Топалов срещу номер 1 в света

Гросмайстор Веселин Топалов ще играе с черните фигури срещу номер 1 в световната ранглиста на ФИДЕ Магнус Карлсен в първия кръг на международния шахматен супертурнир "Норвегия шахмат 2013" в Ставангер. Надпреварата ще започне днес следобяд и ще приключи на 18 май.

Контролата за игра е 1:40 час за 40 хода + 50 минути за 20 хода и 15 минути до края на партията за всеки състезател плюс добавени 30 секунди преди всеки ход. В турнира действат "Софийските правила" (състезателите нямат право да разговарят и предлагат реми преди изиграването на 30 хода).

В Първия супертурнир на територията на Норвегия участват 10 гросмайстори, които ще играят по системата всеки срещу всеки. В първия ден от този изключителна шахматна надпревара се игра блиц-турнир за определяне на позициите на жребия на основното състезание. Контролата за игра беше 4 минути с добавени 2 секунди на ход за всеки състезател.

Победител стана световният шампион по ускорен шахмат Сергей Карякин (Русия) с 6,5 точки, който избра да бъде номер 5. Втори остана Карлсен с 6,0 точки, а трети се нареди Вишванатан Ананд (Индия) също с 6,0 точки. Топалов завърши последен с 1,0 точка и получи номер 10. В състезанието участват още Хикару Накамура, Пьотър Свидлер (Русия), Теймур Раджабов (Азербайджан), Йон Лудвиг Хамер (Норвегия), Ван Хао (Китай) и Левон Аронян (Армения).