Украйна спря положителната серия на "трикольорите" (видео)

Националният отбор на България загуби с 0:1 от Украйна в контрола, играна пред едва няколко хиляди зрители на „Васил Левски”. По този начин момчетата на Любослав Пенев прекъснаха положителната си серия от пет поредни мача без поражение. Хубавото все пак е, че това стана в приятелски двубой, а не в официален мач.

Единственото попадение реализира Александър Кучер в 34-ата минута с глава. Така продължаваме да нямаме победа срещу украинците, като в пет двубоя сме записали три поражения и две равенства, а в последните три мача винаги губим. В София балансът е едно равенство и две поредни загуби.

Няколко промени имаше в стартовите 11 на България в сравнение с последната световна квалификация срещу Чехия. Както е известно, Николай Михайлов се контузи и на неговото място под рамката на вратата застана Стоян Колев. Защитата на "трикольорите" беше същата, с която Любослав Пенев стартира срещата в Прага - Йордан Минев като десен бранител, Николай Бодуров и Иван Иванов в центъра на защитата и Петър Занев отляво.

Двамата титулярни опорни полузащитници в схемата 4-2-3-1 Владимир Гаджев и Светослав Дяков отстъпиха местата си на Георги Сърмов и Георги Илиев. Последният бе титуляр срещу Чехия, но игра в по-предни позиции, тъй като Ивелин Попов бе на върха на атаката. Днес Валери Божинов бе централен нападател, а капитанът Попов, Станислав Манолев и Георги Миланов действаха зад него.

"Трикольорите" започнаха по-добре срещата, като пробваха няколко удара. Георги Миланов пропусна да открие в 7-ата минута, когато от отлична позиция стреля в аут след извеждащо подаване на Ивелин Попов.

В 24-ата минута Евгений Селезньов овладя чудесно дълго подаване и остана очи в очи със Стоян Колев, но стражът на Черноморец изби в корнер удара му с левия крак.
В минутите преди и след това гостите стояха по-добре на терена и атакуваха по-опасно.
Бранителят на Шахтьор (Донецк) Кучер откри с глава в 34-ата минута. Той засече топката на първата греда и не остави шансове на Колев, който трябваше да вади кълбото от мрежата си.
До края на първата част играчите на Любо Пенев не успяха да реагират, а дори рискуваха да допуснат и второ попадение.
На почивката Маркиньос, Светослав Дяков и Веселин Минев смениха Миланов, Сърмов и Занев. За бразилеца с български паспорт това бе първи мач под ръководството на Пенев.
Валери Божинов пък имаше прекрасна възможност да изравни в 51-ата минута, но стреля в Пятов, останал сам срещу него.
В следващите минути Божинов се забави от добра позиция да стреля, а след него Георги Илиев пробва удар, но Пятов без проблем улови.
Нападателят Селезньов в 61-ата минута бе близо до втори гол след хубава самостоятелна акция и техничен удар, който мина на сантиметри от лявата греда на българите. Дебютиралият за първия отбор играч на Ботев (Пловдив) Иван Цветков, Иван Иванов и Тонев пробваха удари, но далеч от целта.
До края на мача родните футболисти опитаха да стигнат до равенството, но на Пятов не се наложи нито веднъж да се намесва. Въпреки натиска на "лъвовете" до гол не се стигна и България завърши годината със загуба.
Любо Пенев завършва първата си година начело на представителния състав с три победи, четири равенства и две поражения. Важното е, че в световните квалификации отборът е на второ място без поражение и има реални шансове да атакува местата, даващи право на участие на Мондиала в Бразилия през 2014.
Следващият мач на България е на 22 март срещу Малта отново на "Васил Левски", а четири дни по-късно - на 26-и, в Копенхаген срещу Дания. Двете срещи са от квалификационната ни група "В", които могат да дадат ясна представа какви шансове имат "лъвовете" и дали мечтата за 2013 година - бараж, е реална.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 0:1

0:1 Кучер (33)