Реал Сосиедад измъкна баското дерби с Атлетик (видео)

Отборът на Реал Сосиедад надви с 2:0 Атлетик Билбао в дербито на Страната на баските от 18-ия кръг на Примера. Антоан Гризман (43) и Рубен Пардо (90) зарадваха публиката на "Аноета". Това е 50-а победа на "бяло-сините" от 151 официални сблъсъка с големия съперник от "Сан Мамес". В Примера мачовете са 133, а успехите за Реал Сосиедад - 45. Победата съкрати дистанцията до една точка в спора за четвъртата позиция.

Двамата наставници избраха подредба 4-2-3-1. Хагоба Арасате заложи в центъра на нападението на Иманол Агирече, подкрепян от Карлос Вела, Чаби Прието и Антоан Гризман. Ернесто Валверде разположи Ариц Адурис на върха на атаката и трио офанзивни халфове: Маркел Сусаета, Андер Ерера и Икер Муниаин. Поливалентният Оскар де Маркос започна като десен бек.

Гостите от "Сан Мамес" стартираха по-агресивно и често пресираха дълбоко своя съперник. "Лъвовете" по-често поглеждаха към вратата на Клаудио Браво, докато "чури урдин" чакаха възможности на контраатака. Първият голов шанс беше в 16-ата минута, когато Аймерик Лапорт стреля от фаул покрай лявата греда на Браво.

В 23-ата Вела, преминал отляво, центрира остро, но Агирече остана зад топката. В 24-ата капитанът на "червено-белите" Карлос Гурпеги скочи сам при корнер, но от четири метра прати кълбото до близката греда. В 35-ата Муниаин и Адурис направиха добро двойно подаване в наказателното поле, но не се стигна до шут. В 39-ата Атлетик разви много хубава атака, Муниаин чукна с пета към Ерера, но неговият удар от малък ъгъл беше в ръцете на вратаря. В 42-ата гостите оцеляха след две опасни центрирания от двата фланга.

В 43-ата Антоан Гризман вкара изключителен гол и откри резултата. "Седмицата" стреля от въздуха от 23 метра, Ираисос изби, топката отново попадна в краката на френското крило и той пак от въздуха шутира и този път прати кълбото в мрежата. Билбаинският тим претендираше за засада на Вела, но Микел Баленсиага я покриваше. Гризман записа 11-и гол в Ла Лига.

В 49-ата Гризман центрира опасно и топката мина остро покрай куп от играчи. Минута по-късно Андер Итураспе уцели гредата на собствената си врата след удар с глава. В 60-ата минута в игра за Атлетик се появи Андони Ираола и Де Маркос мина като ляв бранител. Минута по-късно гостите трябваше да получат дузпа. Маркел Бергара игра с ръка в наказателното поле при безобидно центриране. Съдията Перес Монтеро не наказа несръчността на полузащитника.

В 66-ата Адурис се вряза в наказателното поле, но не намери подкрепа. В 71-ата минута пред Гризман се откри много добра възможност, но стреля в тялото на Ираисос. В 74-ата Валверде предприе офанзивна смяна: извади Микел Рико и даде терен на офанзивния Ибай Гомес. В 77-ата Ерера шутира от дъгата, но безпроблемно за Браво. Гостите от "Сан Мамес" търсеха упорито изравняването, но така и не успяваха да дадат точния последен пас пред гола. В 83-ата Адурис не можа да сложи крак след опасно центриране отляво. В 93-ата защитата на Атлетик остава абсолютно непокрит Рубен Пардо и той сложи точка за крайното 2:0. Останаха съмнения за игра с ръка.

През седмицата двата тима имат срещи за Купата на краля, след което подновяват битката в испанския елитен шампионат.

Снимки: El Correo