Атлетико превзе върха след голеада в чест на Арагонес (видео)

Отборът на Атлетико Мадрид е новият лидер в Примера след категорична домакинска победа с 4:0 над Реал Сосиедад в среща от 22-ия кръг. "Дюшекчиите" изместиха от първата позиция шампиона Барселона, който вчера се провали срещу Валенсия. Днешният мач в Мадрид мина под знака на почитта към "червено-бялата" легенда Луис Арагонес, който сякаш даде сили на своите и помогна за попаденията на Давид Вийя (38), Диего Коща (72), Жоао Миранда (74) и завърналия се Диего (87).

Диего Симеоне заложи на 4-4-2. Диего Коща и Давид Вийя оформиха "червено-бялата" атака. Зимната придобивка Хосе Соса беше титуляр на десния фланг, а Марио Суарес се завърна в състава след продължително отсъствие. Хагоба Арасате подреди 4-2-3-1 с изнесен напред Карлос Вела.

Духът на Луис Арагонес витаеше на "Висенте Калдерон" още преди началото на срещата, когато бяха поставени цветя и свещи на врата номер "8" на стадиона. Минути преди първия съдийски сигнал дузина легенди на "рохибланкос" излязоха на терена с огромна фланелка с номер "8", с който беше запомнен Мъдреца. Осмата минута също принадлежеше на митичния футболист и треньор.

В четвъртата минута Диего Коща тръгна мощно от центъра и въпреки опитите да бъде спрян достигна наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, където Клаудио Браво беше добре позициониран. В 14-ата топката беше в мрежата на баските, но след явна засада на Вийя. В 19-ата Хуанфран центрира ниско и остро, но Ел Гуахе не се ориентира на пет метра от гола.

В 22-ата Жоао Миранда удари с ръка в лицето Антоан Гризман, а решението на съдията беше жълт картон и нарушение на пеналта. "Чури урдин" действаха със самочувствие и отправиха опасен удар в 24-ата минута, когато Давид Сурутуса стреля от въздуха от 20 метра без подготовка.

В 38-ата "червено-белите" съумяха да вкарат след брилянтна комбинация на нападателния тандем. Коща запази топката в наказателното поле отляво, центрира по земята и Вийя от пет метра насочи в мрежата - 1:0. Минута по-късно "деветката" на Атлети получи мускулна контузия и беше заменен от Раул Гарсия. Вийя остава под въпрос за мача с Реал Мадрид идната сряда.

В 49-ата останаха съмнения за игра с ръка на Диего Годин след корнер. Гостите от "Аноета" опитаха натиск в началото на втората част. В 56-ата Йон Ансотеги не намери целта с глава. В 59-ата "Калдерон" посрещна отново своя любимец Диего, който дебютира повторно за "лос колчонерос" след престоя си във Волфсбург. Всяко едно докосване на бразилеца беше аплодирано от феновете.

В 65-ата минута Хагоба Арасате предприе офанзивна смяна и пусна втори нападател в лицето на Иманол Агирече. В 67-ата хубаво подаване на Диего изваде Раул Гарсия, който прати топката над гредата.

В 72-ата Диего Коща вкара така важното второ попадение. Раул Гарсия пусна прекрасно дълго подаване към бразило-испанеца, който овладя и голмайсторски намери непокрития далечен ъгъл с топка до гредата. Две минути по-късно "Калдерон" видя и трети гол за своите любимци. Коке центрира от корнер и Жоао Миранда с глава матира Браво - 3:0.

В 82-ата Браво майсторски спаси удар с глава на Раул Гарсия след нов опасен корнер. В 87-ата Диего ознаменува първия си мач този сезон за Атлети с хубаво попадение за 4:0. Халфът пое топката много меко в наказателното поле и технично нацели горната част на вратата.

Така след 59 кръга на каталунско господство лидерството е за Атлетико. "Червено-белите" поведоха с три точки на Барселона и с четири на Реал Мадрид преди срещата на "белите" в Билбао. "Дюшекчиите" със сигурност ще останат лидери поне една седмица, а в сряда вечер гостуват на "Сантиаго Бернабеу" в първи 1/2-финал за Купата на краля.

Снимки: Getty Images/Guliver