки (Германия) след час и 24 минути игра. Така германката ще мери сили в следващата фаза срещу сънародничката си Анжелик Кербер, която бе безмилостна срещу бившата номер 1 в света Ким Клайстерс (Белгия) - 6:1, 6:1.

Шарапова, която е водачка в схемата в Лоднон, започна двубоя с пробив, но след това Лизицки спечели четири поредни гейма и поведе с 4:1. 25-годишната рускиня върна пробива, с който изоставаше  - за 4:5, но веднага след това се пропука отново при собственото си подаване и загуби сета - 4:6.

В началото на втората част мачът бе прекъснат заради дъжд, но след подновяването на играта 22-годишната Лизицки доминираше изцяло на корта. Германката осъществи така важния пробив за 2:0, след което до края на частта не допусна обрат. Шарапова, която спечели "Ролан Гарос" преди няколко седмици, отрази два мачбола, но при третия нямаше какво да стори и отпадна от надпреварата.

Това бе четвърти сблъсък между двете тенисистки и първа победа за Лизицки.

В другата среща от 1/8-финалите носителката на четири титли от Шлема Клайстерс допусна пет пробива срещу Кербер. Номер 3 в световната ранглиста Агниешка Радванска (Полша) също се класира за четвъртфиналите, след като победи Камила Джорджи (Италия) с 6:2, 6:3 за 66 минути. Следващата съперничка на Радванска ще бъде победителката от двубоя между Мария Кириленко (Русия) и Шуай Пън (Китай).