Цонга подчини Федерер и за първи път е на полуфинал на "Ролан Гарос"

Поставеният под №6 в схемата на "Ролан Гарос" Жо-Вилфред Цонга се класира за първи път в кариерата си на полуфиналите на втория за годината турнир от "Големия шлем". На четвъртфиналите Цонга надигра със 7:5, 6:3, 6:3 поставения под №2 в схемата и шампион за 2009 година Роджър Федерер.

Началото на мача не предвещаваше категорична победа за френския тенисист. Макар че още в първия си сервис-гейм трябваше да отразява точка за пробив, швейцарецът спечели подаването на съперника си в петия гейм, за да поведе с 3:2, а после и с 4:2. В осмия гейм обаче Цонга върна пробива, а при 6:5 в полза на французина, Федерер бе опрян до стената при 0:40 на свой сервис. Швейцарецът стигна до равенство, но след това допусна две поредни грешки от форхенд и първият сет бе спечелен от Цонга.

Този обрат вдъхна още по-голяма увереност на Цонга, докато играта на Федерер бе в криза и носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" допусна пробив на нула в началото на втория сет. Цонга поведе с 3:0 и не даде шанс на противника си да се върне в сета. В третата част сценарият от втория сет бе на път да се повтори, след като Цонга спечели още първото подаване на Федерер в тази част. Швейцарецът все пак не бе готов да развее бялото знаме и върна веднага пробива. При 3:3 обаче Федерер отново се пропука при свой сервис и този път връщане нямаше. Цонга не изпусна шанса си и записа една от най-впечатляващите и важни победи в своята кариера.

На полуфиналите Цонга ще играе с поставения под №4 Давид Ферер. Испанецът разгроми своя сънародник Томи Робредо с 6:2, 6:1, 6:1.