Серията на Борусия (Дортмунд) приключи в Бавария (видео)

След пет поредни победи на старта Борусия (Дортмунд) загуби първи точки в Бундеслигата, завършвайки 1:1 при гостуването си в Бавария на Нюрнберг в  двубой от 6-ия кръг. Марсел Шмелцер вкара за "жълто-черните" от фаул в 37-ата минута, а в 52-ата минута Пер Нилсон беше точен за домакините. Така още тази вечер Байерн (Мюнхен) може да излезе начело, ако победи Шалке 04 с повече от 4 гола. Борусия се препъна срещу Нюрнберг на неговия стадион и през миналия сезон, като срещата пак завърши 1:1.

Дали заради тежкия мач с Наполи в Шампионската лига през седмицата, или заради предстоящия във вторник двубой за Купата на Германия срещу Мюнхен 1860, наставникът на гостите Юрген Клоп реши да даде почивка на Роберт Левандовски, Хенрих Мхитарян, Матс Хумелс и Нури Шахин, които бяха записани сред резервите. За сметка на тях от първата минута стартираха младите Ерик Дурм и Марвин Дукш. Треньорът също така промени схемата на игра. Днес Борусия действаше с трима централни полузащитници и само две крила за разлика от досегашната формация с трима офанзивни халфове зад централния нападател. На върха на атаката започна 19-годишният Дукш, който досега в кариерата си имаше само 1 минута като резерва. Дурм пък действаше като десен бек преди почивката и като ляв след това. В средата Свен Бендер оперираше точно пред централната двойка бранители, а вляво и вдясно му помагаха универсалният Кевин Гроскройтц и Якуб Блашчиковски.

Първото положение се откри пред Марко Ройс. В 7-ата минута той стреля към опразнената врата от малък ъгъл, но точно пред голлинията се намеси Емануел Погатец. В 20-ата минута домакините можеха да открият, но ударът с глава на Адам Хлушек се отби в напречната греда на вратата на Роман Вайденфелер. Пет минути по-късно Обамеянг пропусна две добри възможности в рамките на няколко секунди. Нюрнберг отговори с хубав шут на Хироши Кийотаке от воле, който мина малко над целта.

Така се стигна до 37-ата минута, когато гостите получиха правото да изпълнят пряк-свободен удар. Марсел Шмелцер показа класа с прекрасно изпълнение, при което топката влетя в горния ляв ъгъл и не даде шанс на Рафаел Шефер - 0:1.

Междувременно обаче голмайсторът Шмелцер и съотборникът му Марко Ройс получиха травми и трябваше да бъдат заменени на полувремето.

Това явно смути тима и домакините се възползваха. В 52-ата минута защитникът Пер Нилсон получи топката след центриране от фаул и от няколко метра щеше да скъса мрежата - 1:1. При овладяването на топката шведът игра с ръка, но съдията или не видя, или прецени, че това е станало неволно. Отделно имаше сериозни съмнения за засада при подаването. Въпросът е дали Погатец игра с топката, преди тя да се озове в Нилсон. Ако той е докоснал кълбото, то става дума за засада.

Финалистът в Шампионската лига можеше много бързо да си върне преднината. В 55-ата минута Куба стреля на сантиметри от гредата, а минута след това младият Дукш излезе сам срещу Шефер, но би в краката му.

Търсейки победния гол, в 65-ата минута Клоп вкара и "тежката артилерия" в лицето на Левандовски. Полякът получи първата си възможност в 76-ата минута, но топовният му шут беше париран от Шефер.

До края Борусия продължи да доминира, но не успя да стигне до решителното попадение. В продължението дори домакините бяха тези, които изпуснаха 3-те точки. Резервата Александер Есвайн се оказа сам срещу Вайденфелер, но не показа здрави нерви и стреля силно над гредата. Веднага след това дойде и последният шанс за гостите, но Шефер отново беше на място и спаси удара на Сократис с глава.

Независимо доброто си представяне днес Нюрнберг остава в долната част на таблицата без победа от началото на сезона.