Шампионско начало за Байерн, Георги Миланов дебютира сред най-добрите (видео)

Европейският клубен шампион Байерн (Мюнхен) започна защитата на титлата си в Шампионската лига с убедителна победа. Баварският колос разгроми ЦСКА (Москва) с 3:0 в мач от група "D" в Шампионската лига. Резултата откри Дейвид Алаба още в 4-ата минута от фаул, в края на полувремето Марио Манджукич се разписа с глава след центриране на Ариен Робен, а самият холандец бе точен за крайното 3:0 в 68-ата минута.

Дебют в груповата фаза на турнира направи футболист номер 1 на България за 2012 година Георги Миланов. Той влезе като резерва в 77-ата минута и успя да отправи хубав изстрел, който мина малко над вратата на Мануел Нойер.

Байерн стартира с нов треньор в лицето на Джосеп Гуардиола и амбицията да станат първият отбор в историята на турнира, който печели купата в две поредни години. Бастиан Швайнщайгер бе резерва и се появи в средата на второто полувреме. Баварците бяха подредени в налаганата от Гуардиола система 4-1-4-1. Централен нападател беше Марио Манджукич, а пред защитата действаше капитанът Филип Лаам. Четиримата халфове бяха Ариен Робен, Томас Мюлер, Тони Кроос и Франк Рибери.

Гостите от Русия бяха без плеймейкъра си Алан Дзагоев, който е контузен, но вместо Миланов, старши треньорът Леонид Слуцкий предпочете да заложи в стартовите 11 на Александърс Цауня. Атаката на ЦСКА се водеше от новото попълнение Витиньо, който преди броени дни направи дебюта си в мача от руското първенство срещу Ростов. Зад бразилеца действаше Кейсуке Хонда, а по двата фланга играеха Стивън Цубер и Ахмед Муса.

Байерн бързо установи контрол над мача с ранен гол на Дейвид Алаба. Австрийският национал откри резултата в 4-ата минута с перфектно изпълнен фаул, който направи безпомощен стража на ЦСКА Игор Акинфеев. Манджукич можеше веднага след това да удвои, но този път Акинфеев се намеси решително.

Гостите бяха плътно прибрани в половината си и опитваха епизодични контри. При една от тях Хонда подаде към Ахмед Муса, но нигериецът шутира неточно. В 20-ата минута много активният Рафиня опита да изненада Акинфеев, но стреля в аут.

В края на първата част Байерн се върна малко по-назад с цел да изтегли съперника. Баварците разиграваха спокойно и не бързаха да изострят събитията пред вратата на ЦСКА. Въпреки това, положения за гол не липсваха. След центриране от десния фланг Рибери отклони с глава към Манджукич, който с плонж уцели гредата, а после топката се разходи по голлинията и отиде в ръцете на Акинфеев. Манджукич се реваншира в 41-ата минута и вкара за 2:0. Хърватинът засече центриране от фаул на Робен и опъна мрежата. Повторенията показаха, че хърватинът може би е бил зад защитата в момента на паса, но попадението му беше зачетено.

На почивката Леонид Слуцкий смени неубедителния Витиньо със Зоран Тошич. В 49-ата минута Робен стреля силно от воле, но Акинфеев някак успя да избие в корнер. Малко по-късно холандецът отново опита късмета си, но топката рикошира в защитник и не затрудни Акинфеев. В тези минути футболистите на ЦСКА се стараеха да изнесат играта в по-предни позиции, но по никакъв начин не успяваха да създадат опасности за Мануел Нойер.

В 68-ата минута хитър пас на Алаба изведе Робен зад защитата и крилото прати топката под плонжа на Акинфеев. По този начин той се разписа в четвърти пореден мач на Байерн в Шампионската лига и изравни постижението на Мирослав Клозе.

Четвърт час преди края Георги Миланов се появи на мястото на Цубер и направи дебюта си в най-престижното клубно състезание. Бившият халф на Литекс се включи с голямо желание и дори можеше да изненада Нойер, но ударът му от границата на наказателното поле мина над вратата.

Победата е под номер 100 за Байерн като домакин в турнира на шампионите. Освен това, за първи път от 2001 година насам баварците записват шет поредни успеха в състезанието. ЦСКА пък продължи традицията да не може да спечели първия си мач в групите на Шампионската лига.

БАЙЕРН (МЮНХЕН) - ЦСКА (МОСКВА) 3:0 (2:0)
1:0 Д. Алаба (4)
2:0 М. Манджукич (41)
3:0 А. Робен (68)