Това наистина ли се случва?! Лудогорец превзе митичния "Стадио Олимпико", Стоянов и Безяк - герои (видео+галерия)

Отборът на Лудогорец постигна ново великолепно постижение. "Орлите" успяха да превземат митичния "Стадио Олимпико" в Рим в рядко срещана футболна драма срещу италианския гранд Лацио в първи 1/16-финал от турнира Лига Европа.

Възпитаниците на Стойчо Стоев се наложиха с 1:0 като гост над именития си съперник, а единственото попадение в срещата отбеляза Роман Безяк в 45-ата минута. Голът на словенеца бе изключително красив. Нападателят пое топката, излъга футболист на противника и с топовен шут отдалеч опъна мрежата.

Срещата бе белязана с две изпусната дузпи, по една от всеки тим, и два червени картона. В герой за българския отбор се превърна стражът Владислав Стоянов, който освен че спаси 11-метров наказателен удар, беше безпогрешен и при останалите си намеси, с които отчая противника.

Лудогорец изигра отличен мач, но въпреки това допусна и някои грешки, които за вбъдеще трябва да изчисти. Дяков си изкара изключително глупав червен картон. Лошото е, че това не се случва за първи път. Стойчо Стоев така и не предприе мерки и не го смени на почивката, въпреки че по всичко личеше, че има голяма вероятност да бъде изгонен след първия жълт картон. Стоев закъсня и със смяната на Мисиджан, който бе напълно незабележим.

Като изключим това българският шампион демонстрира много силна игра през първата част и изключителен характер през втората, когато остана с човек по-малко за близо 20 минути, но с перфектно представяне в защита отчая римските орли.

Срещата започна отлично за разградчани. Още в 9-ата минута те получиха право да изпълнят дузпа за игра с ръка на Лорик Кана. Зад топката застана Светослав Дяков, който изпусна. Капитанът на "орлите" подходи лековато, копвайки топката, а вратарят разкри неговия замисъл и спаси с лекота.

Лацио създаде първото си голово положение чак в 29-ата минута. Кейта подаде към Мирослав Клозе, който от чиста позиция не успя да засече кълбото. Пет минути по-късно само липсата на късмет попречи на разградчани да поведат в резултата. Марселиньо отправи топовен изстрел от 23-24 метра, но топката срещна напречната греда.

В 42-ата минута страховит удар на Михаил Александров профуча на сантиметри от страничния стълб.

Така се стигна до последните секунди на първата част, когато Роман Безяк отбеляза великолепно попадение. Нападателят излъга състезател на Лацио и с топовен удар отдалеч опъна мрежата зад стража Бериша.

След почивката Лацио натисна българския тим и в 50-ата минута главният рефер отсъди дузпа за домакините, която бе спорна. Зад топката застана Андерсон, който би в ъгъла, но Владислав Стоянов показа висока класа и спаси.

В 54-ата минута Лудогорец остана с човек по-малко, след като Дяков за втори път бе декориран в жълто и напусна принудително терена. Италианците опитаха да се възползват от численото си предимство, но играта на Лудогорец в защита бе брилянтна и футболистите на Стойчо Стоев се справиха с набезите на противника.

В 72-ата минута Каванда изрита в главата Йордан Минев и получи директен червен картон. Минута преди това разградчани можеха да получат втора дузпа, след като Мисиджан бе подпрян в гърба, но съдията остана безмълвен.

В 77-ата минута резервата Фабио Ешпиньо бе последна преграда пред Лацио, изчиствайки от голлинията с глава. Веднага след това "орлите" осъществиха бърза контраатака, като Марселиньо изкочи на отлична позиция. Защитник на домакините обаче се хвърли в краката на бразилеца и по този начин неутрализира опасността.

В тази ситуация останаха сериозни съмнения, че играчът на Лудогорец е фаулиран отзад от последния в италианската отбрана, но реферът не посмя да отсъди фаул и да изгони втори състезател на домакините.

До края на мача българският шампион взе инициативата и задържаше умело топката в средата на терена, с което успя да удържи крехката си, но много ценна преднина преди реванша в София.

ЛАЦИО - ЛУДОГОРЕЦ 0:1