Фантастичен Неделев прати "канарчетата" в екстаз, а Левски отново е на колене (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) започна повече от фантастично новия сезон в “А” група. “Канарчетата” обърнаха Левски с 2:1 след феноменални попадения на Тодор Неделев (57, 75) през втората част. Преди това Гари Родригес откри резултата в 6-ата минута, а 30 минути по-късно остави гостите с човек по-малко заради глупав червен картон, изпросен след посягане без топка срещу Веселин Минев.

През втората част играчите на Станимир Стоилов доказаха, че са по-добрият отбор и напълно заслужено стигнаха до пълен обрат след шоу на своята най-талантлива звезда – Неделев, който бе изпратен с аплодисменти от всички на “Христо Ботев” при смяната му в края.

Така Мъри в рамките на няколко месеца разплака за трети път любимия си отбор. Най-напред ги победи във втория кръг на пролетния дял на миналото първенство, след това преди няколко дни отказа категорично да се върне на “Герена”, за да остане в Ботев, а днес ги повали отново, при това след запомнящ се обрат.

“Жълто-черните” започнаха вече да мечтаят за нещо повече от евротурнирите предвид престижната и заслужена победа, както и конкуренцията в “А” група към днешна дата.

Гостите бяха посрещнати от празен сектор заради бойкота на техните фенове, които ги приветстваха с огромен транспарант с надпис: “Срам ни е да ви гледаме!” и две големи рисунки с очи на човешки лица, изобразяващи Васил Левски и легендата на клуба Георги Аспарухов-Гунди, обърнали глави съответно на дясно и ляво.

Пред погледа на новия треньор Славиша Йоканович, който от утре поема “сините”, Елин Топузаков и Мариан Христов направиха няколко промени в стартовите 11 от гостуването в Павлодар. Станислав Ангелов и Орлин Старокин бяха централни защитници, а Антонио Вутов и дебютантът Цветан Генков водеха атаката.

Домакините имаха една корекция от гостуването на Жрински (Мостар) от втория предварителен кръг на турнира Лига Европа. Промяната в състава на Станимир Стоилов бе изваждането на Вандер Виейра от стартовата единайсеторка и смяната му с голмайстора от мача в Мостар Ромарио Кортзорг.

Двубоят започна отлично за гостите, след като Гари Родригес даде преднина на тима в 6-ата минута. Той се разписа с удар от над 22 метра. Лявото крило стреля силно, топката срещна лявата греда на Адам Страховяк и спря в мрежата.

В 12-ата минута Рамос получи жълт картон за остро влизане в краката на Неделев. При последвалото центриране никой не засече топката, която излезе в аут. Футболистите на Ботев взеха инициативата и пренесоха играта изцяло в половината на гостите.

Далечен удар на Стефан Велев затрудни Страховяк, който хвана топката от втория опит. Мариан Огнянов отвърна със същото в 23-ата минута, а след това и Галчев пробва рефлекса на Пламен Илиев.

В 36-ата минута Родригес и Минев се спречкаха, като крилото бутна защитника по главата и бе изгонен. Левият бек първо извърши грубо нарушение срещу нападателя, което вбеси холандеца и последва неговата бурна реакция.

Въпреки това първото опасно положение в следващите минути бе пред вратата на домакините - Орлин Старокин стреля с глава, но Страховяк с отличен рефлекс изби в корнер.

На полувремето Станимир Стоилов пусна Валери Домовчийски на мястото на Галчев. Това бе негов дебют с екипа на "канарчетата" в "А" група.

В 50-ата минута Нуно Пинто изби от голлинията удар от два метра на Грънчаров, който бе намерен от Домовчийски с глава след центриране от корнер. Ботев продължи все по-мощно да атакува, докато гостите не успяваха да задържат и да изнесат топката.
Цветан Генков в 53-ата минута можеше да се възползва от дълго подаване, но остана без сила, когато Страховяк излезе да го посрещне извън наказателното поле, и стреля слабо. Жоао Силва го замени след това, а малко по-късно сцепи главата на Страховяк при сблъсък между двамата и получи жълт картон.

В 57-ата минута Неделев направи фантастична самостоятелна акция отдясно, навърза Вутов, Пинто и Старокин, преди от малък ъгъл да прати топката в мрежата на Илиев за 1:1.
Ромарио бе заменен от Вандер Виейра, който даде скорост на "жълто-черните" в атака.
Домовчийски удари гредата след хубав изстрел от воле в 68-ата минута. Нападателят засече центриране на Христов отдясно. Последва нов пропуск на Домовчийски, след което Рамос пропиля страхотна възможност в 73-ата минута. Крилото остана сам в наказателното поле и стреля, но невероятен Страховяк изби отново в ъглов удар.

120-секунди по-късно Неделов прати "бултрасите" в екстаз. Младокът се възползва от грешка на Пинто, който не прецени дълго подаване на Христов. Той надбяга португалеца и с удар от въздуха вътре в наказателното поле не остави шансове на Илиев за втори път.

В следващите минути Рамос пробва удар отдалеч, който мина близо до гредата. При всяка контраатака Ботев обаче създаваше сериозно напрежение пред вратата на "сините", които се разминаха с трети гол на няколко пъти.

Двубоят завърши 2:1 и Ботев стартира сезона с три точки и приповдигнато настроение преди срещата-реванш с Жрински Монстар в четвъртък в Бургас.

Гостите пък след доброто първо полувреме бяха поставени на колене отново след глупост на техен играч. Днес това бе Гари Родригес, който остави тима си рано-рано с човек по-малко. Сезонът тепърва започва, но “сините” ги чака много работа в следващите седмици, за да върнат доверието на феновете си и да заприличат на отбор, който празнува по подобаващ начин в края на сезона своята 100-годишнина.

Успехът е 27-и в Пловдив за Ботев, докато “сините” останаха с 20 в 58 мача. Поражението е второ поред, след като преди това над 15 години нямаха такова на “Колежа”.