Румениге призова УЕФА да следи дали ПСЖ спазва финансовия феърплей

Румениге призова УЕФА да следи дали ПСЖ спазва финансовия феърплей

Вицепрезидентът на Байерн (Мюнхен) Карл-Хайнц Румениге е поредният висш футболен ръководител в Европа, който призова УЕФА да следва стриктно собствените си правила за финансов феърплей. Той заяви, че не бива да се допуска Пари Сен Жермен да пристъпва правилата като харчи повече, отколкото печели.

Правилата на финансовия феърплей влязоха с пълна сила през този сезон след тригодишен гратисен период, а приходите на клубовете могат да бъдат от ТВ-права, от продадени входни билети, от спонсорски договори, от наградни фондове в състезанията и от акулумирани приходи от други награди и състезания.

Системата дава възможност да се трупат някакви дългове от отборите, но цели да ограничи максимално безразсъдните разходи за възнаграждения и трансфери, възможни благодарение на огромни парични инжекции от богати собственици, каквито са арабските или руските собственици на някои клубове.

"Не мога да си представя, че Пари Сен Жермен спазва финансовият феърплей, който вече е задължителен за всички клубове, заяви Румениге, който е и председател на Европейската асоциация на клубовете.

Арабските собственици на ПСЖ, представени от Qatar Investment Authority, не бяха открити веднага за коментар на думите на бившия германския национал.

Миналата седмица мениджърът на Челси Жозе Моуриньо обърна внимание на безразборното харчене на пари от конкурента в английската Висша лига Манчестър Сити, който също е издържан от арабска фамилия. Челси пък е собственост на руския олигарх Роман Абрамович.

Румениге обаче директно атакува въпросните персони, които инвестират в ПСЖ. "Ние знаем за паричните потоци от Катар, които са в размер на около 200 милиона евро на сезон, директен беше някогашният нападател. И се надявам, че президентът на УЕФА Мишел Платини ще вземе този проблем присърце. Клубовете, които нарушават правилата на финансовия феърплей, трябва да платят цената на това. Това е важен момент за УЕФА, защото всеки отбор имаше три години, за да се запознае с изискванията и да се приспособи. Така че централата не бива да приема неспазване на собствените си правила".

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички