Порточанов трябва да довърши започнатото - пределно ясно е, че няма 723 клуба в България

Порточанов трябва да довърши започнатото - пределно ясно е, че няма 723 клуба в България

Специалистът по международно спортно право Георги Градев даде съвет как трябва да се процедира до конгреса на БФС, за да се проведат честни избори. Ето какво е неговото мнение:

"Съдебната победа на Христо Порточанов е само първата важна стъпка към постигане на нов ред в БФС. Следващата стъпка обаче е още по-важна от първата и той трябва да довърши започнатото, а именно – да се справи с клубовете-фантоми, които биха гласували за сегашното статукво.

Съгласно електронния регистър на Министерството на младежта и спорта (ММС) 723 футболни клуба са регистрирани като членове на БФС и имат право на глас на предстоящия изборен конгрес през м. септември. На всички във футбола е пределно ясно, че няма толкова клубове, които да са си плащали членския внос, камо ли да са упражнявали дейност през последната една година.

Съгласно чл. 22 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел членството се прекратява при отпадане. Отпадането поради невнасяне установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността се констатира по документи по реда, предвиден в устава на сдружението. В тази връзка чл. 27 от Устава на БФС гласи следното:

„Чл. 27. (1) ФК, който не внася дължимите членски и лицензионни вноски или не участва в първенствата и другите спортни дейности на БФС в продължение на една спортно-състезателна година, отпада като член на съюза.

(2) Отпадането се констатира с решение на ИК, което може да бъде обжалвано пред конгреса.

(3) При отпадане съответният ФК не може да упражнява правата на член на БФС, включително правото на глас на конгреса и правото да предлага кандидати за избирането им в органите на съюза. „

Христо Порточанов, в качеството си на член на ИК на БФС, задължително трябва да поиска справка от главния секретар Борислав Попов за клубовете, които не са внасяли дължимите членски и лицензионни вноски и/или не са участвали в първенствата и другите спортни дейности на БФС в продължение на една спортно-състезателна година, след което ИК да констатира тяхното отпадане като членове на съюза с решение преди конгреса. Само така ще се гарантират честни избори в БФС.

Тук е водеща ролята и на спортния министър, който, съгласно чл. 17г от Закона за физическото възпитание и спорта, „организира създаването и води публичен национален регистър на лицензираните спортни организации и на членуващите в тях спортни клубове“. Това задължение предполага ММС да води актуален и точен публичен национален регистър на футболните клубове - действителни/действащи членове на БФС към днешна дата, т.е. такива футболни клубове, които са внесли дължимите членски и лицензионни вноски и са участвали в първенствата и другите спортни дейности на БФС през спортно-състезателната 2012/2013 година. Министър Георгиева е длъжна да изиска от БФС и да публикува в регистъра актуална информация в тази връзка, за да предотврати възможността клубове-фантоми да гласуват за човек, който никой не иска да вижда повече във футболна България."

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти